Witamy w kwietniu! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Forum Rozwoju Miast

03.09.2021 14:57:06

Podziel się

W dniach 13-14 października odbędzie się jubileuszowa edycja Forum Rozwoju Miast 2017 – 2021. Będzie prowadzona w formule przyjaznej dla środowiska oraz oszczędzającej czas uczestników, czyli online. Od 1 września można zarejestrować się na stronie www.forumrozwojumiast.poznan.pl.


www.forumrozwojumiast.poznan.pl

TEKST: Iwona Matuszczak-Szulc
ZDJĘCIA: Archiwum

Od początku Forum Rozwoju Miast skupiało się na wyszukiwaniu ciekawych, sprawdzonych i wprowadzonych w życie rozwiązań, które odpowiadają na trendy rozwojowe w miastach. Chociaż za ogromną część realizowanych przedsięwzięć odpowiedzialne są administracje miast, to jednak coraz częściej twórczo angażują się w nie organizacje pozarządowe, grupy mieszkańców, naukowców a także biznes.

Odbiorcami Forum są osoby, które interesuje i inspiruje miasto: samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, zaangażowani społecznie mieszkańcy oraz akademicy. Coraz częściej dołącza biznes, który poszukuje niszy do zagospodarowania i chętnie współpracuje z samorządem i mieszkańcami. Wśród prelegentów Forum są praktycy z całego świata, prezentujący najważniejsze osiągnięcia dla lokalnych społeczności, którzy nie boją się mówić także o problemach, jakie napotkali na wdrażania projektów.

Resilient city
– jak targi mogą wzmocnić miasta?

Tomasz Kobierski, Prezes
Międzynarodowych Targów Poznańskich

Trudno sobie wyobrazić Poznań bez targów. Ta instytucja tak bardzo wrosła w miasto, że dla wielu osób stanowi pierwsze i nierozerwalne skojarzenie z Poznaniem. Międzynarodowe Targi Poznańskie świętują w tym roku stulecie swojej działalności. Jest to jednocześnie piękny fragment historii miasta, od stu lat bowiem targi wpływają na jego rozwój. Wystarczy wspomnieć pełną rozmachu Powszechną Wystawę Krajową, po której zostało w mieście wiele wspaniałych budynków, czy czasy komunizmu, w których dzięki targom Poznań był najbardziej zachodnim miastem w Polsce. Dziś targi na wielu płaszczyznach wpływają na rozwój miasta, m.in. branży hotelowej, gastronomicznej czy transportowej – szacuje się, że jedna złotówka wydana podczas imprezy wstawienniczej przynosi 6 zł dochodu miastu. Obecnie poznańskie targi jeszcze bardziej stapiają się z miastem. Lada chwila otworzymy piesze, zielone przejście przez nasz teren i Stację Kultury – publiczny plac pełen roślin, otoczony restauracjami i kawiarniami. Nieustannie wychodzimy także poza nasz teren, przywracając dawny blask kultowym dla miasta budynkom: restauracji w Parku Sołackim czy Hali widowiskowo-sportowej Arena.

V edycja Forum Rozwoju Miast i gość specjalny Kate Raworth, autorka „Ekonomii obwarzanka”
Iwona Matuszczak-Szulc, Dyrektorka
Wydziału Rozwoju Miasta
i Współpracy
Międzynarodowej Urzędu Miasta Poznania


Czas kryzysu spowodowanego pandemią nie był jedynie okresem ograniczenia aktywności społecznej i ekonomicznej w miastach. Narodziło się wówczas wiele inicjatyw miejskich a na władzach miast sytuacja wymusiła przyspieszenie wdrażania innowacji i nowych rozwiązań. Uważniej przyjrzano się kwestiom ochrony środowiska i dostępności do infrastruktury błękitno - zielonej. Ograniczona mobilność stała się testem potencjału drzemiącego wewnątrz miast i wyzwoliła indywidualną zaradność w obszarze pracy zarobkowej, edukacji, spędzania wolnego czasu i rozwoju osobistego. Czas pandemii zweryfikował kompletność funkcjonalną okolic, w których mieszkamy i naszych domostw. Był to okres intensywnych, często innowacyjnych działań samopomocowych, w których internet i technologie mobilne odegrały istotną rolę. Które miasta najlepiej poradziły sobie z przetrwaniem tego okresu i jakie czynniki sprawiały, że tkanka miejska mogła funkcjonować w miarę prawidłowo? Jaka była rola kapitału społecznego, lokalnej gospodarki, rozwiązań urbanistycznych, nowych mediów, technologii zdalnej pracy i władz samorządowych? Na te i inne pytania odpowiedzą goście V Forum Rozwoju Miast. Całkiem niedawno rada miasta Amsterdamu przyjęła pięcioletnią strategię gospodarki cyrkularnej. Strategia ta obejmuje rozmaite działania, które firmy, władze samorządowe, a także obywatele będą wdrażać w nadchodzących latach. Cel to zmniejszenie zużycia nowych surowców o połowę do 2030 r. i całkowite przestawienie się na gospodarkę obiegu zamkniętego do 2050 r. Amsterdamska strategia gospodarki cyrkularnej opiera się na dostosowanym do warunków lokalnych „modelu obwarzanka”, autorstwa brytyjskiej ekonomistki Kate Raworth, która będzie prelegentką tegorocznego Forum. To nowy sposób myślenia, w którym poziom rozwoju nie mierzy się wartością PKB, będącą dla nas do tej pory jedyną miarą służącą porównywaniu dobrostanu. To wizja budowania zrównoważonej strategii rozwoju z troską o środowisko naturalne, dostatek oraz równość społeczną co realizowane jest m.in. przez dostęp do wysokiej jakości usług publicznych i zaspokojenie podstawowych potrzeb mieszkańców miast.