Witamy w MAJU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

YES. Przesuwamy granice

02.12.2022 11:10:09

Podziel się

Metale szlachetne, drogocenne kamienie, klasyczne wzory to podstawowe wyobrażenia na temat biżuterii współczesnej. Tymczasem artystyczne realizacja małych dzieł sztuki, które opuszczają pracownie polskich złotników, potrafią zaskoczyć już nie tylko formą i treścią, ale również materiałami, z jakich powstają.

To nie będzie kolejny tekst o pięknej biżuterii, która ma skraść serce i wylądować pod choinką. Świat biżuterii artystycznej kryje w sobie znacznie więcej fascynujących treści, między innymi tych związanych z technikami i materiałami, po jakie sięgają twórcy.

Co? Szkło!
Artystką, która odważnie sięga po nietypowe dla złotnictwa materie, jest Joanna Muzyka, koncentrująca się na szkle. Sięga w tym celu po szkło borokrzemowe, które charakteryzuje się większą odpornością na stłuczenia. Spotkać je można przede wszystkim w laboratoriach, ale również w pracowni Joanny, która z użyciem palnika nadaje mu kształt pierścionków, naszyjników czy kolczyków. Dodatkowo inkrustuje je złotem, co pięknie dopełnia całkowicie transparentne szkło.

Biżuteria ze szkła borokrzemowego autorstwa Joanny Muzyki

Papier wszystko przyjmie...
A szczególnie ten impregnowany, którego używa Adriana Lisowska. Tworzy z niego barwne formy kolczyków, które mimo dużych rozmiarów są bardzo lekkie. Wszystkie ręcznie maluje i również ręcznie wycina, dzięki czemu można mieć pewność, że każda para jest unikatowa. Adriana w podobny sposób tworzy także brosze, m.in. z serii „Thunderstorm” odnoszące się bezpośrednio do strajku kobiet. Przedstawiają kobiece twarze z rozwianymi włosami, które idą pod prąd tłumu.

 Biżuteria z papieru impregnowanego Adriany Lisowskiej

Metalmania

Złotnicy, podobnie jak większość artystów, dążą do charakterystycznej dla siebie formy i techniki. Dzięki temu wielu z nich ma swój autorski styl, rozpoznawalny bez jakiejkolwiek sygnatury.

I tak na przykład Jacek Byczewski, nieprzerwanie od 30 lat, sięga po matową w wykończeniu stal szlachetną, której surowość kontrastuje z blaskiem polerowanego złota i cyrkoniami.

Paweł Kaczyński zaś w swojej kolekcji „Surface/Powierzchnia” postanowił sięgnąć po brąz patynowany, osiągając dzięki temu mocne, ale jednocześnie barwne realizacje.

Artystami sięgającymi po osobliwe techniki są również Zofia i Witold Kozubscy poddający aluminium procesowi elektrochemicznemu, zwanemu anodowaniem. Wydobywają w ten sposób z metalu kolor, który jako pierwsi wprowadzili do polskiej sztuki złotniczej.

Biżuteria ze stali szlachetnej oraz złota i cyrkonii Jacka Byczewskiego

Paweł Kaczyński i jego kolekcja „Surface”

Biżuteria wykonana z anodowanego aluminium wykonywana przez Zofię i Witolda Kozubskich

Wyjątkowość biżuterii artystycznej i współczesnej sztuki złotniczej tkwi w jej twórcach, którzy wspinając się na wyżyny kreatywności, proponują rozwiązania osobliwe i dla siebie znamienne. Sięgając po ich obiekty, wchodzimy w posiadanie dzieł sztuki, które nigdy nie wyjdą z mody, bo są ponad nią.

 

Gdzie nas znajdziecie?

Galeria YES

ul. Paderewskiego 7, Poznań

www.galeriayes.pl

 

Zdjęcia: Alicja Iwańska

Modelki: Basia Rosół i Klaudyna Hirt

Makijaż: Chuda Makeup

Stylizacje: Szafistka