Witamy w CZERWCU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

To dla nas naprawdę OK, że rozliczasz podatki w Poznaniu

01.06.2022 12:56:08

Podziel się

Poznań, tak jak każde miasto, rozwija się dzięki swoim mieszkańcom. Wszystko, co powstaje w naszym mieście: oferty kulturalne, ośrodki rekreacji i sportu, nowe miejsca pracy czy miejska infrastruktura – to wspólna zasługa wszystkich, którzy tu mieszkają. Ponad jedna czwarta dochodów budżetu Poznania pochodzi z wpływów z udziału w podatku PIT rozliczanego przez mieszkańców, którzy w ten sposób finansują rozwój miasta.

TEKST i ZDJĘCIA: Urząd Miasta Poznania

 Warto wiedzieć, że 48% podatku zostaje w mieście, w którym rozliczamy nasz PIT. – To dobrze, że nasza praca wspiera miasto, w którym żyjemy na co dzień – mówi Iwona Matuszczak-Szulc, Dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej. – W ramach podziękowań dla wszystkich, którzy swą pracą finansują rozwój miasta, stworzyliśmy program benefitowy „OK Poznań – Osobista Karta Poznańska”. To nowoczesny, interaktywny i zindywidualizowany miejski program zniżek, rabatów i usług, które dostępne są dla osób mieszkających w Poznaniu i tu rozliczających swoje podatki. Przygotowaliśmy go tak, aby był atrakcyjny dla różnych grup odbiorców. Wśród benefitów są m.in tańsze bilety i darmowe wejściówki do miejskich instytucji, zniżki w restauracjach i kawiarniach, obiektach sportowych i rekreacyjnych, a także w gabinetach kosmetycznych i medycznych. Aby czerpać korzyści z uczestnictwa w tym programie, nie jest wymagane posiadanie obywatelstwa czy meldunku w Poznaniu, ważne jest faktyczne zamieszkiwanie w Poznaniu i rozliczanie tutaj podatków.

Karta mieszkańca
Wdrożony w Poznaniu program benefitowy jest oparty na wirtualnej karcie mieszkańca. Jest ona dostępna w aplikacji mobilnej OK Poznań i na stronie internetowej programu www.okpoznan.pl. Wirtualna karta umożliwia korzystanie z benefitów tym użytkownikom OK Poznań, którzy potwierdzili fakt rozliczania podatków w Poznaniu i preferują kartę cyfrową. Z programu można także korzystać przy użyciu imiennej karty plastikowej, która w założeniu jest przeznaczona dla osób, które z różnych powodów nie korzystają z Internetu. Dzięki temu program jest dostępny i przyjazny dla każdego mieszkańca. – Nasz program wyróżnia się także innowacyjnym sposobem potwierdzania faktu rozliczania podatku w Poznaniu. W tym celu powstał miejski system ID Poznań, który pozwala na weryfikację tego faktu online. Rozdzielono systemy OK Poznań oraz ID Poznań dla zachowania najwyższego poziomu bezpieczeństwa danych osobowych mieszkańców. System obsługuje osoby rozliczające się za pomocą PIT-36, PIT-37, PIT-28 oraz PIT-40A/PIT-11A, jednak wkrótce dołączą do tej listy kolejne formularze PIT. Chcemy, by program był dostępny dla wszystkich, dlatego uruchomiliśmy też stacjonarne Punkty Obsługi Klienta, w których można przystąpić do programu i potwierdzić fakt rozliczenia podatków w mieście oraz otrzymać imienną plastikową kartę mieszkańca – dodaje Iwona Matuszczak-Szulc.

Ponad 150 benefitów
Oficjalny start programu nastąpił w kwietniu. Już po trzech tygodniach korzysta z niego ponad 10 tysięcy osób, które mają do dyspozycji ponad 150 benefitów. Do programu przystępuje coraz więcej partnerów. Jest w nim także 15 partnerów miejskich, m.in.: Brama Poznania, Centrum Kultury Zamek, Centrum Szyfrów Enigma, Kino Muza, Muzeum Archeologiczne, Ogród Zoologiczny, Palmiarnia Poznańska, Teatr Animacji, Teatr Muzyczny, Teatr Ósmego Dnia, Teatr Polski, Termy Maltańskie. Program benefitowy stale się rozwija, a więc lista benefitów zawiera coraz więcej atrakcyjnych ofert dla użytkowników OK Poznań. Większość użytkowników preferuje kartę wirtualną. OK Poznań zapewnia także ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami, które mogą korzystać z rozwiązań technologicznych na urządzeniach mobilnych i komputerach stacjonarnych. – Cieszymy się, że także coraz więcej osób w wieku senioralnym woli cyfrowy dostęp do programu, ponieważ zależy nam, aby dzięki korzystaniu z OK Poznań mieszkańcy mogli także włączyć się w życie miasta, mieć stały kontakt online z nami i otrzymywać aktualne informacje o stanie i planach rozwoju miasta – mówi Iwona Matuszczak-Szulc. Z programu OK Poznań mogą także korzystać obcokrajowcy, którzy rozliczają podatki w Poznaniu. Program jest dostępny dla osób posługujących się językiem angielskim lub ukraińskim.

Operatorem OK Poznań są Międzynarodowe Targi Poznańskie Sp. z o.o., które zostały wybrane na koncesjonariusza programu w otwartym postępowaniu przetargowym. Miasto Poznań podpisało z Grupą MTP umowę koncesji na utworzenie i prowadzenie tego programu. Umowa została podpisana na 10 lat.