Najnowszy numer SUKCESU już dostępny 🌞 Sukces po poznańsku to najpopularniejszy magazyn lifestylowy o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Adwokaci rozjaśniają prawo

02.09.2024 15:29:00

Podziel się

Ciekawe, jak wyglądałoby życie, gdyby prawo było tak przystępne, że każde dziecko i nastolatek mogliby je zrozumieć? W Wielkopolsce adwokaci już od kilku lat, z sukcesem, prowadzą akcje edukacyjne skierowane do dzieci, młodzieży oraz studentów, sprawiając, że skomplikowane zagadnienia prawne stają się dla nich zrozumiałe i dostępne. – Nasze działania nie tylko edukują, ale również chronią młodych ludzi przed skutkami naruszeń ich praw – podkreśla adw. Małgorzata Krzyżowska, koordynatorka tych działań z ramienia Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu.

TEKST I ZDJĘCIA: Okręgowa Rada Adwokacka w Poznaniu

[współpraca reklamowa]

Jedną z flagowych inicjatyw edukacyjnych Komisji Edukacji Prawnej przy Naczelnej Radzie Adwokackiej jest akcja „Adwokaci Rozjaśniają Prawo”, która miała już dwie edycje. Pierwsza z nich koncentrowała się na ochronie praw konsumentów, ochronie wizerunku oraz twórczości w Internecie, a także na bezpiecznych zakupach w sieci. Tematem przewodnim drugiej były zagrożenia w Internecie, takie jak hejt, cyberstalking oraz groźby. Młodzież dowiadywała się, jak reagować na niepożądane działania w sieci i jakie kroki prawne mogą podjąć, aby się obronić. Dzięki tej edycji wielu uczniów uświadomiło sobie, że nie są bezbronni wobec cyberprzemocy i mają narzędzia do obrony swoich praw. Po tych spotkaniach wielu uczniów zgłosiło się do adwokatów z prośbą o pomoc dla siebie lub bliskich, co pokazuje, jak istotne były te lekcje. W tej edycji akcji, która również miała zasięg ogólnopolski, wzięło udział ponad 700 szkół, z czego blisko połowa z Wielkopolski. Adwokaci dotarli z lekcjami do 12,5 tysiąca uczniów nie tylko w Poznaniu, ale i w mniejszych miastach z całego regionu.

Zainteresowanie i wsparcie

Już na samym początku adwokaci zauważyli duże zainteresowanie ze strony nauczycieli i dyrektorów szkół. Jak zauważyła jedna z uczestniczek: „na zajęciach jeden nauczyciel wdał się w dyskusję przy kazusie dotyczącym hejtu, ale ostatecznie przyznał mi rację”.
Z kolei przy zadaniu, w którym uczniowie zostali poproszeni o znalezienie komentarza, stanowiącego hejt, aż trzy osoby przeczytały komentarze pod swoimi zdjęciami na Instagramie – wszystkie podpadałyby pod któryś z przepisów kodeksu karnego. – Aż mi się włos na głowie zjeżył… – wspomina adw. Olga Łączkowska-Majda, prowadząca zajęcia w szkołach.

Reakcje uczniów

Reakcje uczniów były różnorodne, często bardzo emocjonalne. Podczas jednego ze spotkań chłopak nagle wybiegł z sali, zapłakany udał się do nauczycielki, a później do pedagoga. Okazało się, że od kilku miesięcy był stalkowany i dopiero dzięki spotkaniu z adwokatem odważył się o tym powiedzieć. W innej szkole uczniowie zaczęli przynosić przykłady hejtu z własnych doświadczeń, co pokazało, jak powszechny i osobisty jest to problem. – Po zajęciach zgłaszała się też indywidualnie młodzież z problemami – i to takimi dla prokuratora.
W wielu przypadkach okazało się, że niezbędne było wsparcie psychologów. Po spotkaniach często zgłaszali się uczniowie z problemami wymagającymi interwencji prokuratora, jak nękanie czy znęcanie się. – W niektórych szkołach problemy te były szczególnie nasilone – wspomina adwokat Agnieszka Grzegorczyk. – Spotkanie odbyło się na prośbę pedagoga i dyrektora szkoły, którzy byli przejęci treściami wynikającymi ze spotkań z młodzieżą. Jedna z adwokatek mówiła, że po spotkaniu ustawiła się kolejka dzieci, które bały się zadawać pytania na forum klasowym. Usłyszałam o nękaniu, znęcaniu się ojca, gwałcie. Wszystko zostało później omówione ze szkolnym psychologiem, który będzie działał dalej – dodaje. – Te sytuacje pokazują skalę problemu, ale też unaoczniają potrzebę ustawicznej edukacji prawnej młodzieży – zauważa dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu, adw. Tomasz Jachowicz.

Wnioski i plany na przyszłość

– Uważam, że dyskusja, która się wywiązała, to nic innego jak jeden ogromny wykrzyknik, że ta akcja jest potrzebna – mówi adw. Piotr Ruszkiewicz. – Poruszyliśmy ziemię! Również dyrekcje szkół i rodzice wykazywali duże zainteresowanie kolejnymi spotkaniami i prelekcjami. Niektórzy nauczyciele i dyrektorzy szkół prosili o organizowanie takich spotkań regularnie. Problem jest ogromny i przerażający. Nauczyciele biorący udział w spotkaniach byli bardzo zaangażowani i chwalili idee akcji... Prosili o więcej.... – wspominają adwokaci. Według adw. Idy Filoniuk-Krajewskiej szkoły coraz częściej mają inicjatywę, ale nadal brakuje im pieniędzy na odpłatną pomoc. Biorąca udział w spotkaniach adw. Anna Zbierska dodała, że po lekcji dziewczyny podeszły do niej po wsparcie. Najbardziej przerażające w licznych zgłoszeniach było to, że w wielu przypadkach chodziło o zachowania dzieci wobec dzieci. W trakcie akcji wyłoniła się potrzeba przeprowadzenia podobnych szkoleń dla policjantów i prokuratorów.

Zachęta do udziału

Edukacja prawna jest niezbędna w budowaniu świadomego i odpowiedzialnego społeczeństwa, a działania takie jak te, realizowane przez adwokatów, są kluczowym elementem tego procesu. – Szkoły, które jeszcze nie uczestniczyły w tych programach, zapraszamy do zgłaszania się do kolejnych edycji – mówi adw. Małgorzata Krzyżowska. – Okręgowa Rada Adwokacka w Poznaniu w pierwszych krokach zawiadamia o akcji Kuratorium, dzięki czemu informacja dociera do wszystkich szkół w całej Wielkopolsce w tym samym terminie. Dzięki współpracy z adwokatami, uczniowie mogą zyskać nieocenioną wiedzę, która pomoże im bezpiecznie poruszać się w świecie pełnym wyzwań prawnych.