Co czyta Poznań?

8 marca 2019

W 2018 roku Biblioteka Raczyńskich odnotowała wzrost czytelnictwa. Z jej księgozbioru korzysta o ponad tysiąc czytelników więcej niż w roku poprzednim, czyli dokładnie 79 427 osób. Które tytuły wybierali najczęściej?

 

TEKST: Anna Brylewska

 

Już w ubiegłym roku okazało się, że do Biblioteki Raczyńskich zapisuje się coraz więcej maluchów. Co mogło być tego powodem? – Rodzice coraz częściej zapisują dzieci do biblioteki, zdając sobie sprawę z roli książki w procesie rozwoju i wychowania – mówi Anna Gruszecka, dyrektor Biblioteki Raczyńskich – Rozwijający się rynek interesującej, doskonale zilustrowanej i pięknie wydanej książki dla dzieci zachęca do korzystania z księgozbioru i poznawania coraz to nowych historii – dodaje.

Do sięgania po książkę zachęcają także bibliotekarze, przeprowadzając rocznie setki lekcji bibliotecznych dla przedszkolaków i uczniów. – Organizujemy też spotkania związane z książką, które prezentują bogactwo i różnorodność literackiego świata, a także pokazują, że biblioteka jest miejscem przyjaznym i ciekawym – mówi Katarzyna Wojtaszak, rzecznik prasowy Biblioteki Raczyńskich.

Co czytają dorośli?

Ranking wypożyczeń wskazuje, że czytelnicy preferują literaturę polskich autorów i są im wierni. Akcja wybieranych powieści toczy się zazwyczaj we współczesnej Polsce, pokazują otaczającą rzeczywistość i odzwierciedlają realia. – W rozmowach z czytelnikami często pojawia się argument, że tworzone przez autorki polskiej powieści obyczajowej bohaterki są prawdziwe, sympatyczne i mogłyby być naszymi sąsiadkami lub przyjaciółkami – mówi Katarzyna Wojtaszak. W związku z ogromnym zainteresowaniem polskimi powieściami obyczajowymi, od początku tego roku Biblioteka zaprasza na spotkania nowego cyklu Czy ta pani czyta? Jest on poświęcony tzw. literaturze kobiecej. W ramach cyklu, w marcu będzie można spotkać się z Januszem L. Wiśniewskim.

Ale oprócz powieści obyczajowych, poznaniacy czytają też kryminały skandynawskich i polskich autorów. Najważniejsze jest jednak to, że Biblioteka to nie tylko miejsce, w którym zawsze ma się dostęp do wydań archiwalnych i literackiej klasyki. Z wyboru czytelników jasno wynika, że bardzo wysoko cenią sobie nowości, które pojawiają się na bibliotecznych półkach. – Nasi czytelnicy trzymają rękę na wydawniczym pulsie i chętnie pożyczają nowe tytuły ulubionych autorów – mówi dyrektor Biblioteki Raczyńskich Anna Gruszecka.

Nie samą powieścią…

Z literatury popularnonaukowej czytelnicy chętnie wybierają pozycje historyczne. Od wielu lat obserwować można zainteresowanie publikacjami dotyczącymi II wojny światowej – i to zarówno opracowaniami krytycznymi, jak i biografami, wspomnieniami i rozmowami np. z powstańcami warszawskimi. Dużym zainteresowaniem nadal cieszą się reportaże i książki podróżnicze. Tytułami, które od niedawna są popularne wśród dorosłych, są publikacje przyrodnicze. Przez wiele lat te książki kojarzone były przede wszystkim z literaturą dla dzieci. Dziś tomy o zwierzętach, roślinach i wszechświecie są chętnie czytane przez dorosłych, którzy nabierają ochoty, by poznać ciekawie opisane życie drzew i tajemnice kosmosu. W 2018 roku bardzo chętnie pożyczane były też książki o tematyce psychologicznej. Poradniki, rozmowy i felietony, w których psychologowie i terapeuci radzą, jak usprawnić komunikację międzyludzką, poprawić swoją samoocenę, a także lepiej poznać siebie i innych.

Co czytają dzieci?

Niezmiernie ciekawe są książkowe wybory dzieci. W 2018 roku wśród najchętniej wypożyczanych książek pojawiały się historie o wartości terapeutycznej: o nowych sytuacjach i trudnych tematach, pomagające oswoić nowe i nieznane wydarzenia. Cały czas dużym zainteresowaniem cieszą się książki przygodowe i detektywistyczne. Zagadki pojawiają się też w kontekście książek popularnonaukowych. W 2018 roku bardzo chętnie wypożyczana była książka łącząca ciekawostki techniczne z łamigłówkami. Niezmiennie dzieciaki wybierają też książki o przyrodzie, geografii oraz dinozaurach.

Jak wybieramy książki?

Na to pytanie najwięcej osób odpowiada: „z polecenia”. Drugim kryterium, którym chętnie kierują się czytelnicy, jest gatunek. Obracając się w ramach gatunku, np. fantastyki, kryminału czy powieści historycznej, wiadomo, czego się spodziewać. – Po książki ulubionych autorów często sięgamy w ciemno, a wielką popularnością cieszą się serie, pozwalające czytelnikom spędzać długie chwile w towarzystwie ulubionych bohaterów i powracać do znanych miejsc w kolejnych tomach – mówi Katarzyna Wojtaszak, rzecznik prasowy Biblioteki Raczyńskich.

 

Najchętniej pożyczane książki w 2018 roku

Literatura beletrystyczna

 1. Katarzyna Michalak Błękitne sny
 2. Gabriela Gargaś Zanim wstanie dla nas słońce
 3. Izabella Frączyk Jedną nogą w niebie / Katarzyna Michalak Czerwień jarzębiny / Krystyna Mirek Tajemnica zamku
 4. Anna Karpińska To wszystko przez ciebie
 5. Karolina Wilczyńska Jeszcze raz, Nataszo

Literatura popularnonaukowa

 1. Peter Kutter Współczesna psychoanaliza: psychologia procesów nieświadomych
 2. Karol Maliszewski Po debiucie: dziennik krytyka
 3. Anthony D. Smith Nacjonalizm: teoria, ideologia, historia
 4. Małgorzata Czerwińska-Buczek Nasza powstańcza młodość: rozmowy z bohaterami Polski Podziemnej
 5. Waldemar Piasecki Jan Karski – jedno życie: kompletna opowieść. T. 2 (1939–1945) Inferno

Literatura dla dzieci

 1. Beata Majchrzak Opowieść o Błękitnym Psie
 2. Anette Langen Nowe listy od Feliksa: mały zając podróżuje po świecie
 3. Ewa Ostrowska Skarżypyta
 4. Agnieszka Stelmaszyk Nutka znajduje przyjaciół
 5. Joanna Papuzińska Złoty kłębek

Literatura popularnonaukowa dla dzieci

 1. Boguś Janiszewski Polityka: to, o czym dorośli ci nie mówią
 2. Megan Miller Triki dla minecraftersów
 3. Clive Gifford Zemsta robotów
 4. Piotr Socha Pszczoły
 5. „Dino” Don Lessem Dinopedia: najlepsza encyklopedia dinozaurów