Niezwykły rok w pierwszej stolicy Polski
W tym roku mija dziesięć wieków od chwili, gdy Bolesław Chrobry wstąpił na tron, co oznaczało rozpoczęcie dynastii królewskiej w Polsce. Jego koronacja 18 kwietnia 1025 była nie tylko aktem symbolicznym, ale przypieczętowała również niezależność kraju i podniosła nasz prestiż w Europie. Kilka miesięcy po jego śmierci, 25 grudnia 1025 roku, w gnieźnieńskiej katedrze przez arcybiskupa Hipolita koronowany na króla został syn Bolesława, Mieszko II oraz jego żona, pierwsza polska królowa – Rycheza.

TEKST I ZDJĘCIA: Miasto Gniezno
[Współpraca reklamowa]
Te doniosłe wydarzenia zostawiły trwały ślad na całej historii naszego kraju, a dziś z dumą możemy je wspominać. Z tego powodu Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2025 Rokiem Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów w Gnieźnie! Z tego też powodu, w pierwszej stolicy Polski odbędzie się w tym roku kilkaset wydarzeń, na które z pewnością warto się wybrać. Będą koncerty, warsztaty, przedstawienia teatralne, wioska wojów oraz uczta z królem!

Wydarzenia o szczególnym znaczeniu państwowym zaplanowane zostały na ostatni weekend kwietnia – czas tradycyjnych imienin miasta związanych z odbywającym się tutaj od średniowiecza jarmarkiem, procesją i odpustem św. Wojciecha. Wtedy też w Gnieźnie odbędzie się wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu, a wydarzeniom miejskim towarzyszyć będzie Festiwal Piosenki Chrześcijańskiej Adalbertus. Od czerwca do września zaplanowana została wyjątkowo obfita w wydarzenia edycja Królewskiego Festiwalu Artystycznego, który zapewnia turystom i mieszkańcom Grodu Lecha ogrom atrakcji w każdy weekend lata. Wśród tych eventów szczególnie warto zwrócić uwagę na specjalną edycję imprezy z prawie trzydziestoletnią tradycją, czyli Festiwal Kultury Słowiańskiej „Koronacja Królewska”. Jego uczestnicy będą mogli rozsmakować się w klimacie wczesnego średniowiecza. W piastowskiej wiosce u stóp Matki Polskich Katedr spotkamy groźnych wojów, zwinnych łuczników, zręcznych rękodzielników, tajemnicze wiedźmy oraz kucharzy przygotowujących swojskie jadło. Planowane są imponujące widowiska, pokazy walk, turnieje, koncerty oraz kramy dla chcących kupić unikalne pamiątki. Koronacja Królewska już między 18 a 20 lipca, a wstęp na całą imprezę jest darmowy. O jej szczegółach dowiedzieć możecie się więcej ze strony na Facebooku/KoronacjaKrolewska.

W sierpniu planowane jest także ogromne widowisko plenerowe wykorzystujące potencjał drzemiący w gnieźnieńskiej historii. Opowie ono dzieje naszego kraju od jego początków aż po koronację Mieszka II i będzie imponującym obrazem z wykorzystaniem światła, dźwięku, pirotechniki oraz ogromnej ilości aktorów.
Zapraszamy na stronę obchodów www.Gniezno2025.pl oraz facebook.com/Gniezno2025, gdzie znajduje się aktualizowane nieustannie kalendarium wszystkich jubileuszowych wydarzeń w pierwszej stolicy Polski, na które zaprasza w social mediach ożywiony po 1000 latach przez sztuczną inteligencję Bolesław Chrobry.