Witamy w MAJU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Wakacje to czas niezwykłej przygody – Obozowej Przygody!

Podziel się

Co roku Obozowa Przygoda wysyła na gorące plaże kilka tysięcy osób. Dla kolejnych tysięcy z całej Polski organizuje wyjazdy firmowe i szkolne. Co jednak sprawia, że każdego roku setki najmłodszych turystów zamiast kolonii w hotelu wybiera przygodę w harcerskiej stanicy?

TEKST i ZDJĘCIA: Obozowa Przygoda
[współpraca reklamowa]

Właściciel działającego od ponad piętnastu lat biura podróży sam kiedyś był druhem Krzysztofem. To właśnie harcerska przeszłość stała się inspiracją do stworzenia recepty na najbardziej atrakcyjne wakacje. Pomysły sprawdzają się w praktyce, bo oprócz Podgajów podobne obozy od ubiegłego roku Obozowa Przygoda organizuje w dwóch innych miejscach w Polsce. W tym roku po raz pierwszy odbędzie się także WildCamp – survivalowa edycja dobrze znanego już obozu.

Obozowa Przygoda na dobre zaczęła się latem 2019 roku, choć wtedy był to po prostu pierwszy FunCamp. Na pierwszym obozie w harcerskiej stanicy w Podgajach wakacje spędziło trzydzieścioro dzieci. Warunki były prawdziwie „harcerskie”: wieloosobowe ciemnozielone namioty, kanadyjki, zbiórki, jedzenie z menażek, grupowe wyjścia nad jezioro, rower, podchody, wieczorne oglądanie filmów, przygotowywanie przedstawień teatralnych oraz dobrze znane rodzicom zabawy i harcerskie pląsy.

Wakacje bez telefonu
Ograniczony dostęp do telefonów to jedna z głównych zasad obowiązujących na obozach. Uczestnicy mogą z nich korzystać jedynie pół godziny dziennie o wyznaczonej porze. – Wtedy też można zadzwonić do rodziców lub rodzice mogą zadzwonić do dziecka. Dla niektórych to pierwsze w życiu tak poważne wyjście ze „strefy komfortu” – mówi Krzysztof Kassner. – To doświadczenie niewątpliwie potrzebne w życiu, związane z przełamaniem pewnego strachu i nauką samodzielności – dodaje. Pomysł na młodzieżowy obóz w środku lasu, będący przeciwieństwem kolonii z hotelowymi wygodami, sprawdził się. W tym roku stanica w Podgajach będzie gościć „cywilnych” obozowiczów piąte wakacje z rzędu, a sam obóz od pierwszej edycji znacznie się rozrósł. W ubiegłym roku uczestników na każdym z dwóch turnusów było grubo ponad setka, a obozowisko zostało zorganizowane w dwóch nieco oddalonych od siebie podobozach: dla młodszych (blisko kuchni, stołówki i sanitariatów; cały „młodszy” podobóz znajduje się w niezadrzewionej części obozowiska) oraz dla nastolatków (w lesie).

Wszyscy zadowoleni
Do Obozowej Przygody dali się też przekonać rodzice – nie tylko ci, którzy znali harcerskie życie i harcerskie obozy z własnego doświadczenia. Niektórzy traktują pobyt dziecka na obozie przygodowym jako potrzebną do życia lekcję. Doświadczenie pobytu poza rodzinnym domem i bez fizycznej bliskości rodziców. – To trochę takie pierwsze „wyfrunięcie z gniazda” – obrazowo wyjaśnia Krzysztof Kassner. – To buduje także zaufanie do rodziców – że oni są, czuwają, jest dom, do którego się wraca, ale jest także nauka samodzielności, poznawanie świata, który jest poza życiem rodzinnym. I nauka współpracy w grupie, bo ona także jest jednym z pedagogicznych elementów wszystkich obozów organizowanych przez Obozową Przygodę. – Program każdego obozu zakłada współpracę uczestników w różnych grupach – tłumaczy Artur Natoniewski, kierownik Obozowej Przygody. – Od pary w kajaku po wieloosobowe grupy przygotowujące na przykład przedstawienie teatralne czy wspólnie obmyślające pomysł na obozowy biznes w dniu przedsiębiorczości. Uczestnicy każdego dnia mają także czas wolny, w którym sami organizują sobie zajęcia. Jedni rysują albo czytają książkę, niektórzy grają w gry planszowe czy karciane, inni – badmintona czy piłkę, jeszcze inni – po prostu rozmawiają. Naprawdę – na żywo.

Nie tylko Podgaje
W ubiegłym roku Obozowa Przygoda zorganizowała podobne obozy w Smerzynie (w połowie drogi między Bydgoszczą i Żninem) oraz w Kuźnicy na pograniczu województw łódzkiego i śląskiego. W Podgajach i Kuźnicy w tym roku odbędzie się także WildCamp – survivalowo-paintballowa edycja obozu. Oprócz paintballu laserowego będzie to, czego można nauczyć się w szkole przetrwania: rozszerzona nauka survivalu, gry taktyczne, terenoznawstwo, ratownictwo, budowanie schronień z dostępnych materiałów, bitwa o flagę, podchody… W żołnierskich słowach: jeszcze więcej przygody w czasie tygodniowego turnusu.

Szczegóły obozu survivalowego WildCamp w Podgajach znajdziesz tutaj:

https://obozowaprzygoda.pl/oboz-survivalowo-paintballowy/

Sprawdź pełną letnią ofertę Obozowej Przygody:

https://obozowaprzygoda.pl/obozy-letnie/

Strefa Rodzica:

https://obozowaprzygoda.pl/strefa-rodzica/

Tel. 799 399 054
e-mail: rezerwacje@obozowaprzygoda.pl