Nie daj się życiu zaskoczyć
Dobra polisa powinna chronić nas na każdym etapie życia – od dzieciństwa aż po dorosłość. Istnieją polisy, które zapewniają ochronę do końca życia, z możliwością rozszerzania o dodatkowe umowy zdrowotne. W różnych okresach życia mamy różne potrzeby, dlatego ważne jest dostosowanie ochrony do zmieniających się okoliczności. O tym, jak ubezpieczyć się przed nieprzewidzianym rozmawiamy z Panią Katarzyną Bartyzel – agentką zajmującą się ubezpieczeniami na życie.

TEKST: Monika Kanigowska
ZDJĘCIE: Artur Kosonowski
[Współpraca reklamowa]
Z perspektywy czasu, co ubezpieczenia na życie i zdrowie oznaczają dla Ciebie?
Katarzyna Bartyzel: Dla mnie to wyraz troski i odpowiedzialności za bezpieczeństwo finansowe naszych najbliższych, ale także nas samych. Często zapominamy, że życie może być pełne nieprzewidywalnych zdarzeń, a ubezpieczenia na życie mogą uchronić nas przed ogromnym stresem finansowym, jaki może się pojawić w chwili śmierci bądź poważnej choroby bliskiej nam osoby.
Dlaczego warto myśleć o ubezpieczeniach zdrowotnych?
Statystyki są nieubłagane, coraz częściej chorujemy, zwłaszcza na choroby onkologiczne i kardiologiczne. Umowy zdrowotne to element polisy, która może być finansowym wsparciem w przypadku poważnych chorób, nieszczęśliwych wypadków, inwalidztwa czy pobytu w szpitalu. Pozwalają one zrefinansować część dochodów, których nie osiągniemy, kiedy dotyka nas np. nieszczęśliwy wypadek albo zabezpieczyć finanse na czas długotrwałej choroby, która wyłączy nas z pracy na wiele miesięcy.
W jaki sposób ubezpieczenia pomagają w takich momentach, jak poważna choroba?
W pierwszej kolejności to oczywiście finanse. Czasami poważna choroba potrafi wykluczyć nas z życia zawodowego na kilka miesięcy, rok, a nawet dłużej. Dlatego, zabezpieczając się na tą okoliczność, warto mieć to na uwadze. Wypłacone środki możemy przeznaczyć na leczenie, odpoczynek czy pomoc w codziennym życiu, aby skupić się na zdrowieniu. To mogą być również rozwiązania, które oferują dostęp do lekarzy specjalistów, badań i opieki niezbędnej w trakcie takiego zachorowania.
Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze polisy/ubezpieczenia?
W pierwszej kolejności to oczywiście wybór odpowiedniego agenta, który nam w tym pomoże, a potem na dwie ważne kwestie: zakres ochrony ubezpieczeniowej i wykluczenia, zaglądamy też do definicji. To podstawa. Warto znać te szczegóły, bo często polisa, która wydaje nam się atrakcyjna cenowo, ma wiele ograniczeń, przez co może nie zapewnić nam takiej ochrony, jak byśmy oczekiwali. Kiedy porównujemy polisy, często skupiamy się tylko na składce, zapominając właśnie o tych szczegółach.
Jakie korzyści płyną z ubezpieczenia na życie w kontekście działalności gospodarczej?
Ubezpieczenie na życie może pomóc rozwiązać problemy związane np. z dziedziczeniem w firmie. Gdy wspólnik umiera, jego udziały przechodzą na spadkobierców, co może wprowadzić spory chaos decyzyjny, zwłaszcza, gdy spadkobiercami są małoletnie dzieci. W takich przypadkach pomocne może być ubezpieczenie krzyżowe dla wspólników, które będzie dla spadkobierców rekompensatą za udziały i pozwoli zachować płynność operacyjną firmy.
A co z ubezpieczeniami emerytalnymi?
Ubezpieczenia emerytalne stały się częścią naszej świadomości, choć mało młodych osób myśli o swojej emeryturze, a to w przyszłości będzie spore wyzwanie, bo demografia i współczynnik zastępowalności nie pozostawiają złudzeń. To rozwiązanie, które łączy ochronę na życie z możliwością gromadzenia kapitału na przyszłość. To systematyczne odkładanie środków, które, po osiągnięciu określonego wieku, można wypłacić w formie renty miesięcznej. Działa to niezależnie od państwowego systemu emerytalnego i daje nam pewność, że na starość nie zostaniemy bez zabezpieczenia finansowego.
Jakie ubezpieczenia są najlepsze, by zabezpieczyć się na wypadek różnych scenariuszy życiowych?
Takie, które będą odpowiednie dla etapu życia, na którym się znajdujemy i oczywiście dopasowane do naszych potrzeb. Inne będą dla osób, które mają duże zobowiązania finansowe, jak kredyty mieszkaniowe, małe dzieci, inne dla singli czy dla osób, które myślą o odkładaniu na emeryturę. Warto, żeby uwzględniały też ochronę zdrowia. Dzisiaj w większości przeżywamy swoje ubezpieczenie, dlatego polisy dożywotnie to rodzaj ubezpieczenia, które chroni nas bez względu na to, jak długie będzie nasze życie.
Czy Polacy stają się coraz bardziej świadomi potrzeby ubezpieczeń?
Widać ogromną zmianę w świadomości społeczeństwa. Kiedyś ubezpieczenia kojarzyły się z nachalnym marketingiem, a agenci byli postrzegani jako osoby, które chcą nam coś „wcisnąć”. Teraz coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z konieczności zabezpieczenia siebie i swojej rodziny na przyszłość. Nie jest to jednak jeszcze tak powszechne, jak powinno być i sporo osób prędzej ubezpieczy samochód, niż swoje życie. Bywa też i tak, że do podjęcia decyzji o konieczności zabezpieczenia się, dochodzi w momencie, kiedy coś już się wydarzy. I tu pojawia się problem, bo to trochę tak, jak kopanie studni, kiedy chce nam się pić. Tutaj ważna jest edukacja.
A jak ubezpieczenia powinny wyglądać w rodzinach?
W pierwszej kolejności myślimy o ubezpieczeniu głównego żywiciela rodziny. To oczywiście zrozumiałe, ale równie ważne jest zabezpieczenie drugiego partnera. Co się stanie, gdy osoba, która zajmuje się dziećmi i domem zachoruje albo umrze? To również może stanowić ogromne obciążenie finansowe i spore wyzwanie organizacyjne. Dlatego każda osoba powinna mieć swoje własne ubezpieczenie.
Jak ubezpieczenia pomagają rodzicom, zwłaszcza w przypadku małych dzieci?
Kiedy pojawiają się dzieci na świecie warto rozważyć dla nich ochronę ubezpieczeniową. Taka polisa może być elementem odkładania środków na przyszłość, a wyposażona w element ubezpieczenia zdrowotnego, które obejmuje różne aspekty leczenia, wesprzeć nas w trudniejszych chwilach. To taki papier, z którym potem dziecko może wyfrunąć dalej w świat, opłacać polisę dalej albo ją spieniężyć.
Czy Twoje osobiste doświadczenia wpłynęły na Twoje podejście do ubezpieczeń?
Zdecydowanie. Mam obecnie już dorosłego syna, który zmagał się z poważnymi problemami zdrowotnymi od niemowlęctwa. Był wcześniakiem, a później zdiagnozowano u niego mózgowe porażenie dziecięce i guz mózgu. Cały proces leczenia – operacje, chemoterapia, długotrwała rehabilitacja – był emocjonalnym rollercoasterem. Wtedy, choć miałam świadomość ważności ubezpieczeń, dopiero doświadczyłam, jak ogromne znaczenie mają one w praktyce.
Co radzisz osobom, które rozważają ubezpieczenie?
Wszystkim zdecydowanym i niezdecydowanym proponuję spotkanie i rozmowę. Analizę sytuacji finansowej, zobowiązań, planów, marzeń, oczekiwań. To pozwoli ocenić, w jakim jesteśmy miejscu, czego potrzebujemy. Moją rolą jest wspieranie klientów w wyborze takiego rozwiązania, które da poczucie bezpieczeństwa. Każda polisa to odrębna historia, bo jesteśmy różni. Pamiętajmy też, że relacja klient – agent to relacja na lata. Towarzyszymy naszym klientom w tych miłych, ale przede wszystkim, trudnych chwilach. Nie czekajmy, dzisiaj jest najlepszy czas.
https://www.linkedin.com/in/katarzyna-bartyzel [linkedin.com]
email: katarzynabartyzel@post.pl
tel.: +48 518 354 827