Witamy w MAJU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Sztuka wita się z człowiekiem

06.06.2022 20:54:06

Podziel się

Architektura i sztuka wpływają na siebie wzajemnie, biorąc udział w dialogu historii ze współczesnością, krocząc od tradycji do nowoczesności. Żadna nie przechodzi obojętnie obok drugiej – sztuka we wnętrzach podnosi wartość obiektu, architektura zaś inspiruje artystów. Raz spokojny, raz ekspresyjny – wspólny taniec pobudza obie do poszukiwania nowych obszarów wspólnego rozwoju, któremu nie ma i nie będzie końca.

TEKST: Agnieszka Jaworska-Goździewska
ZDJĘCIA: Nickel Development

Nickel Development już ponad dwie dekady konsekwentnie tworzy przestrzenie inspirujące mieszkańców. W swoich projektach koresponduje ze sztuką na różnych poziomach. Ten dialog oddziałuje na mieszkańców, ale również dociera do szerszego grona odbiorców, dzięki niecodziennej ekspozycji. Zainteresowani mieszkaniami często deklarują silną potrzebę identyfikacji z miejscem, które wybrali do życia, pragną przebywać w niebanalnie zaprojektowanym otoczeniu, unikatowym pod wieloma względami. Dlatego każdy kolejny projekt Nickel Development zawiera dodatkową magiczną cząstkę, silnie oddziałującą na zmysły.

Architektura blisko sztuki
Mariaż architektury ze sztuką nie jest niczym nowym. Już w starożytności ozdabiano budynki malowidłami, które niezwykle przemawiały do dominującej wówczas niepiśmiennej społeczności. Do epoki odrodzenia i baroku miały wartość ozdobną, by pod koniec XIX wieku stać się sposobem wyrażenia poglądów na kwestie społeczne i polityczne. Dzisiaj obie te funkcje przenikają się, a murale stały się codziennym elementem miejskich krajobrazów. Ścienne malowidła nie są oczywiście jedyną formą ekspresji, jaką stosują deweloperzy, by uatrakcyjnić nieruchomość. Obserwuje się, zwłaszcza w segmencie premium, sięganie po architekturę najwyższej próby, którą zestawia się z nowoczesnym malarstwem, rzeźbą czy ciekawym wzornictwem. Równie często możemy podziwiać neony, oryginalne instalacje czy nawiązanie w projekcie do historii lokalizacji poprzez wykorzystanie fragmentów wcześniejszych zabudowań, czy przekaz o dawniejszych funkcjach miejsca (fabryka, młyn).

W klimacie X muzy
W Warszawie w 2014 roku deweloper oddał do użytkowania inwestycję DKF Mokotów, zlokalizowaną w miejscu znaczącym dla polskiej kinematografii – w sąsiedztwie Wytwórni Filmów Fabularnych i Dokumentalnych oraz Fundacji Edukacji Filmowej Andrzeja Wajdy wraz z jego Mistrzowską Szkołą Reżyserii Filmowej. Lokalizacja sprawiła, że motywy filmowe pojawiły się we wnętrzu oraz w elementach małej architektury i dekoracjach wnętrz części wspólnych w postaci m.in. wzoru taśmy filmowej z perforacją. Największą ozdobą inwestycji stały się grafiki związane ze sztuką filmową. Powstałe w hali garażowej murale odnoszą się do najbardziej rozpoznawalnych bohaterów filmowych lub do znanych kadrów z kinematografii polskiej i światowej. Bohaterowie grafik często są zestawieni z postaciami z innych filmów lub występują w nietypowych okolicznościach. Taka nieoczywistość to element gry z odbiorcą, który przygląda się w zaskoczeniu przenikaniu się światów filmowych postaci. Murale są umieszczone w umownych snopach światła, które nawiązuje do światła z projektora kinowego.

Inspiracja historią miejsca
Zabytkowy kompleks Browaru Kobylepole, znajdujący się u zbiegu ul. Browarnej i Majakowskiego, to stare zabudowania Browaru Mycielskich, założonego w 1872 roku przez hrabiego Józefa Mycielskiego oraz nowoczesne apartamenty w klimacie loftów. Nickel Development postawił na ciekawy design, którego skala przypomina townhouse’y w Wielkiej Brytanii czy Holandii. Budynki obudowane czerwoną cegłą, szkło i kąty proste – to główne cechy tej poprzemysłowej architektury. Do aranżacji lobby wykorzystane zostały elementy z wcześniejszych zabudowań. Salony w apartamentach (o wysokości 6 metrów, z antresolami) dawały nietuzinkowe możliwości aranżacyjne – przy projektowaniu domów pokazowych wykorzystano nowoczesny design oraz współczesną sztukę, które prezentowały się wyjątkowo na tle ceglanych ścian.

Art deco i polski design
Wybudowane na poznańskim Sołaczu Wille Wodziczki były inspirowane stylem art deco. Charakterystyczne dla tego stylu umiłowanie geometrii oraz przestrzennej dyscypliny i dbałość o wykonanie każdego detalu pozwoliło osiągnąć wytworny i elegancki efekt. Staranność i szyk wykończenia części wspólnych uzyskano m.in. dzięki dwóm ściennym mozaikom, tworzącym zjawiskowe wejścia do willi. Znalazło się tutaj także, wykonane z polerowanej na wysoki połysk stali, lustro Rondo uznanego artysty i projektanta Oskara Zięty. Dzięki swoim unikatowym wypukłościom odbijającym światło i obiekty, lustro wpływa na percepcję otoczenia.

Street art i ekspresjonizm
Obrazy miejskiej dżungli – metafory życia w mieście – witają mieszkańców w wejściach do wieżowca ST_ART Piątkowo. Ten ożywczy dialog nowoczesnej sztuki z architekturą, stanowi manifest wolności młodego pokolenia. Noriaki swoimi obrazami zaprasza do dalszej podróży, której przewodnikiem jest znana postać Watchera. Pan Peryskop swoją plastyczną osobowością nadaje zabawnego charakteru identyfikacji kolejnych pięter budynku. Na tym sztuka się nie kończy – ozdobą części wspólnych na wyższych kondygnacjach są ekspresjonistyczne obrazy Grzegorza Gruzy.

 

Koniecznie zajrzyjcie do galerii zdjęć.