Najnowszy numer SUKCESU już dostępny 🌞 Sukces po poznańsku to najpopularniejszy magazyn lifestylowy o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Czy mediacja to remedium na konflikt?

Podziel się

Mediacja to obecnie bardzo ciekawa, a przede wszystkim atrakcyjna czasowo i kosztowo alternatywa dla długotrwałych postępowań sądowych. Coraz więcej adwokatów i aplikantów adwokackich zdobywa uprawnienia do prowadzenia mediacji, dzięki czemu powiększa się grono wyspecjalizowanych w prowadzeniu mediacji adwokatów/mediatorów.

 

TEKST: Okręgowa Rada Adwokacka w Poznaniu

ZDJĘCIE: Adobe Stock

[Współpraca reklamowa]

 

Mediacja to dobrowolny proces, w trakcie którego osoby o różnych spojrzeniach na ich sprawę dążą do zdiagnozowania ich potrzeb, często ich zdefiniowania, a następnie wypracowania ugody. Oczywiście mediacje nie są idealnym lekarstwem na wszystkie i wszystkich problemy, jednak w ostatnich latach obserwuje się bardzo wyraźny wzrost zarówno świadomości mediacyjnej, jak i liczby spraw kierowanych do mediacji.

Centrum Mediacji

Reakcją samorządu adwokackiego na rosnące i wyraźne potrzeby naszych klientów było powołanie w Wielkopolskiej Izbie Adwokackiej Centrum Mediacji. Centrum wyszkoliło spośród adwokatów i aplikantów adwokackich mediatorów, którzy dzięki uzyskanym kwalifikacjom mogli zostać wpisani na listy mediatorów stałych. Na przestrzeni ostatnich czterech lat uprawnienia mediatorów uzyskało ponad 200 adwokatów i aplikantów adwokackich.

Ugoda lepsza niż wyrok

Niewątpliwą zaletą zdobywania przez adwokatów dodatkowych kompetencji czy uprawnień z zakresu mediacji jest to, że reagujemy na potrzeby naszych klientów i zgodnie z zasadami etyki adwokackiej dążymy w profesjonalny sposób do rozwiązania ich spraw. Wypracowanie ugody, porozumienia czy jakiegokolwiek innego konsensusu bardzo często okazuje się dużo lepszym rozwiązaniem, niż oczekiwanie na wynik wieloletniego procesu. Doświadczenia mediatorów prowadzą do wniosku, że ugoda zawsze jest lepszym rozwiązaniem niż wyrok. Wynika z tego, że wykonalność ugody jako porozumienia jest o wiele większa niż rozstrzygnięcia sądu.

Obecność adwokatów w mediacji przybiera dwojaką postać. Z jednej strony adwokaci sami są mediatorami i prowadzą mediacje, a z drugiej adwokaci wspierają proces mediacji jako pełnomocnicy stron. Skoro więc adwokat doradza możliwość zawarcia porozumienia, podpowiada rozwiązania, sporządza lub opiniuje ugodę, to wpływa na otwartość ugodową klienta.

Bardzo ważne w mediacji jest to, że można ją zainicjować jeszcze zanim sprawa skierowana zostanie na drogę sądową. Najczęstszą mediacją jest mediacja sądowa. W ostatnich latach odnotowano wzrost liczby osób korzystających z usług mediatorów, zanim sprawa trafi do sądu. Dlatego też CM WIA prowadzi działania mające popularyzować mediację i zachęcać do korzystania z usług mediatorów wpisanych na listę Centrum. Jako adwokaci i aplikanci adwokaccy posiadamy nie tylko uprawnienia mediatorów, ale i kompetencje usprawniające proces mediacji. Świadomość prawna i znajomość zasad działania określonych instytucji prawa to bez wątpienia ważne cechy adwokatów mediatorów i to bez względu na to, czy przyjmują oni rolę pełnomocnika w mediacji czy mediatora. Dlatego stając przed wyborem mediatora, warto zwrócić uwagę na ofertę i kompetencje adwokatów posiadających uprawnienia do prowadzenia mediacji.

Poszukiwanie rozwiązań zamiast rywalizacji

Czy mediacja jako alternatywa procesu jest dobrym kierunkiem dla stron postępowania? Tak, bo w odróżnieniu od postępowania sądowego, mediacja skupia się na współpracy, dialogu, poszukiwaniu rozwiązań, a nie na rywalizacji, na szukaniu przewagi procesowej i dążeniu do jednostronnego zwycięstwa. Mediacja, jeśli prowadzi do zawarcia ugody, zawsze jest sukcesem wszystkich uczestników.

W mediacji ważne jest też to, że mediator, bez względu na to, kto nim będzie, zawsze jest neutralny i bezstronny. Mediator pomaga stronom sporu dojść do porozumienia, ale nigdy nie będzie tego porozumienia narzucał, nigdy nie będzie dokonywał ocen postaw uczestników mediacji, ich motywacji czy celu, do którego dążą, nigdy też nie stanie się sędzią czy arbitrem ani wyrocznią, która decydować będzie, co jest dobre, a co złe. Mediator jest partnerem porozumienia, jest przewodnikiem i wspiera w procesie poszukiwania rozwiązań, nigdy ich nie narzucając. Dlatego tak ważna jest społeczna świadomość tych opisanych wyżej cech mediacji i dostrzeżenie, że niewątpliwą zaletą adwokatów i aplikantów adwokackich jest to, że posiadają oni kompetencje, umiejętności i doświadczenie w prowadzeniu mediacji.

Gdzie znaleźć mediatora?

Centrum Mediacji przy Wielkopolskiej Izbie Adwokackiej w Poznaniu to Centrum, którego celem jest propagowanie mediacji i adwokatów posiadających uprawnienia mediatorów. Centrum organizuje też liczne szkolenia, warsztaty i seminaria dla członków Centrum, a wszystko to w celu popularyzowania mediacji i podnoszenia kwalifikacji mediacyjnych adwokatów i aplikantów adwokackich.

Jak trafić do mediacji? Jak znaleźć mediatora Centrum – wszystkie odpowiedzi na https://mediacje.ora.poznan.pl