Witamy w CZERWCU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Sześć atrakcji na szóstkę

09.11.2023 14:13:27

Podziel się

Kochamy plebiscyty, głosowania, wybory. Zwłaszcza jesienią. Właśnie poznaliśmy zwycięzców jednego z nich: konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny Wielkopolski. Wszystko, co ważne na turystycznych szlakach, znajdziemy wśród wyróżnionych produktów: wielką historię, niezapomniane emocje i kulinarne specjały.

TEKST: Daria Miedziejko
ZDJĘCIA: Wielkopolska Organizacja Turystyczna

Pomysłodawcy konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny Wielkopolski trafnie odczytali oczekiwania mieszkańców i turystów. Spośród rozmaitych ofert trudno jest czasem wybrać tę najlepszą. A atrakcje, które znalazły się w finale, gwarantują, że nasz wolny czas spędzimy pierwszorzędnie.    

Zamek w Kórniku
Na ławce przed zamkiem siedzi dystyngowany mężczyzna i trzyma księgę. To pomnik Tytusa Działyńskiego, który zlecił przebudowę zamku w obecnym neogotyckim stylu, założył Bibliotekę Kórnicką oraz utworzył najstarsze i najcenniejsze w Polsce arboretum.

We wnętrzach przespacerujemy się po pokojach dawnych mieszkańców. Zaskoczy nas łoże Władysława Zamoyskiego, wnuka Tytusa, którym było jego… biurko. Na jednym z portretów rozpoznamy Białą Damę, Teofilę z Działyńskich. Porzuca ona czasem zaświaty, by przeprowadzić w zamku test białej rękawiczki. Najbardziej zdumiewa jednak Sala Mauretańska: pośród zdobień nawiązujących do sztuki arabskiej dumnie prezentuje się zbroja husarska ze skrzydłem.

By odwiedzić zamek w Kórniku, jest wiele powodów i… dwie powódki. Otóż patronkami roku 2023 są dwie niezwykłe kobiety z Kórnika: Jadwiga Zamoyska, założycielka pierwszej w Polsce zawodowej szkoły gospodarstwa domowego, oraz Wisława Szymborska, nasza noblistka, która jako córka zarządcy urodziła się na przyzamkowym Prowencie.

Miasto Pyzdry
Dziś spokojne miasteczko nad Wartą weszło do historii z wielkim hukiem. To tutaj wystrzelono pierwszy pocisk artyleryjski na ziemiach polskich. Ten dramatyczny moment prezentuje okazały mural w pobliżu promenady. Malowidło jest przewodnikiem po dziejach miasta i daje też wskazówki, co ciekawego zobaczymy na miejscu dzisiaj. I tak na muralu obok średniowiecznego zamku odkryjemy domy podcieniowe. Jeden z takich drewnianych budynków przetrwał do naszych czasów i mieści się w nim wystawa o piastowskich korzeniach miasta.

Na drugim planie obrazu na murze dojrzymy wiatraki. Właśnie wiatrak holender jest najnowszą chlubą Pyzdr. Niedawno został pieczołowicie odrestaurowany i teraz może machać swoimi śmigami, pozdrawiając turystów.

W panoramie miasta bez trudu rozpoznamy kościół i klasztor franciszkański. Na schodach do nich prowadzących pobłyskuje mozaikowy węgorz. Wewnątrz zabudowań obejrzymy zaś zbiory Muzeum Regionalnego. Na wypad do Pyzdr warto zarezerwować cały dzień i popłynąć np. katamaranem, by podziwiać urodę Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego.

Andidotum Airshow Leszno
Co roku w czerwcu do Leszna przybywa kilkadziesiąt tysięcy osób, by w zachwycie przyglądać się pokazom lotniczym. Wystarczyło kilka edycji, by impreza stała się jednym z największych tego typu przedsięwzięć w Polsce i zyskała sławę wśród fanów akrobacji powietrznych z zagranicy.

Przez dwa dni samoloty, śmigłowce i balony występują jak tancerze na podniebnej scenie. Szczególnie spektakularne są pokazy po zachodzie słońca. Wrażenia wizualne potęguje muzyka. Ta impreza lotnicza to jeden z „Cudów Polski 2023”. Znamy datę kolejnego show: w przyszłym roku 21 i 22 czerwca rezerwujmy swój czas na weekend w Lesznie.

Festiwal i Parada w Wolsztynie
Dwa wielkie wydarzenia co roku przyciągają tysiące gości do Wolsztyna. Od kilkunastu lat przyjeżdżają tu miłośnicy muzyki country na festiwal Czyste Country, a jeszcze dłużej odwiedzają miasto wielbiciele zabytkowych parowozów, by je podziwiać podczas parady organizowanej przez Parowozownię Wolsztyn. W tym roku po raz pierwszy połączono oba wydarzenia w tygodniowy cykl imprez „Country pod Parą”. Można powiedzieć, że kowbojska muzyka i zabytkowe lokomotywy to dobrana para.

Smaki Powiatu Poznańskiego
W podróżach można się rozsmakować. A co dopiero, gdy jesteśmy na tropie regionalnych specjalności. Taką wyborową trasę stworzył dla nas powiat poznański, wytyczając szlak kulinarny. Znalazły się na nim restauracje, gospodarstwa rolnicze i sadownicze, piekarnie, pasieki, a także imprezy. Wszystkich członków, a jest ich kilkudziesięciu, łączy pasja kulinarna i szacunek do tradycji.

Szlakiem zarządza Instytut Skrzynki. W XIX-wiecznym dworze w Skrzynkach organizowane są np. warsztaty kulinarne i spotkania z ekspertami. Co najważniejsze, w dworze działa restauracja serwująca dania kuchni wielkopolskiej, a dostawcami wielu produktów są oczywiście członkowie szlaku.

Skansen Miniatur w Pobiedziskach
Czasem rozmiar się liczy. Kościoły, pałace, kamienice w mikroskali pozwalają na obejrzenie najsłynniejszych obiektów Szlaku Piastowskiego i Wielkopolski w ciągu jednego spaceru. Poza misternymi makietami w skansenie znajduje się wystawa drewnianych rzeźb nawiązujących do mitologii słowiańskiej. Najmłodsi mogą pobawić się w piaskownicy archeologicznej, a propozycją dla całej rodziny będzie gra terenowa Skansen Miniatur z serii Wielkopolskie Questy.

Zamek w Kórniku, miasto Pyzdry oraz imprezy z Leszna i Wolsztyna walczą właśnie w konkursie o certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej. Trzymajmy za nich kciuki!