Gdzie w Wielkopolsce na odpoczynek od miasta?
Dla zmęczonych codzienną rutyną wielką odskocznią może okazać się propozycja urlopu w miejscach dzikich, urokliwych czy atrakcyjnych przyrodniczo. Podczas pobytu na wsi, z daleka od wielkomiejskiego zgiełku, można poczuć luz. Tutaj zamiast standardowego, codziennego budzika poranne dzień dobry mówi nam rozśpiewany rudzik, zięba czy skowronek. Dlatego spontaniczny wypad na camping w Wielkopolsce to jest właśnie idealna opcja dla wszystkich zabieganych i poszukujących pomysłów na szybki restart. Gdzie warto wybrać się na wypoczynek tego lata?

Kraina 100 Jezior, Sierakowski Park Krajobrazowy, fot. P. Młodkowski, arch. ZPKWW
TEKST: Daria Waśkowiak, Wielkopolska Organizacja Turystyczna
Kraina 100 Jezior w zachodniej części Wielkopolski kusi bezpośrednim dostępem do Puszczy Noteckiej, malowniczymi walorami pojezierza międzychodzko-sierakowskiego oraz dzikimi zakątkami Sierakowskiego Parku Krajobrazowego. Dla pasjonatów karawaningu i biwakowania w powiecie międzychodzkim czeka kilka specjalnie wygospodarowanych miejsc, gdzie warto rozstawić biwakową strefę. Atutem tego miejsca jest również dostępność atrakcyjnych miejsc do zwiedzania, różnorodność szlaków turystycznych oraz możliwości aktywnego wypoczynku. Tutaj warto zajrzeć do Muzeum Zamek Opalińskich, gdzie mieści się mauzoleum rodziny Opalińskich wraz z bogato zdobionymi sarkofagami. Do tego Stado Ogierów w Sierakowie, gdzie można zwiedzić zabudowania najstarszego stada utworzonego na ziemiach polskich. Albo udać się na kreatywne warsztaty ginących zawodów do Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach.

Stary wiatrak w Olandii
Na biwak w Krainie 100 Jezior
Biwakowym eldorado w Krainie 100 Jezior jest ośrodek Olandia, czyli unikatowy kompleks wypoczynkowy z bogatą ofertą turystyczną, rekreacyjną czy zdrowotną SPA. To również miejsce, które świetnie opowiada o lokalnych historiach, tradycjach czy regionalnej kuchni polskiej. W Olandii zaparkujesz kampera, wygodnie rozbijesz się ze swoją przyczepą, ale również możesz skosztować specjałów lokalnej kuchni, odwiedzając olenderską restaurację. Nad jeziorem w Prusimiu specjalne wydzielone stanowiska posiadają pełne przyłącze elektryczne, dostęp do prądu oraz bieżącej wody. Do tego dla biwakujących dostępna jest płyta zlewna, gdzie można napełnić zbiornik wodą czy zrzucić nieczystości. Dodatkowo istnieje możliwość korzystania z udogodnień ośrodka wypoczynkowego na preferencyjnych warunkach.
Około 13 km dalej w pobliskim Sierakowie w miejscach do biwakowania można przebierać. Jednym z ciekawszych miejsc jest pole biwakowe przy Ośrodku Sportu i Rekreacji w Sierakowie. Atutem tego miejsca jest doskonała lokalizacja i łatwy dojazd. Pole położone jest między dwoma jeziorami: Lutomskim oraz Jaroszewskim. To pierwsze to turystyczne centrum gminy Sieraków. Tu odbywają się cykliczne ważne sportowe wydarzenia jak JBL Triathlon Sieraków czy Cross Sierakowski. Na plaży nad jeziorem można korzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego, spróbować swoich sił podczas pływania na desce z Wake Park Sieraków czy też posmakować tradycyjnych lodów, smażonych ryb czy ciekawych dań stworzonych na bazie lokalnych produktów. Natomiast nad Jeziorem Lutomskim znajduje się rezerwat Buki nad Jeziorem Lutomskim. Tam można spróbować wymagającego trekkingu wzdłuż brzegu jeziora. Jeśli dopisze Wam szczęście, będziecie mieli okazję spotkać szybujące nad wodą bieliki czy brodzące w wodzie bobry.
W tej samej okolicy, po drugiej stronie Warty, znajdują się rozległe lasy Puszczy Noteckiej, gdzie Nadleśnictwo Sieraków wyznaczyło specjalne miejsca biwakowania. Miejsca te są dostępne nieodpłatnie dla osób indywidualnych oraz grup zorganizowanych w celach rekreacyjnych i turystycznych. Do najpopularniejszych w tym rejonie zalicza się obozowiska nad jeziorem Kubek w Jeziornie czy miejsce nad jeziorem Barlin. Te malownicze tereny odznaczają się wyjątkowym spokojem, bliskim dostępem do jeziora oraz lokalizacją w samym sercu Puszczy Noteckiej.

Camping w pobliżu Puszczy Zielonki, fot. arch. obiektu Szczypta Natury Skoki
W pobliżu Puszczy Zielonki
Z zupełnie innej strony Wielkopolski znajduje się camping Szczypta Natury w gminie Skoki. To aż 12 wydzielonych parceli z widokiem na Jezioro Rościńskie. Teren campingu jest ogrodzony, oświetlony i dostosowany jednakowo do rozstawienia namiotów, przyczep kempingowych czy kamperów. Miejsce to posiada dokładnie wszystko, co potrzeba dla każdego biwakowicza. Miejsca kempingowe wyposażone są w ujęcie wody, skrzynkę elektryczną, dodatkowo wyznaczone są stanowiska do mycia naczyń, prania ręcznego. Ponadto do dyspozycji gości został oddany nowoczesny sanitariat z toaletami i prysznicami. Oprócz tego Szczypta Natury zapewnia boisko do siatkówki plażowej, miejsca na ognisko czy plac zabaw dla dzieci. Na jesień planowana jest także budowa prywatnego pomostu nad jeziorem. W okolicy gminy Skoki można korzystać z naturalnych walorów Puszczy Zielonki, wybrać się na zwiedzanie szlakiem drewnianych kościołów czy też ruszyć rowerem wzdłuż cysterskiego szlaku rowerowego.

Plaża w Zbąszyniu; Fot. Zbąszyńskie Centrum Sportu Turystyki i Rekreacji
Campingi w krainie jezior i parowozów
Kierując się bardziej na południowy zachód Wielkopolski, szukając nietuzinkowego miejsca, gdzie warto zawitać z przyczepą kempingową, udajcie się na Camping przy „Baszcie”. Ten zbąszyński ośrodek znajduje się nad jeziorem Błędno i stanowi idealne miejsce do wypoczywania blisko natury, ale również będzie wspaniałą bazą wypadową np. do Nowego Tomyśla na wikliniarskie święto miasta. Na wielkopolskim Campingu przy „Baszcie” znajdą coś dla siebie pasjonaci sportów wodnych, w tym windsurfingu, żeglarstwa i kajakarstwa. W samym Zbąszyniu warto odwiedzić kościół NMP Wniebowziętej, pozostałości twierdzy, Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej i Regionu Kozła oraz pomnik koźlarza na rynku.
W tej samej okolicy z otwartymi ramionami wita wszystkich gości Camping Ustronie w Karpicku niedaleko Wolsztyna. W sezonie od kwietnia do września camping posiada specjalne miejsca dla camperów, przyczep caravaningowych i namiotów, ale również świadczy usługi glampingowe dla 60 osób. Tutaj znajdą coś dla siebie też Ci, którzy przyjeżdżają na okoliczne tereny bez specjalnego wyposażenia. Miejsce to ma w swojej ofercie możliwość wynajęcia namiotów wieloosobowych typu Sahara wraz z wyposażeniem. Camping administrowany przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Wolsztynie dysponuje bogato wyposażoną wypożyczalnią rowerów wodnych, kajaków czy łodzi wiosłowych. Jego atutem jest również położenie nad Jeziorem Wolsztyńskim, skąd jest też całkiem blisko do zwiedzania największej atrakcji tej gminy – parowozowni Wolsztyn.

Konwaliowy Szlak Kajakowy, fot. arch. Organizacji Turystycznej Leszno Region
W okolicy Przemęckiego Parku Krajobrazowego
Kawałek dalej za Wolsztynem bliżej Leszna znajduje się miejscowość Brenna, w gminie Wijewo. Właściciele pola kempingowego CAMPING KACPER przygotowali oświetlony i ogrodzony teren wyposażony w 12 przyłączy do prądu, strefę aktywności sportowej z placem zabaw oraz z zapleczem sanitarnym. Atutem tego miejsca jest bliskość Jeziora Breńskiego, które może okazać się bardzo atrakcyjną lokalizacją dla wędkarzy. Tutaj wydzielono specjalne strefy, gdzie można pójść na ryby, a później wystartować w lokalnych zawodach rybackich. W okolicy Brenna znajduje się Przemęcki Park Krajobrazowy oraz popularny wśród kajakarzy Szlak Konwaliowy. Ten wodny szlak o długości 37 km prowadzi przez malownicze tereny parku oraz okolicznych miejscowości. Szlak posiada dwie alternatywne trasy. Jedna przebiega przez Błotnicę aż do Brenna, natomiast druga wiedzie od Błotnicy aż do miejscowości Boszkowo Letnisko. Trasa sprawdzi się zarówno dla debiutujących wioślarzy, jak również dla tych, którzy pierwsze spływy mają już za sobą.
Bez względu na to, czy szukacie miejsca spokojnego, oddalonego od zgiełku miasta, czy campingu z pełnym wyposażeniem i udogodnieniami, to Wielkopolska będzie najlepszym wyborem. Jej malownicza lokalizacja, wspaniałe jeziora oraz ogromne połacie lasów stanowią bogactwo regionu i jego turystyczny potencjał. Wielkopolskie wsie i miasteczka mają sporo do zaoferowania zarówno pod względem zabytków, tradycji, ale również przyrodniczo. Jeśli dysponujecie wolnym czasem, kilkoma dniami urlopu, to pakujcie plecaki i ruszajcie na biwakową wyprawę.
Więcej pomysłów na wakacyjne przygody znajdziecie na: wielkopolska.travel