Witamy w MAJU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Drugi dom w Hiszpanii sposobem na zysk

Podziel się

Czy wiesz, że w Hiszpanii ceny nieruchomości są nawet do 50% niższe niż w Polsce? Już w cenie polskiej kawalerki można stać się właścicielem pięknej rezydencji w świetnej lokalizacji. Dodatkowo dane historyczne i prognozy rynkowe wskazują na to, że ceny nieruchomości w Hiszpanii czekają dalsze stabilne wzrosty. To wszystko czyni inwestycję w hiszpański „drugi dom” świetną okazję do budowy swojego majątku i stworzenia nieprzerwanego źródła dochodu, ale i pięknej emerytury.

TEKST: Joanna Małecka
ZDJĘCIA: Nova Nieruchomości

Mimo kryzysów, z którymi przyszło się nam zmagać w ciągu ostatnich lat (pandemia, wojna w Ukrainie, inflacja), inwestorzy chętnie kupują nieruchomości w Hiszpanii, generując w pierwszym kwartale 2022 roku rekordowe obroty, zarówno jeśli chodzi o sprzedaż, jak i zakup. Dla inwestorów ważna jest lokalizacja, metraż, stan techniczny i – co bardzo istotne – stosunek jakości nieruchomości do jej ceny. Co ciekawe, najnowsze dane wskazują na to, że zagraniczni inwestorzy są skłonni inwestować coraz więcej.

Dlaczego akurat Hiszpania?
Hiszpania to nie tylko piękne krajobrazy, pogoda i znakomite jedzenie. To też największy rynek nieruchomości luksusowych na świecie – bogata oferta i łatwość upłynnienia nieruchomości. Hiszpania jest członkiem Unii Europejskiej, dzięki czemu łatwo do niej dotrzeć z każdego zakątka świata. Poza tym w Hiszpanii nie ma barier językowych, Polacy mają zagwarantowaną darmową opiekę zdrowotną świadczoną ze składek ZUS, osoby, które pracują i zarabiają w Polsce, mają możliwość kredytowania. Ponadto Hiszpania jest numerem jeden, jeśli chodzi o wakacyjną destynację bogatych krajów, takich jak choćby Wielka Brytania, Norwegia czy Szwecja. Hiszpański styl życia kochają wszyscy. Poza tym to doskonałe miejsce na emeryturę, jest tam bezpiecznie, a ludzie są niezwykle mili i gościnni. Kupujący nieruchomości ma do wyboru bogatą ofertę propozycji ekonomicznych, na każdą kieszeń, ale też może przebierać w nieruchomościach luksusowych, gdzie ceny zaczynają się od 80 000 euro. Hiszpania ma też stabilne i bezpieczne prawo, a inwestycja w dom czy mieszkanie to bez wątpienia znakomity cel inwestycyjny, a także rewelacyjne miejsce do stałego lub czasowego zamieszkania, co nie pozostaje bez znaczenia w obecnych czasach konfliktu zbrojnego w Ukrainie.

Zdecydowani? Nic dziwnego. Zaczynając przygodę z zakupem nieruchomości pod wynajem w Hiszpanii, należy w pierwszej kolejności określić wymagania oraz budżet. Warto skontaktować się ze specjalistą ds. hiszpańskiego rynku nieruchomości Nova Nieruchomości, który po ustaleniu kryteriów zakupu i sprecyzowaniu oczekiwań przygotowuje oferty dopasowane do wymagań konkretnego klienta. – Następnie spośród przesłanych przez nas propozycji nieruchomości wybiera on te, które najbardziej go interesują – mówi Marta Siolarek, prezes firmy Nova Nieruchomości. – Wtedy zapraszamy taką osobę do Hiszpanii na wstępny rekonesans i oprowadzamy po wybranych domach lub apartamentach.

Rezerwacja nieruchomości w Hiszpanii
Gdy klient podejmie ostateczną decyzję o wyborze konkretnej nieruchomości, powinien dokonać jej rezerwacji. Stanowi ona dla kupującego zabezpieczenie przed sprzedażą wybranego domu lub apartamentu innym zainteresowanym. Rezerwacja opiera się na umowie wstępnej sprzedaży, podczas której wpłacany jest zadatek w wysokości od 2500 do 6000 euro, który zostanie wliczony w cenę zakupu danej nieruchomości. W umowie rezerwacyjnej określa się także termin podpisania aktu notarialnego, podczas którego zostanie przeniesione prawo własności.

Dokumenty
Po zarezerwowaniu nieruchomości kolejnym etapem zakupu jest przygotowanie dokumentów. Nova Nieruchomości zadba o to, by wszystko odbyło się zgodnie z obowiązującymi przepisami: zaczynając od nadania numeru hiszpańskiej identyfikacji podatkowej NIE (Número de Identificación del Extranjero), przez potwierdzenie otwarcia konta w hiszpańskim banku – w Hiszpanii funkcjonuje wiele banków – każdy z nich ma inne opłaty za prowadzenie konta, przelewy i pozostałe transakcje. Specjalista doradzi też, która oferta będzie najkorzystniejsza dla przyszłego inwestora.

Kredyt hipoteczny w Hiszpanii
Wielu inwestorów z Polski decyduje się sfinansować zakup nieruchomości w Hiszpanii za pomocą kredytu hipotecznego. Hiszpańskie banki oferują je zarówno osobom pracującym w Polsce, jak i za granicą. Sprawia to, że inwestycja w Hiszpanii staje się jeszcze bardziej atrakcyjna. Zagłębiając się nieco w szczegóły kredytowania nieruchomości, warto wspomnieć o konieczności posiadania wkładu własnego w wysokości 30% wartości nieruchomości. Dla przykładu, kupując apartament za 100 000 euro, konieczne jest posiadanie 30 000 euro wkładu własnego.

Co jeszcze musisz wiedzieć o zakupie nieruchomości?
Koszty dodatkowe uwzględniające podatek VAT (6-10%) oraz obsługę prawną podczas zakupu nieruchomości wahać się będą od 13 do 14%. W porównaniu do realiów zakupowych w Polsce powyższe wartości mogą dziwić. Warto jednak pamiętać o tym, że ceny wspaniałego, nadmorskiego apartamentu z kompleksem basenów i saun kształtują się na poziomie cen mieszkań w zatłoczonych centrach polskich miast. W dodatku potencjał inwestycyjny nieruchomości w Hiszpanii mocno przewyższa ten w Polsce. Opłacalność inwestycji kształtują dwie zmienne. Pierwsza to wzrost wartości nieruchomości, który od zakończenia kryzysu utrzymuje się na poziomie od 3 do 7%. Kolejna i najważniejsza to regularny przychód możliwy do osiągnięcia dzięki wynajmowaniu wakacyjnemu dla turystów przyjeżdżających na wybrzeże.

Jak wynająć?
W efektywnym wynajmowaniu i zarządzaniu całością inwestycji mogą pomóc specjaliści ds. zarządzania nieruchomościami na rynku hiszpańskim z Nova Nieruchomości. Zadbają oni o uzyskanie licencji wymaganych przez hiszpańskie prawo do w pełni legalnego wynajmowania nieruchomości oraz zatroszczą się o Twoich gości tak, aby generowali oni kolejne polecenia.