Witamy w CZERWCU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Biblioteka dobrych wrażeń

04.05.2021 11:10:29

Podziel się

Spacerując po jeżyckim fyrtlu, ma się wrażenie ciągłych zmian. W wiosennej odsłonie wszystko wygląda inaczej. Jednak w powietrzu czuć ruch materii, przepływ idei, inicjatyw, mentalnego grupowania się ludzi, którzy chcą te idee materializować. Stylizowany na inne jeżyckie neony, wita nas napis Biblioteka Wojewódzka. Duże przeszklone wejście otulone wysokimi trawami wywołuje zaciekawienie. Aż chce się wejść! No to… wchodzimy.

TEKST: Marta Rybko
ZDJĘCIA: Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury

W przestronnym holu witają nas ludzie. To postaci uwiecznione i pokazane w ramach wystawy pokonkursowej „Wielkopolska Press Photo 2020”. Rezonują z nami, a poprzez opisy pod zdjęciami nadającymi szerszy kontekst, wchodzą w relacje. Takiego powitania nikt się nie spodziewał. Idąc w głąb holu, za towarzyszkę mamy całkowicie przeszkloną ścianę, która odsłania podwórko z parkingiem, także rowerowym, zielenią w donicach oraz budkami lęgowymi na filarach.

Adres: Prusa 3

Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury powróciły na Jeżyce. Po raz pierwszy w historii biblioteki pod jednym dachem pracują pasjonaci z wszystkich działów, pracowni, czytelni i wypożyczalni WBPiCAK. Swój nowy dom urządzali ramię w ramię z projektantami i wykonawcami wszystkich prac w budynku z lat 60–70 ubiegłego wieku, który nigdy nie zakładał pomieszczenia tam biblioteki. Odkąd się już urządzili – zapraszają. A mają się czym chwalić. Wspaniała, dobrze zaprojektowana, z uznaniem potrzeb osób niepełnosprawnych, przestrzeń, warta jest eksplorowania. Własne wydawnictwo wyławia młodych debiutantów dostrzeganych w środowisku nowoczesnej poezji i docenianych. Kciuki trzymano za nominowaną do Paszportu Polityki w kategorii Literatura za tomik „Instrukcja dla ludzi nie stąd” – Patrycję Sikorę. Seryjni Poeci będą mieli swoje miejsce spotkań – to przeszklona antresola na półpiętrze. Obecnie spotykają się z czytelnikami online. Poprzez sklep internetowy można zamawiać ich tomiki poezji. Ciekawie zapowiada się idea wystawy okładek serii wydawniczej grafika Andrzeja Zdanowicza połączonej z kiermaszem książek. A w międzyczasie korzystać możemy z questów – spacerów dedykowanych małym i wielkim odkrywcom. Dział Animacji – Fotografia, Pracownia Krajoznawcza czy pracownicy Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie” – to tylko niektóre grupy pracujące na zaangażowanie odbiorców i więź z gronem sympatyków. Z pewnością w przyszłości zostaniemy zaproszeni, by poznać bliżej artystów, plastyków czy fotografów. Kolejny pretekst na spacer na ul. Prusa 3.

Na kawę do… czytelni

Pracownia Krajoznawcza to przestrzeń, w której chce się przepaść na cały dzień. Miłość do literatury i wiedzy o regionie można przeżywać w miękkich fotelach, a z czasem – przy aromacie świeżej kawy. A jak skorzystać z księgozbioru w domu? Wystarczy, że założymy kartę biblioteczną i możemy rezerwować wybrane książki (które na dany dzień przyjadą ruchomym regałem z czeluści magazynowych) i je wypożyczyć na miejscu lub skorzystać z audiobooków i e-booków. I to bezpłatnie! A co by tu wypożyczyć? Na Facebooku znajdziemy inspiracje. Na przykład pierwsza trójka bestsellerów wypożyczanych w WBPiCAK w 2020 r. wyglądała następująco: „Zimowla” Dominiki Słowik, „Becoming – moja historia” Michelle Obamy oraz „Pacjentka” Alexa Michaelidesa.

Bibliotekarzu, pokaż swoje (dobre) strony

– Nowoczesna biblioteka, nowocześni ludzie, którzy cały czas się dokształcają. Zdobywają nowe umiejętności w pracy z seniorami, z dziećmi, z grupami wykluczonymi, w poszczególnych projektach – wymienia Izabela Przyłuska, rzecznik prasowy WBPiCAK. Warto wspomnieć, że Dział Metodyczno-Instrukcyjny otacza opieką ponad 200 bibliotek publicznych w Wielkopolsce. – Pracuje tu tylu świetnych ludzi, zaangażowanych, z pasją. Każdy mógłby godzinami o tym opowiadać – dodaje. Napotkani w bibliotece wydają się być spojeni ze swoim miejscem, stanowiskiem. A iskra, jaką mają w oku, rozwiązuje nam język i rozmowa mogłaby się nie kończyć. Po przejrzeniu bogatej kolekcji komiksów, postanawiamy wrócić po więcej i korzystać z bibliotecznych zbiorów do woli.


Wrzuć Pan książkę

Przechodzień, czytelnik, romantyk, miłośnik, student, tata z synem – słowem każdy ma dostęp do wrzutni. To działająca 24 h wielka skrzynka na książki, które można oddać nie stojąc w kolejce i nie wypełniając jakichkolwiek formalności. Umieszczona przed wejściem, stanowi swoisty potykacz – kolejny element, który zaprasza do przygody zwanej biblioteką. Czytasz? Zajrzyj!

Wypożyczalnia działa w: poniedziałek, wtorek, czwartek: 10.00–18.00 oraz środa, piątek: 8.00–16.00.