Witamy w MAJU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

BIŻUTERIA – czy to zawsze dobry pomysł?

01.12.2020 14:43:16

Podziel się

Intencje są najważniejszym elementem każdego podarunku. To one sprawiają, że obdarowany czuje się wyjątkowo. Chodzi przecież o pamięć, wdzięczność, pozytywne uczucia. Zawsze jednak, wybierając prezent dla kogoś bliskiego, zdobywamy się na szczyty empatii i projektujemy, co mogłoby wywołać największą radość, nierzadko zadając sobie pytanie: czy biżuteria to dobry pomysł?

Sesja zdjęciowa autorstwa Alicji Iwańskiej z udziałem Karoliny Michalak w charakterze modelki.

Tekst: Ilona Rosiak-Łukaszewicz

Zdjęcia: Alicja Iwańska

Są takie prezenty, które – poza wartością estetyczną czy pragmatyczną – kryją w sobie coś więcej. Będąc nośnikiem wspomnień, ludzkich historii, wycieczek sentymentalnych, wyrażają często więcej i mocniej niż słowa. Taka właśnie jest biżuteria, szczególnie ta pochodząca z pracowni artystów złotników, którzy w atmosferze wielkiej pasji i zaangażowania tworzą prawdziwe dzieła sztuki. My zaś mamy wielkie szczęście, że ich twórczość jest dziś w pełni dostępna. Dlaczego więc warto po nią sięgać?

Jest ponadczasowa i oryginalna

Biżuteria autorska wykonana przez artystów złotników nosi charakterystyczne i bardzo indywidualne znamiona twórczości danego projektanta. Stanowi wynik jego życiowych doświadczeń, dorobku artystycznego, sposobu patrzenia na świat i rozumienia ludzkich potrzeb. Przede wszystkim jednak wyraża jego wrażliwość oraz poczucie estetyki, z którymi my – odbiorcy, możemy się utożsamiać. Nie ma tu miejsca na modę i trendy, bo biżuteria autorska wznosi się ponad nie. Decydując się na takie obiekty, otrzymujemy gwarancję ponadczasowości i oryginalności.

Niespotykane połączenie klasycznych pereł z oszczędną, minimalistyczną formą kolekcji KRESKI vs. KROPKI Jolanty Gazdy. Inspiracją do powstania tej biżuterii był układ molekularny cząsteczek.Niespotykane połączenie klasycznych pereł z oszczędną, minimalistyczną formą kolekcji KRESKI vs. KROPKI Jolanty Gazdy.
Inspiracją do powstania tej biżuterii był układ molekularny cząsteczek.

Kryje w sobie historię

Chcąc być precyzyjnym, należałoby użyć liczby mnogiej, ponieważ biżuteria autorska, do momentu bycia w pracowni artysty, stanowi nośnik jego historii życiowej oraz artystycznej. Biżuterię tworzą bowiem jednostki o wielkich pokładach wrażliwości, które czerpią inspirację z życia codziennego, przyrody czy innych dziedzin sztuki. Wszystko to dostrzec można w tych małych dziełach sztuki. W momencie jednak, kiedy te trafiają do osoby obdarowanej, otwiera się przed nimi nowy, pisany już przez nią rozdział.

Zawiera komunikat

Podstawową funkcją biżuterii jest zdobić. Biżuteria artystyczna tym się różni od innych jej typów, że pełna jest treści. Opowiada o tym, co z punktu widzenia projektantów jest ważne. O ludziach, o malarstwie, o architekturze, o biologii molekularnej, o faunie i florze. Są też obiekty, które odnoszą się bezpośrednio do zjawisk społecznych i wydarzeń politycznych. Artyści za pomocą biżuterii komentują toczące się życie, zachowując przy tym wysublimowane poczucie estetyczne.

Pracownia Motyle, tworząc kolekcję Ocean of Dreams, inspirowała się tajemnicą rodzącej się w ciemnościach oceanu perły.

Jest dziełem sztuki

Biżuteria artystyczna jest gdzieś pomiędzy sztuką czystą, taką jak malarstwo czy rzeźba, a sztuką użytkową, taką jak moda czy design. Z całą jednak pewnością jej wynikiem jest dzieło artystyczne, które nierzadko – w zależności od użytych przez artystę technik – stanowi unikat, a więc jedyny i niepowtarzalny obiekt. Najpiękniejsze jest więc to, że biżuterię w formie dzieła sztuki możemy mieć bardzo blisko – nie na ścianie czy postumencie, ale na swoim ciele w formie pierścionka, naszyjnika, kolczyków czy broszy.

Cechuje ją kunszt i najwyższa jakość wykonania

W dobie rozbuchanego konsumpcjonizmu i zalewającej nas fali masowej produkcji, biżuteria autorska wyróżnia się solidnym i ręcznym wykonaniem. To praca ludzi, którzy nie tylko są wykształceni artystycznie, ale również przez wiele lat praktykowali techniki złotnicze, często wybierając dla siebie te najbardziej osobliwe.

Kolekcja PILLULE Weroniki Majewskiej zawiera w sobie proste, geometryczne kształty nawiązujące to motywu pigułki.
Artystka tak projektuje swoją biżuterię, aby równoważyć formę z treścią.

Biżuteria, w szczególności autorska, wykonana przez polskich artystów złotników, jest nie tylko dobrym, ale pełnym wartości i głębokich znaczeń, pomysłem na wyjątkowy prezent.

Gdzie nas znajdziecie?

Galeria YES

ul. Paderewskiego 7, Poznań

www.galeriayes.pl