Witamy w CZERWCU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Bezpieczne lato nad wodą

15.07.2019 12:00:00

Podziel się

W Poznaniu rozpoczął się sezon kąpielowy. Do końca sierpnia poznaniacy i wszyscy, którzy latem odwiedzają nasze miasto, mogą skorzystać z kąpielisk, które Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji prowadzą na czterech akwenach położonych w obrębie miasta: nad Maltą, Rusałką, jeziorami Strzeszyńskim i Kierskim. Wszędzie jednak, nawet w miejscach strzeżonych przez ratowników, warto pamiętać o bezpieczeństwie.

TEKST: Filip Borowiak
ZDJĘCIA: POSIR

Nad jeziorem Kierskim przybyło w tym sezonie nowe kąpielisko. Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji oddały właśnie do użytku Plażę Parkową. Położona przy ul. Ks. E. Nawrota, kusi mieszkańców nowoczesną infrastrukturą. Kąpielisko z obu stron ograniczają pomosty, tuż obok jest kolorowy plac zabaw dla dzieci, alejki, ławki i wielki teren do plażowania. – Mam nadzieję, że nowe kąpielisko zyska taką popularność jak Malta, Rusałka, Strzeszynek czy dwie pozostałe plaże nad Jeziorem Kierskim – mówi dyrektor Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji, Łukasz Miadziołko. – Poznaniacy mają duży wybór, a my staraliśmy się przez ostatni rok zwiększyć atrakcyjność i bezpieczeństwo poznańskich kąpielisk – dodaje.

Nowe Krzyżowniki

Zmiany widać między innymi na Plaży Smoczej w Krzyżownikach. Kameralne kąpielisko zyskało nowy pawilon, w którym działa wypożyczalnia sprzętu wodnego, tuż obok wyrosła marina dla miłośników kajaków i rowerów wodnych. Z kolei nad Rusałką, jeszcze przed rozpoczęciem sezonu, poznaniacy mogli cieszyć się z nowego molo. Poszerzyła się również o dodatkowe 800 metrów kwadratowych piaszczysta strefa plaży. Na wszystkich kąpieliskach Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji uzupełniły sprzęt ratowniczy: łodzie, koła ratunkowe, boje i liny. Pojawiły się także nowe wieże ratownicze. Wszystko po to, by zapewnić jak najlepsze warunki pracy ratownikom, których w sezonie kąpielowym nad poznańskimi jeziorami spotkamy od godziny 10:00 do 18:00. Każde z kąpielisk będzie strzeżone jednocześnie przez co najmniej 2 ratowników. Korzystanie z kąpielisk poza wyznaczonymi godzinami jest możliwe, ale odbywa się na własną odpowiedzialność. Warto zwracać uwagę na oznaczenia: przy białej fladze można się kąpać, przy czerwonej fladze kąpiel jest zakazana. Brak flagi oznacza, że na kąpielisku nie ma ratowników.

Regulamin obowiązkowy

Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji przypominają, że wypoczywający nad wodą zobowiązani są do przestrzegania obowiązujących na kąpieliskach regulaminów. Należy między innymi respektować ostrzeżenia i polecenia ratowników, nie pozostawiać dzieci do lat 10 bez opieki. Na terenie kąpielisk nie wolno spożywać alkoholu. POSiR oraz służby ratownicze apelują, by po spożyciu alkoholu nie wchodzić do wody. Na terenie kąpielisk zabronione jest również grillowanie, można jednak korzystać ze zlokalizowanych w pobliżu punktów gastronomicznych. Dodatkowo, w Strzeszynku, Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji utworzyły przed sezonem specjalną strefę grillową, z której wypoczywający nad jeziorem mogą korzystać bezpłatnie.

Basen? Dlaczego nie!

W czasie wakacji Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji zapraszają nie tylko na kąpieliska nad poznańskimi jeziorami. Do dyspozycji poznaniaków są również dwie pływalnie letnie. – Popularną „Chwiałkę” przy ul. Spychalskiego oraz pływalnię w Parku Kasprowicza w zeszłym roku odwiedziło łącznie ponad 120 tysięcy osób. Mamy nadzieję, że ten sezon będzie równie udany – mówi Łukasz Miadziołko. Na obu letnich pływalniach korzystający mają do dyspozycji trzy baseny. 50-metrowy basen sportowy to idealne miejsce dla tych, którzy chcą popływać. Miłośnicy zabawy i młodsi odwiedzający fantastycznie spędzą czas w basenach rekreacyjnych ze zjeżdżalnią oraz w brodziku, w którym można korzystać z mnóstwa wodnych zabawek. Na terenie pływalni letnich, chętni mogą również pograć w siatkówkę plażową.

Damian Jerszyński, prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Województwa Wielkopolskiego mówi jak zachowywać się nad wodą, by beztroskie plażowanie nie doprowadziło do tragedii.

Czy na poznańskich kąpieliskach jest bezpiecznie?

Zeszły sezon oceniam jako bezpieczny. Na kąpieliskach strzeżonych nie było wypadków śmiertelnych, choć zdarzyło się kilka niebezpiecznych incydentów. Niestety najczęściej to alkohol doprowadza do niebezpiecznych zdarzeń.

Przed nim ratownicy najczęściej ostrzegają. Czego jeszcze powinniśmy unikać wybierając się nad wodę?

Przede wszystkim kąpiemy się tam, gdzie jest ratownik, to jest najważniejsza rzecz. Takich strzeżonych miejsc w Poznaniu mamy dużo. Pamiętajmy o tym, żeby do wody wchodzić spokojnie, nie wbiegać, zadbać o odpowiednie schłodzenie ciała i odpowiednie nawodnienie. Jeżeli wypływamy łódką, kajakiem – pamiętajmy o sprzęcie asekuracyjnym. Należy założyć kapok i odpowiednio z niego korzystać. Do niebezpiecznych sytuacji może dojść nie tylko, kiedy się kąpiemy, ale także podczas korzystania ze sprzętu pływającego. Zwracamy uwagę na pogodę. Kiedy zbliża się burza, wychodzimy z jeziora, nie siedzimy nad wodą do samego końca.

W okolicach kąpielisk często są pomosty. To bardzo zachęca niektórych do skakania do wody.

Pomyślmy o naczelnej zasadzie: nasze bezpieczeństwo jest najważniejsze. Nie wiemy, co jest na dnie, nie wiemy, czy ktoś tam czegoś nie wrzucił. Pomosty służą do spacerowania, mogą być przydatne przy udzielaniu pomocy, ale na pewno nie stawia się ich po to, żeby z nich skakać lub wykonywać ewolucje z lądowaniem w wodzie. Ratownicy codziennie sprawdzają dno, ale zawsze może wydarzyć się coś nieprzewidzianego.

Co może zrobić ratownik, gdy ktoś nie przestrzega zasad bezpieczeństwa na kąpielisku?

Ratownik ma możliwość informowania, zwracania uwagi. Nie mamy możliwości legitymowania ludzi, więc jeżeli ktoś nie stosuje się do naszych uwag, nie przestrzega regulaminu kąpieliska, stwarza zagrożenie dla siebie i dla innych, wzywamy odpowiednie służby – policję, straż miejską, ochronę obiektu.

Na koniec naszej rozmowy: trzy najważniejsze rady dla wypoczywających nad wodą. 

Pierwsza: kąpiemy się w miejscach strzeżonych. Druga: przestrzegamy zasad bezpieczeństwa, regulaminów, słuchamy poleceń ratownika. Trzecia: dbamy o własne zdrowie, unikamy środków odurzających i alkoholu. I dodałbym jeszcze czwarty punkt: dobry humor i dobre nastawienie.