Najnowszy numer SUKCESU już dostępny 🌞 Sukces po poznańsku to najpopularniejszy magazyn lifestylowy o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Muzeum Narodowe w Poznaniu bije rekordy

Podziel się

Ponad 400 tysięcy odwiedzających, kilkanaście wydarzeń, setki spotkań, warsztatów, lekcji, konferencji, wykładów, otwarcie dwóch galerii po remoncie, oddanie zwiedzającym piwnic poznańskiego ratusza, mnóstwo nagród… Tak można by wymieniać jeszcze długo – tak wyglądał miniony rok w Muzeum Narodowym w Poznaniu i jego oddziałach. Ten zapowiada się równie bogato i ciekawie. Z hitową wystawą 120 obrazów Józefa Chełmońskiego na czele.

 

 

TEKST: Elżbieta Podolska

ZDJĘCIA: Muzeum Narodowe w Poznaniu

 

Ponad 400 tysięcy odwiedzających, kilkanaście wydarzeń, setki spotkań, warsztatów, lekcji, konferencji, wykładów, otwarcie dwóch galerii po remoncie, oddanie zwiedzającym piwnic poznańskiego ratusza, mnóstwo nagród… Tak można by wymieniać jeszcze długo – tak wyglądał miniony rok w Muzeum Narodowym w Poznaniu i jego oddziałach. Ten zapowiada się równie bogato i ciekawie. Z hitową wystawą 120 obrazów Józefa Chełmońskiego na czele.

– To, co udało nam się dokonać w minionym roku, to dzieło całego zespołu wspaniałych ludzi – mówił Tomasz Łęcki, dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu. – Ten rok będzie także obfitował w wydarzenia i zainteresowani jeszcze chętniej będą nas odwiedzać. Po cichu liczę, że Muzeum Narodowe w Poznaniu i jego oddziały zwiedzi 500 tysięcy.

Muzealnicy na zakupach

2024 rok był także bardzo dobry, jeżeli chodzi o muzealne nabytki. Muzeum i jego odziały wydały ponad 3 miliony złotych, uzupełniając swoją kolekcję. Praktycznie każdy z oddziałów może pochwalić się zakupami od rysunków, plakatów, całych kolekcji artystów, kufli ze srebra i kości słoniowych, sznurów korali, po rzeźby, instalacje, dawne stroje czy szable.

Jak twierdzi dyrektor MNP Tomasz Łęcki, to rekordowy rok, także jeżeli chodzi o bardzo cenne nabytki. Podkreślał, że m.in. do Galerii Plakatu i Projektowania Graficznego trafi zakup i dar od żony artysty Romana Cieślewicza. W sumie kilkaset prac artysty, który do tej pory w polskich zbiorach jest praktycznie nieobecny.

 

Józef Chełmoński. Wystawa monograficzna

Jego dzieła przyjadą niemal z całego świata z muzeów w Stanach Zjednoczonych, na Węgrzech, ze Szwajcarii, z polskich placówek, ale też prywatnych kolekcji. W sumie będzie można zobaczyć 120 obrazów wybitnego malarza. Wystawa jest dziełem trzech muzeów narodowych: w Warszawie, w Krakowie i Poznaniu. Pracują nad nią od 2022 roku. W każdym z tych trzech miast zostanie inaczej zaaranżowana i będzie miała inaczej postawione akcenty, warto więc będzie obejrzeć wszystkie.

Wystawie towarzyszyć będzie katalog dzieł wszystkich obrazów olejnych malarza oraz wybranych rysunków. Prezentować będzie też aktualny stan badań nad spuścizną jednego z najważniejszych artystów sztuki polskiej trzech ostatnich dekad XIX wieku. Kuratorami poznańskiej ekspozycji będą dr Maria Gołąb i dr Arkadiusz Krawczyk.

Nie tylko wystawy

Wśród planów wystawienniczych znalazły się także m.in. pokaz konserwatorski prezentujący wyniki badań nad obrazem J. Pankiewicza „Targ jarzyn za Żelazną bramą w Warszawie”, a także, jeżeli tylko środki finansowe pozwolą, wystawa „Ukryte znaczenia. Motyw wnętrz w sztuce polskiej od XIX do XXI wieku”. W Muzeum Sztuk Użytkowych w czerwcu rozpocznie się celebracja 730-lecia koronacji Przemysła II, a tym samym odrodzenia się Królestwa Polskiego po 157 latach rozbicia dzielnicowego. W Sali Przemysła na zamku zostanie zaprezentowany jedyny zachowany egzemplarz pieczęci majestatowej króla Przemysła oraz dokument z odciskiem pieczęci z Archiwum Diecezjalnego w Pelplinie, a także historyczne wizerunki herbu państwowego uwiecznione w działach z kolekcji MNP.

W Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie rozpocznie się w czerwcu wystawa „50 Śmiełów - Mickiewicz 44”. Wystawa jubileuszowa z okazji 50. rocznicy utworzenia Muzeum Adama Mickiewicza.

 

Otwarcie Muzeum Etnograficznego

Najprawdopodobniej w IV kwartale uda się uroczyście otworzyć po generalnym remoncie Muzeum Etnograficzne, które przejdzie całkowitą zmianę łącznie z nazwą. Będzie nazywać się Muzeum Kultur Świata. Zwiedzający zobaczą dwie wystawy stałe. Pierwsza to „Exotica?”, która związana jest z historią kolekcji pochodzących z wielu krajów świata i zaprasza do refleksji nad rozumieniem słowa „egzotyczny”.

Druga to „Kreacje. Stroje ludowe rysowane na miarę” i prezentuje kolekcję kolorowych rysunków ze zbiorów własnych Muzeum Etnograficznego. Składa się na nią pięćdziesiąt prac różnych artystów nigdy wcześniej niepokazywanych i niepublikowanych przedstawiających rysowane z natury unikatowe stroje ludowe oraz ich elementy.

 

Muzeum Poznania – drugi krok

Pierwszym było pozyskanie funduszy i przygotowanie całej dokumentacji. Teraz wkroczą budowlańcy. Najważniejszą inwestycją roku, na którą Muzeum Narodowe ma już zabezpieczenie finansowe, będzie rozpoczęcie prac budowlanych w projekcie „Muzeum Poznania – rozbudowa, konserwacja i udostępnienie najcenniejszych zabytków renesansowego miasta”. Środki zostały pozyskane z FenIKS. Będzie to remont i przebudowa kamienic nr 42 i 43 przy Starym Rynku i kamienicy przy ulicy Klasztornej 22. W projekcie został uwzględniony remont pomieszczeń ratusza – parteru, I i II piętra, poddasza, a także przebudowa w zakresie dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Ma zostać także odnowiona elewacja ratusza.

Przyjazne dla każdego

Już prawie rok na terenie muzeum działa kawiarenka i księgarnia z prawdziwego zdarzenia. Hol wejściowy z kasami jest przygotowany dla coraz większej liczby odwiedzających. Bilety można kupić online. Z roku na rok lepiej czują się także niepełnosprawni, dla których wprowadzono wiele ulepszeń. Od lutego w pierwszą niedziele miesiąca w godz. 15-17, a w oddziałach poza Poznaniem od 14 do 16 wprowadzone zostaną ciche godziny – udogodnienie dla osób neuroróżnorodnych. Zmniejszone zostanie natężenie światła i dźwięków.

A marzenia na przyszłość? Jest ich wiele – mówi Tomasz Łęcki, dyrektor MNP. – Staramy się o fundusze na kontynuację remontu starego gmachu, odnowienie elewacji, przygotowanie przestrzeni do ekspozycji galerii sztuki europejskiej, sztuki polskiego baroku oraz średniowiecznej.