Witamy w CZERWCU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

ParkField – parkingowa rewolucja

05.09.2023 12:32:26

Podziel się

Od sierpnia wjazd do Szpitala Wojewódzkiego, tzw. Lutyckiej w Poznaniu wygląda już zupełnie inaczej. Brama, przy której zawsze tworzyły się korki i która była największym problemem pacjentów, została przebudowana, a inkasentów zastąpił nowoczesny system spółki Projekt Parking należącej do Stadtraum Group. Na temat parkingowej rewolucji, której serce bije w Poznaniu, mówi Iwona Sobkowiak, dyrektor zarządzająca Projekt Parking Sp. z o.o.

ROZMAWIA: Anna Skoczek
ZDJĘCIE: Bonderphotography, Stadtraum Group

Iwona Sobkowiak: Stadtraum Group działa na polskim rynku od 25 lat, nasza firma założycielska Stadtraum GmbH już w tamtym czasie miała bogate doświadczenie w zakresie inżynierii ruchu drogowego, dość powiedzieć, że po upadku muru berlińskiego to właśnie Stadtraum powierzono historyczne zadanie unifikacji komunikacji miejskiej Berlina Wschodniego i Zachodniego. Stadtraum Group w Polsce zajmuje się, podobnie jak spółka macierzysta w Niemczech, zagospodarowywaniem przestrzeni miejskiej na cele parkingowe, projektowaniem drogowym i komunikacyjnym oraz rozwiązaniami IT w zakresie płatności oraz usprawnień w ruchu komunikacji miejskiej.

Ale 25 lat temu strefy płatnego parkowania w polskich miastach dopiero zaczynały raczkować…
Niewiele osób już nawet pamięta, że na początku był to głównie ręczny pobór opłat przez inkasentów. My również w taki sposób prowadziliśmy swoją działalność, ale zaledwie przy jednym projekcie we Wrocławiu. To nasza spółka jako pierwszy operator prywatny w Polsce wprowadziła parkomaty do obsługi strefy płatnego parkowania. Dziś nie mamy już praktycznie żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o dobór technologii do organizacji i zarządzania parkingami. Integracją i wdrażaniem tych rozwiązań zajmuje się spółka, którą zarządzam, czyli Projekt Parking. W Poznaniu byliśmy dostawcą systemu parkingowego dla pierwszego Park & Ride na osiedlu Sobieskiego i integratorem naszego systemu z poznańską kartą PEKA.

Poznaniacy głównie kojarzą Stadtraum Group z Mobiletem.
I nie tylko poznaniacy. Stworzyliśmy aplikację mobilną, która zastępując parkomaty i biletomaty, zapewnia komfort uiszczania płatności za pomocą smartfona. Polacy płacą więc Mobiletem i za parkingi, i za bilety komunikacji miejskiej. Tam, gdzie zarządzamy parkingami, Mobilet jest zawsze naszą aplikacją pierwszego wyboru, ale współpracujemy także z innymi dostawcami płatności mobilnych.

A zarządzacie w Poznaniu strefą płatnego parkowania?
Nie, ale widzimy coraz większe zainteresowanie samorządów z całego kraju przekazywaniem zarządzania w ręce takich firm, jak nasza. Ostatnio przygotowywaliśmy dla kilku polskich miast wyliczenia finansowe i kosztorysy, z których wynika, że zarządzanie zewnętrzne po prostu bardziej się opłaca. Chodzi głównie o to, że jako firma prywatna z doświadczeniem eksperckim efektywnie zarządzamy jakością serwisu, w tym szybkością reakcji, i last but not least, dbamy o koszty. Oprócz tego testujemy i pracujemy nad innowacyjnymi rozwiązaniami, czego wyśmienitym przykładem było wprowadzenie 15 lat temu Mobiletu zaledwie dwa tygodnie po premierze iPhona!

Dzisiaj powiedzielibyśmy, że to jedno z rozwiązań w duchu rozwoju inteligentnych miast…
Otóż to. Stawiamy na tworzenie rozwiązań Smart City. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że parkomaty pozostaną z nami jeszcze przez co najmniej dekadę. My jednak wiemy, że z roku na rok większą rolę odgrywać będą w pełni mobilne systemy.

Przy wejściu do Państwa siedziby zwróciłam uwagę na jedno z urządzeń. Czy to ono jest odpowiedzialne za sczytywanie rejestracji?
Tak. Kamery skanujące już za kilka lat będą standardowym rozwiązaniem na parkingach. Taki system nie wymaga pobierania biletu, kamery ANPR sczytują numery rejestracyjne, a po zakończeniu parkowania opłatę można uregulować poprzez aplikację mobilną bez wychodzenia z auta lub w automacie. Na tym rozwiązaniu opiera się nasz autorski system ParkField.

W Poznaniu działają już dwa parkingi ParkField, prawda?
Tak, pierwszym miejscem, gdzie instalowaliśmy ParkField, jest Centrum Stomatologii Uniwersytetu Medycznego przy Bukowskiej, drugim Szpital Wojewódzki „Lutycka”. Każdy, kto kiedyś musiał odwiedzić to miejsce, doskonale wie, że wjazd na teren szpitala był naprawdę problematyczny.

Przy bramie wjazdowej często tworzyły się korki…
Tak. Teraz to już historia. Nasz system jest zautomatyzowany, w pełni zintegrowany z Mobiletem, na miejscu są też automaty kasowe, w których opłatę można regulować kartą, gotówką i BLIK-iem. Przeprojektowaliśmy sam wjazd, żeby zwiększyć przepustowość, wprowadziliśmy nowe rozwiązania na całej przestrzeni parkingowej i zaprojektowaliśmy czytelny system identyfikacji wizualnej i informacji dla kierowców. Jesteśmy dumni z tej realizacji. Cieszymy się też, że Szpital Wojewódzki zdecydował się na wprowadzenie tak innowacyjnego rozwiązania.

Domyślam się, że to nie koniec Waszych innowacyjnych konceptów…

Jesteśmy gotowi dostarczać w ramach infrastruktury parkingowej również stacje ładowania dla pojazdów elektrycznych, zamykane boksy rowerowe z możliwością ładowania jednośladów. Przy tych rozwiązaniach płatności dokonywane są także za pomocą Mobiletu.

Mamy technologię zastosowaną do tej pory tylko w Hamburgu, którą również chcielibyśmy zainteresować samorządowców – SMALA, czyli system mobilnej rezerwacji miejsc postojowych w centrach miast dla dostawców i kurierów.