Witamy w MAJU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Animaloterapeutyczna wyprawa po Poznaniu i okolicach

01.07.2021 11:23:47

Podziel się

Jeśli ty lub twoje dziecko kochacie zwierzęta, na planie waszych wycieczek nie może zabraknąć miejsc, w których można je zobaczyć, dotknąć, a czasem nawet przytulić i nakarmić. Taka wyprawa niesie ze sobą nie tylko wartości poznawcze, ale przede pozytywne emocje, niecodzienną zabawę i niezapomniane wrażenia.

TEKST i ZDJĘCIA: Anna Nowotna – Nadziejko

Spacerowa zooterapia

Naukowcy dowodzą, że przebywanie w otoczeniu zwierząt, nawet krótkotrwałe, poprawia samopoczucie, obniża tętno oraz działa kojąco na układ nerwowy. W przeciwieństwie do wielu ludzi, zwierzęta przyjmują nas bezkrytycznie, akceptując nas takimi, jakimi jesteśmy. Do tego zachowują się w sposób naturalny, a to wyzwala w nas samych spontaniczność, na którą rzadko sobie pozwalamy. Nic więc dziwnego, że współczesny świat medycyny propaguje liczne terapie z udziałem zwierząt. Warto więc ruszyć w zooterapeutyczną drogę i nieco wyluzować! A gdzie? Choćby do poznańskiego zoo, gdzie edukacja zyskuje doświadczalny wymiar, a wiek nie ma znaczenia.

Poznański ogród zoologiczny dzieli się na starą i nową część. Starą znajdziemy w samym centrum miasta. Tu, oprócz zwierząt gospodarskich, gadów oraz ryb, możemy przy okazji podziwiać zabytkowe budynki związane z historią powstania tego miejsca. Nowa część położona jest na Białej Górze w pobliżu Jeziora Maltańskiego. Niewiele osób wie, że to drugi pod względem wielkości ogród zoologiczny w Polsce, który zajmuje 121 ha. Gromadzi kilkaset zwierząt z różnych zakątków świata, w tym niezwykłe ptaki drapieżne. Zwierzęta można obserwować na dwa sposoby: aktywnie, przemierzając ogród piechotą lub „na leniwca” – kolejką elektryczną.

Alpakoterapia w Zagrodzie Alpaki i Przyjaciele

Warto też ruszyć nieco dalej, na północ od Poznania w kierunku Gniezna. Czekają tam przesympatyczne alpaki, których wełna przypomina w dotyku kaszmir lub jedwab. Nic więc dziwnego, że każdy kto tu przybywa, pragnie się do nich przytulić. Alpaki z ochotą witają gości, licząc na wspólną zabawę, spacer i oczywiście przekąski. W Zagrodzie Alpaki i Przyjaciele odbywa się alpakoterapia, która zalecana jest osobom przepracowanym oraz dzieciom autystycznym. Położenie Zagrody na Szlaku Piastowskim daje również możliwość połączenia zwiedzania Gniezna i okolic z rekreacją w towarzystwie zwierząt.

Traperska Osada

Jeśli macie ochotę na przejażdżkę psim zaprzęgiem, spacer konno lub towarzystwo przyjaznych osiołków, kóz, emu, strusi, a nawet sarenek, to koniecznie musicie się wybrać do Traperskiej Osady w Bolechówku pod Poznaniem. Wyjątkowym doświadczeniem jest obcowanie z psami zaprzęgowymi, które swoim przyjaznym usposobieniem podbijają serca zarówno dorosłych, jak i dzieci. Poza obecnością zwierząt, osada ma jeszcze jedną zaletę – stanowi doskonałe miejsce spacerowe: nad Owińskie Stawy Powyrobiskowe, do starej żwirowni Glinianka albo do Puszczy Zielonka.