Witamy w MAJU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

CERTUS Medycyna przyszłości

07.06.2023 12:17:05

Podziel się

OverStitch to jedna z najnowocześniejszych i najbezpieczniejszych metod w nieoperacyjnym leczeniu otyłości. Wyróżnia się skutecznością, brakiem blizn i daje długotrwały efekt. Już po roku od przeprowadzenia zabiegu redukcja masy ciała może osiągnąć poziom 20-25%. Szpital PL Certus to jedno z pięciu miejsc w Polsce, gdzie wykonuje się te zabiegi. Nieoperacyjnym leczeniem otyłości w PL Certus zajmuje się chirurg, endoskopista, dr n. med. Mirosław Łukaszuk.

ROZMAWIA: Joanna Małecka
ZDJĘCIA: bonderphotography, Agata Jesse Obiektywnie

Dr n. med. Mirosław Łukaszuk, chirurg, endoskopista: Nasza pracownia endoskopii działa w zakresie nieoperacyjnego leczenia otyłości w oparciu o dwie metody. Pierwszą z metod jest Overstitch, czyli zwężanie żołądka przy pomocy specjalnych nici z użyciem videogastroskopu dwukanałowego. Druga z nich to tzw. balony żołądkowe. Obie metody wykonywane są endoskopowo. Dotychczas zwężenia żołądka były wykonywane metodami inwazyjnymi – operacjami otwartymi lub laparoskopowymi.

Dla kogo jest nieoperacyjne leczenie otyłości?
Overstitch zaleca się u pacjentów z BMI mieszczącym się w zakresie 30-38 (body mass index = współczynnik powstały przez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wysokości podanej w metrach), którzy pomimo diety nie mogą utrzymać wagi ciała (efekt jo-jo), z motywacją do utraty masy ciała i zmiany stylu życia, którzy nie mieli w przeszłości operacji żołądka. Z kolei balony żołądkowe dedykowane są osobom z BMI 27-40, często służą jako terapia pomostowa pomiędzy zabiegiem Overstitch lub przed operacją bariatryczną.

Jak przebiega kwalifikacja do zabiegu?
Kwalifikacja do zabiegu Overstitch ma kilka etapów. Uczestniczą w nich lekarze-specjaliści, dietetyk oraz psycholog. W pierwszym etapie odbywa się diagnostyka i wywiad z pacjentem. Przeprowadzane są wszystkie niezbędne badania (w tym gastroskopia) i analizy oraz zbierane szczegółowe informacje na temat zdrowia pacjenta. Po podsumowaniu diagnostyki odbywa się kwalifikacja do zabiegu, ustalamy z pacjentem dogodny termin zabiegu, następnym etapem jest zabieg.

Jak wygląda sam zabieg, na czym polega?
Zabieg trwa od 60 do 90 minut. Przeprowadzający operację lekarz wprowadza przez jamę ustną endoskop wraz z systemem szyjącym OverStitch do żołądka pacjenta. Tam odbywa się proces zszywania ścian żołądka. Przebieg poszczególnych etapów operacji jest widoczny na ekranie monitora – końcówka endoskopu jest uzbrojona w kamerę umożliwiającą podgląd.

Czy sam zabieg jest wystraczający, czy potrzebne są zmiany w sposobie żywienia?
Pacjenci poddający się zabiegowi OverStitch powinni pamiętać, że po jego przeprowadzeniu należy utrzymać odpowiednią dietę. Konieczne są zmiany w sposobie żywienia, warto wprowadzić je na stałe. Takie działanie, wsparte regularną aktywnością fizyczną, pomoże cieszyć się efektami pracy specjalistów. Metoda OverStitch jest bezpieczna, nie generuje blizn. Mniejszy żołądek sprawia, że człowiek przyjmuje mniejsze porcje jedzenia. To z kolei najprostsza droga do mniejszej wagi. Dzięki zrzuceniu zbędnych kilogramów na pewno poprawia się samopoczucie i parametry zdrowotne. Trafiają do nas pacjenci, którzy naprawdę mają duży problem z otyłością i jest to dla nich jedyna szansa. Zdarza się też, że ich wskaźnik BMI jest zbyt wysoki i muszą schudnąć, zanim poddadzą się zabiegowi. Tutaj z pomocą przychodzą wspomniane balony żołądkowe.

Szpital PL Certus specjalizuje się również w zabiegach z zakresu urologii.  Urologia PL Certus to zespół młodych i ambitnych lekarzy, specjalistów urologii.

Na czele zespołu stoi dr n. med. Natalia Majchrzak, która wraz ze swoimi kolegami, wzięła pod opiekę Oddział Urologiczny w Szpitalu PL Certus. W skład prężnie działającego zespołu wchodzą: dr Krzysztof Twardosz, dr Maciej Jurczak, dr n.med. Gabriel Bromiński, dr. n. med. Tomasz Milecki oraz dr Małgorzata Hojan-Osicka.

Jak zmienił się Oddział Urologii od momentu przekazania go w ręce nowego zespołu?
Dr n. med. Natalia Majchrzak, ordynator Oddziału Urologicznego:  istotnie poszerzyliśmy oraz zmieniliśmy zakres wykonywanych. Zajmujemy się leczeniem operacyjnym pacjentów z nowotworami układu moczowo-płciowego. Wykorzystujemy przy tym techniki minimalnie inwazyjne, takie jak laparoskopia i endoskopia. Jesteśmy jednym z pięciu wiodących ośrodków w Wielkopolsce przeprowadzających laparoskopową radykalną prostatektomię z powodu raka prostaty. Zajmujemy się także operacyjnym leczeniem guzów nerek, jąder czy prącia. Leczymy chorych w ramach pakietu DILO, co daje naszym pacjentom dostęp do szybkiej i kompleksowej opieki onkologicznej. Poza operacjami onkologicznymi przeprowadzamy praktycznie pełen zakres zabiegów urologicznych prywatnie i w ramach NFZ. Nasz zespół zajmuje się leczeniem m.in. łagodnego rozrostu stercza, kamicy moczowej, nietrzymania moczu.

Czy to prawda, że w Poznaniu niektóre operacje urologiczne przeprowadzane są jedynie w Waszym szpitalu?
Tak, to prawda. Dysponujemy nowoczesnym laserem holmowym. Daje on nam możliwość przeprowadzania takich zabiegów jak HOLEP, czyli holmowa enukleacja gruczolaka prostaty. Zabieg ten jest dedykowany mężczyznom z łagodnym rozrostem prostaty, którzy cierpią na dolegliwości związane z oddawaniem moczu. Dzięki wykorzystaniu lasera możemy pomóc w sposób minimalnie inwazyjny pacjentom, którzy do tej pory skazani byli na operację metodą otwartą. Można go przeprowadzić u chorych z gruczolakiem o dużej objętości, u których zastosowanie innych metod endoskopowych nie jest już możliwe lub nie przynosi pożądanych efektów. Ponadto okres rekonwalescencji po takim zabiegu jest krótszy, a efekt terapeutyczny bardzo dobry.

Mamy jedno z największych doświadczeń w zakresie minimalnie inwazyjnego leczenia kamicy nerkowej. Stosujemy tzw. metodę RIRS, czyli laserowe kruszenie złogów nerkowych z wykorzystaniem giętkiego ureterorenoskopu. Jest to obecnie na świecie najskuteczniejsza technika leczenia kamicy moczowej. W Poznaniu wykonujemy najwięcej tego typu zabiegów. Posiadamy największe doświadczenie w nowoczesnej diagnostyce raka prostaty. Jako pierwsi w Poznaniu wprowadziliśmy przezkroczową biopsję fuzyjną prostaty jako standard w diagnostyce raka gruczołu krokowego. W Poznaniu i Wielkopolsce przeprowadziliśmy najwięcej takich zabiegów.

Posiadamy największe doświadczenie w nowoczesnej diagnostyce raka prostaty. Jako pierwsi w Poznaniu, wprowadziliśmy przezkroczową biopsję fuzyjną prostaty jako standard
w diagnostyce raka gruczołu krokowego. W Poznaniu i Wielkopolsce przeprowadziliśmy najwięcej takich zabiegów. Aktualnie to najlepsza i najdokładniejsza metoda rozpoznawania raka stercza.

Jak wygląda u Państwa opieka pooperacyjna?
Poza możliwością wizyty prywatnej w Ambulatorium przy ul. Grunwaldzkiej dysponujemy również, nowo otwartą poradnią urologiczną w ramach NFZ. Mieści się ona przy ul. Marcelińskiej 90 w Centrum Medycznym nr 1. Pacjent z problemem urologicznym zgłaszający się do PL Certus ma zatem zapewnioną kompleksową opiekę od początku do końca całego procesu leczniczego u tych samych specjalistów.

Zarządza Pani oddziałem od 2 lat. Z czego jest Pani najbardziej dumna?
Jestem dumna przede wszystkim ze wspaniałego zespołu, który udało nam się wspólnie stworzyć. Nasz zespół to świetni młodzi specjaliści. Stanowimy team, w którym uzupełniamy się wzajemnie. Stale podnosimy swoje kwalifikacje, szkoląc się w wielu ośrodkach krajowych i zagranicznych. Wspólnie ciężko pracujemy na nasz sukces. Wysoka jakość udzielanej przez nas opieki jest naszym priorytetem. Niezmiennie w centrum naszej uwagi są chorzy. W skład prężnie działającego zespołu wchodzą: dr Krzysztof Twardosz, dr Maciej Jurczak, dr n. med. Gabriel Bromiński, dr. n. med. Tomasz Milecki oraz dr Małgorzata Hojan-Osicka. Chcemy poszerzać zakres przeprowadzanych procedur, wprowadzać kolejne nowoczesne techniki. Uważamy, że Urologia PL Certus jest jednym z najlepszych ośrodków urologicznych w Poznaniu i Wielkopolsce, ale chcemy, aby stała się najlepszym. Do tego dążymy.

 

lek. med. Krzysztof Twardosz, lek. med. Gabriel Bromiński