Rękodzieło, które leczy: terapeutyczna moc La kulki
Trzy piłeczki, garść pasji i wielkie wsparcie dla mózgu – La kulka to niepozorna zabawka, która ćwiczy koncentrację, pobudza kreatywność i buduje mosty między ludźmi. Katarzyna Kowalska, pedagożka i edukatorka, stworzyła ją najpierw dla własnych dzieci, dziś – dzieli się nią z całym światem. Jej historia pokazuje, jak małe, ręcznie robione przedmioty mogą wnieść wielką zmianę w codzienność dzieci i dorosłych.

ROZMAWIA: Anna Gidaszewska
ZDJĘCIA: Jeremi Filipowiak, Katarzyna Kowalska
Czym jest La kulka?
Katarzyna Kowalska: La kulka to trzy bawełniane piłeczki wypełnione grochem i zebrane w uroczy kokon, wydziergane przeze mnie, aby sprawić radość i mądrze wesprzeć mózg!
Skąd się wziął pomysł na La kulkę?
Pierwsze La kulki wydziergałam jakieś 20 lat temu dla moich dzieci, Jeremiego i Toli, kolejne dla siostrzeńców i dzieci przyjaciół. Potem na prezenty… i tak po kilku latach i wielu kompletach doszłam do wniosku, że dobrze by było La kulkę nazwać i przedstawić światu! Jestem pedagożką z dodatkowym waldorfskim wykształceniem, gdzie takie cudowne zajęcia jak żonglowanie i ćwiczenia cyrkowe są częścią szeroko pojętej edukacji:) Fascynowało mnie to i zaczęłam świadomie zajmować się tym, jakie korzyści mogą mieć osoby ćwiczące piłeczkami.

Do czego służą te piłeczki?
Piłeczki służą do ćwiczeń, bierzesz jedną i podrzucasz, łapiesz, zmieniasz rękę, miętosisz ją, gdy uczysz się czegoś nowego, rzucasz do celu, żonglujesz dwoma, trzema… Bawisz się nimi lub ćwiczysz na poważnie, np. przed sprawdzianem, jeśli jesteś uczniem, przed ważnym spotkaniem, aby pobudzić mózg do pracy i trochę go rozgrzać, jeśli jesteś po chorobie, regularne ćwiczenia pozwolą ci wrócić do formy. Zarówno tej fizycznej, jak i psychicznej. Jest mnóstwo badań na temat dobra, jakie wnoszą te ćwiczenia w nasze życie: podnoszą koncentrację, refleks, wspierają poczucie rytmu, koordynację oko – ręka, integrują pracę półkul mózgowych, wspierają powstawanie nowych połączeń między neuronami. Mogłabym tak długo wymieniać, jednak najlepiej, jak zrobimy przerwę w rozmowie i pobawimy się chwilę, żebyś mogła doświadczyć, czym jest La kulka. [Redakcja: Na pewno dobre na skupienie, bo nie da się o niczym innym myśleć, próbując łapać la kulki, bo na razie nie nazwałabym tego żonglowaniem, ha, ha, ha.] Ćwiczący od razu się uśmiechają, to już ogromna korzyść – obserwuję to, prowadząc zajęcia z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi, od razu jest przyjaźnie, od razu coś nas łączy i to sprawia, że treści, które są potem, łatwiej się przyswajają.

Dla kogo są La kulki i co daje zabawa z nimi?
La kulka i ćwiczenia są dobre dla małego dziecka, bo będą wspierały jego rozwój psychomotoryczny, będą radością, wyzwaniem, a gdy ćwiczenie uda się opanować, to będzie sygnał, że umiem, potrafię, a to buduje w dziecku poczucie sprawczości! Dzieci w wieku szkolnym mogą mieć własny zestaw i korzystać dla lepszej koncentracji i uwagi, a także wspierać swoją pamięć i koordynację. Ćwiczyć można przed nauką, w trakcie powtarzania słówek czy nowych pojęć. Z całego serca polecam je też dorosłym zamiast drugiej kawy, gdy nastrój spada, gdy brakuje kreatywności, w czasie małej przerwy w pracy dla oderwania się od tematu lub po prostu dla relaksu. W domu połóż w salonie, niech będą impulsem do wspólnych ćwiczeń, zabaw z dziećmi, zabierz w podróż, żongluj w parku, zaczepiaj ludzi i dziel się radością, jaką dają zabawy la kulką. To też dobry, bardzo osobisty prezent zrobiony ręcznie w wiejskim domu, w podróży lub na plaży. Czasem nazywam je miejscem lub sytuacją, w jakiej powstały albo skojarzeniem kolorystycznym. Ostatnio zrobiłam zestaw, który córka nazwała „jajecznica ze szczypiorkiem” i wierz mi, że tak wygląda. Każdy zestaw „uczę” żonglować – to taki mój rytuał, a dzieci, które dostają la kulkę od rodziców, zapewniam, że nauka żonglowania dzięki temu pójdzie bardzo łatwo.
Chętnie dzielę się wiedzą i ćwiczeniami, szkoląc nauczycieli szkół i przedszkoli, zachęcam do budzenia mózgów przed lekcjami i w trakcie dnia, do zabaw i wymyślania coraz to nowszych ćwiczeń!
Gdzie można znaleźć La Kulkę?
La Kulkę można znaleźć na stronie lub na Instagramie: @lakulka_zabawki. Na Facebooku mam profil dotyczący moich działań warsztatowych: @Katarzyna Kowalska Sztuka Edukacji.

Katarzyna Kowalska – pedagożka, socjoterapeutka, nauczycielka nauczania początkowego, pedagożka waldorfska, edukatorka rodzinna, praktyczka wychowania naturalnego, zafascynowana swobodną zabawą i jej terapeutyczną mocą, instruktorka warsztatów żonglowania, ceramicznych i stolarskich.