Witamy w MAJU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Lubimy obalać mity

30.09.2021 11:15:07

Podziel się

Dr n. med. Katarzyna Pawlak-Buś, specjalistka chorób wewnętrznych, reumatolożka, kocha swoją pracę i z ogromnym zaangażowaniem szuka najlepszej metody leczenia tocznia rumieniowatego układowego u swoich pacjentów. W swojej pracy docenia współpracę ze specjalistami, którzy dzielą się wiedzą i doświadczeniem. W Medycznym Centrum Hetmańska dla pacjentów dzieją się cuda, a dla pracujących tutaj specjalistów, jest to po prostu medycyna na światowym poziomie.

ROZMAWIA: Klaudyna Bogurska-Matys

ZDJĘCIA: Sławomir Brandt

Czym zajmują się reumatolodzy?

Dr n. med. Katarzyna Pawlak-Buś: Nasz ośrodek, Medyczne Centrum Hetmańska, jest miejscem diagnozowania i leczenia chorób reumatologicznych oraz ośrodkiem badań klinicznych. Pracujemy tu w zespole lekarzy reumatologów z prof. dr hab. n. med. Piotrem Leszczyńskim na czele, starając się zapewnić naszym pacjentom jak najlepszą profesjonalną opiekę.

Zajmujecie się chorobami zapalnymi i chorobami układowymi tkanki łącznej. Co to znaczy?

To znaczy, że na jednym biegunie mamy całą grupę chorób, w których objawem wiodącym jest zapalenie stawów, czyli obrzęki stawów. Do tych chorób zaliczamy reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) czy łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS). Na drugim biegunie naszych zainteresowań leżą choroby układowe tkanki łącznej, w których dominują objawy z różnych narządów: nerek, płuc, serca, ale również towarzyszyć im może zapalenie stawów. Toczeń rumieniowaty układowy jest przykładem choroby, w której mogą być zajęte niemal wszystkie narządy naszego organizmu, choć nie wszystkie jednoczasowo. Ponieważ jest to choroba bardzo zróżnicowana, wielowymiarowa, stąd jej diagnostyka jest bardzo trudna. Zupełnie jak w filmie Dr House.

Co nas powinno zatem zaniepokoić?

Jeśli pacjent przez tygodnie, miesiące błąka się po lekarzach ze stanem podgorączkowym o niejasnej etiologii, z bólami i obrzękami stawów, przewlekłym zmęczeniem, z nietypowymi zmianami skórnymi, nieprawidłowymi wynikami badań krwi, moczu. Kiedy specjaliści już wykluczą szereg możliwych chorób infekcyjnych, nowotworowych, wtedy należy się do nas zgłosić.

Kto zatem trafia co Medycznego Centrum Hetmańska?

Przychodzą do nas pacjenci, którzy mają hipotetycznie postawione rozpoznanie, czasem niestety błędnie lub na wyrost. W takich sytuacjach, dodatkowo, musimy wyleczyć czyjąś głowę, ponieważ źle przypięta łatka powoduje ogromny strach, który jest bardzo destrukcyjny dla organizmu. Kolejna grupa, to właśnie chorujący na początku swojej drogi, którzy wędrują od specjalisty do specjalisty. Trafiają do nas także pacjenci, którzy byli źle leczeni.

Wiem, że macie ogromne doświadczenie i z tego jesteście znani. Pacjenci sami mówią, że dzieją się tutaj cuda.

W Medycznym Centrum Hetmańska dysponujemy ogromnym doświadczeniem w diagnostyce, leczeniu i wieloletnim monitorowaniu przebiegu tych chorób. Udaje nam się leczyć chorych na najwyższym światowym poziomie. Posługujemy się wiedzą i doświadczeniem zdobywanym również w ośrodkach zagranicznych, poprzez kontakty międzynarodowe, zwłaszcza te związane z bardzo trudnymi pacjentami leczonymi w ramach badań klinicznych, czyli w leczeniu eksperymentalnym, kiedy zawodzą wszystkie dostępne metody terapii. Rozpoznawanie, a potem wybranie dla chorego najlepszego sposobu leczenia, który przyniesie największe korzyści, regresję zmian, poprawę kliniczną i w końcu remisję choroby, to nasz nadrzędny cel.

Brzmi to bardzo skomplikowanie. Holistyczne podejście jest tutaj podstawą.

W czasach, kiedy opieka medyczna ma za zadanie zarabiać pieniądze, a nie leczyć skutecznie ludzi, my zajmujemy się pacjentami w ujęciu całościowym, holistycznym, jak Pani powiedziała. Nie pozostawiamy ich z problemami, kiedy przebieg choroby jest ciężki, agresywny i daje powikłania. Do końca walczymy o cel, o remisję, o możliwości normalnej aktywności zawodowej naszych chorych, o możliwość aktywności fizycznej, na którą mają ochotę, lub sport, któremu oddali serce, o życie bez barier. Ta walka czasem jest nierówna, ale mamy szerokie możliwości działania i lubimy obalać mity. Współczesna reumatologia, która jest dziedziną najintensywniej rozwijającą się w ostatnim dziesięcioleciu, daje nam narzędzia, nowe skuteczne i bezpieczne leki, i nowe dla nich wskazania. Czasami musimy szukać rozwiązań niecodziennych, nieszablonowych, uciec się do naszego doświadczenia, wyczucia klinicznego. Na szczęście częściej się nam udaje osiągnąć sukces i cieszyć się razem z naszym chorym.

Wygląda na podejście do pacjenta rodem z dobrego, amerykańskiego serialu.

Niestety, życie nie zawsze przynosi happy end, a my nie jesteśmy bogami, ale staramy się stawać na wysokości zadania. Jesteśmy lekarzami oddanymi swojej pracy, lekarzami z pasją. Wierzymy, że mamy wiedzę i umiejętności. Toczeń rumieniowaty układowy to nie jest choroba, o której wystarczy przeczytać w książce czy artykule. Wiele lat nauki, wysłuchania setki wykładów światowych autorytetów w tej dziedzinie, sukcesów i porażek nauczyło nas, że to choroba wymagająca olbrzymiego doświadczenia klinicznego i dużego zaangażowania. Czasem też działania na granicy ryzyka. Zrozumienie wielowymiarowości tego schorzenia daje poczucie kontroli nad nią i przynosi dobre, a przede wszystkim długoterminowe efekty. Jest to, jak inne schorzenia reumatologiczne, choroba przewlekła. Przewlekle wiąże lekarza z pacjentem, może dawać „przewlekły” dobrostan, a może dawać przewlekłe powikłania. Na pewno w dużej mierze jest to zależne od wybranej drogi leczenia i leży w naszych rękach. Staramy się nie marnować szans, które daje nam współczesna wiedza i nasza codzienna praktyka.

Brzmi naprawdę wspaniale.

I tak właśnie u nas jest.

Medyczne Centrum Hetmańska
ul. Hetmańska 55/1
60-218 Poznań

tel. +48 61 864 20 70, +48 698 806 606

www.centrum-hetmanska.pl