Witamy w MAJU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Co czyta Poznań?

08.03.2019 12:00:00

Podziel się

W 2018 roku Biblioteka Raczyńskich odnotowała wzrost czytelnictwa. Z jej księgozbioru korzysta o ponad tysiąc czytelników więcej niż w roku poprzednim, czyli dokładnie 79 427 osób. Które tytuły wybierali najczęściej?

TEKST: Anna Brylewska

Już w ubiegłym roku okazało się, że do Biblioteki Raczyńskich zapisuje się coraz więcej maluchów. Co mogło być tego powodem? – Rodzice coraz częściej zapisują dzieci do biblioteki, zdając sobie sprawę z roli książki w procesie rozwoju i wychowania – mówi Anna Gruszecka, dyrektor Biblioteki Raczyńskich – Rozwijający się rynek interesującej, doskonale zilustrowanej i pięknie wydanej książki dla dzieci zachęca do korzystania z księgozbioru i poznawania coraz to nowych historii – dodaje.

Do sięgania po książkę zachęcają także bibliotekarze, przeprowadzając rocznie setki lekcji bibliotecznych dla przedszkolaków i uczniów. – Organizujemy też spotkania związane z książką, które prezentują bogactwo i różnorodność literackiego świata, a także pokazują, że biblioteka jest miejscem przyjaznym i ciekawym – mówi Katarzyna Wojtaszak, rzecznik prasowy Biblioteki Raczyńskich.

Co czytają dorośli?

Ranking wypożyczeń wskazuje, że czytelnicy preferują literaturę polskich autorów i są im wierni. Akcja wybieranych powieści toczy się zazwyczaj we współczesnej Polsce, pokazują otaczającą rzeczywistość i odzwierciedlają realia. – W rozmowach z czytelnikami często pojawia się argument, że tworzone przez autorki polskiej powieści obyczajowej bohaterki są prawdziwe, sympatyczne i mogłyby być naszymi sąsiadkami lub przyjaciółkami – mówi Katarzyna Wojtaszak. W związku z ogromnym zainteresowaniem polskimi powieściami obyczajowymi, od początku tego roku Biblioteka zaprasza na spotkania nowego cyklu Czy ta pani czyta? Jest on poświęcony tzw. literaturze kobiecej. W ramach cyklu, w marcu będzie można spotkać się z Januszem L. Wiśniewskim.

Ale oprócz powieści obyczajowych, poznaniacy czytają też kryminały skandynawskich i polskich autorów. Najważniejsze jest jednak to, że Biblioteka to nie tylko miejsce, w którym zawsze ma się dostęp do wydań archiwalnych i literackiej klasyki. Z wyboru czytelników jasno wynika, że bardzo wysoko cenią sobie nowości, które pojawiają się na bibliotecznych półkach. – Nasi czytelnicy trzymają rękę na wydawniczym pulsie i chętnie pożyczają nowe tytuły ulubionych autorów – mówi dyrektor Biblioteki Raczyńskich Anna Gruszecka.

Nie samą powieścią…

Z literatury popularnonaukowej czytelnicy chętnie wybierają pozycje historyczne. Od wielu lat obserwować można zainteresowanie publikacjami dotyczącymi II wojny światowej – i to zarówno opracowaniami krytycznymi, jak i biografami, wspomnieniami i rozmowami np. z powstańcami warszawskimi. Dużym zainteresowaniem nadal cieszą się reportaże i książki podróżnicze. Tytułami, które od niedawna są popularne wśród dorosłych, są publikacje przyrodnicze. Przez wiele lat te książki kojarzone były przede wszystkim z literaturą dla dzieci. Dziś tomy o zwierzętach, roślinach i wszechświecie są chętnie czytane przez dorosłych, którzy nabierają ochoty, by poznać ciekawie opisane życie drzew i tajemnice kosmosu. W 2018 roku bardzo chętnie pożyczane były też książki o tematyce psychologicznej. Poradniki, rozmowy i felietony, w których psychologowie i terapeuci radzą, jak usprawnić komunikację międzyludzką, poprawić swoją samoocenę, a także lepiej poznać siebie i innych.

Co czytają dzieci?

Niezmiernie ciekawe są książkowe wybory dzieci. W 2018 roku wśród najchętniej wypożyczanych książek pojawiały się historie o wartości terapeutycznej: o nowych sytuacjach i trudnych tematach, pomagające oswoić nowe i nieznane wydarzenia. Cały czas dużym zainteresowaniem cieszą się książki przygodowe i detektywistyczne. Zagadki pojawiają się też w kontekście książek popularnonaukowych. W 2018 roku bardzo chętnie wypożyczana była książka łącząca ciekawostki techniczne z łamigłówkami. Niezmiennie dzieciaki wybierają też książki o przyrodzie, geografii oraz dinozaurach.

Jak wybieramy książki?

Na to pytanie najwięcej osób odpowiada: „z polecenia”. Drugim kryterium, którym chętnie kierują się czytelnicy, jest gatunek. Obracając się w ramach gatunku, np. fantastyki, kryminału czy powieści historycznej, wiadomo, czego się spodziewać. – Po książki ulubionych autorów często sięgamy w ciemno, a wielką popularnością cieszą się serie, pozwalające czytelnikom spędzać długie chwile w towarzystwie ulubionych bohaterów i powracać do znanych miejsc w kolejnych tomach – mówi Katarzyna Wojtaszak, rzecznik prasowy Biblioteki Raczyńskich.

Najchętniej pożyczane książki w 2018 roku

Literatura beletrystyczna

 1. Katarzyna Michalak Błękitne sny
 2. Gabriela Gargaś Zanim wstanie dla nas słońce
 3. Izabella Frączyk Jedną nogą w niebie
 4. Katarzyna Michalak Czerwień jarzębiny
 5. Krystyna Mirek Tajemnica zamku
 6. Anna Karpińska To wszystko przez ciebie
 7. Karolina Wilczyńska Jeszcze raz, Nataszo

Literatura popularnonaukowa

 1. Peter Kutter Współczesna psychoanaliza: psychologia procesów nieświadomych
 2. Karol Maliszewski Po debiucie: dziennik krytyka
 3. Anthony D. Smith Nacjonalizm: teoria, ideologia, historia
 4. Małgorzata Czerwińska-Buczek Nasza powstańcza młodość: rozmowy z bohaterami Polski Podziemnej
 5. Waldemar Piasecki Jan Karski – jedno życie: kompletna opowieść. T. 2 (1939–1945) Inferno

Literatura dla dzieci

 1. Beata Majchrzak Opowieść o Błękitnym Psie
 2. Anette Langen Nowe listy od Feliksa: mały zając podróżuje po świecie
 3. Ewa Ostrowska Skarżypyta
 4. Agnieszka Stelmaszyk Nutka znajduje przyjaciół
 5. Joanna Papuzińska Złoty kłębek

Literatura popularnonaukowa dla dzieci

 1. Boguś Janiszewski Polityka: to, o czym dorośli ci nie mówią
 2. Megan Miller Triki dla minecraftersów
 3. Clive Gifford Zemsta robotów
 4. Piotr Socha Pszczoły
 5. „Dino” Don Lessem Dinopedia: najlepsza encyklopedia dinozaurów