Witamy w MAJU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Brak doświadczenia czy brak wyobraźni?

Podziel się

Według wstępnych statystyk Policji, rok 2022 był bezpieczniejszy na polskich drogach niż wcześniejsze. Po raz pierwszy w historii liczba ofiar śmiertelnych spadła poniżej 2 tysięcy. Mniej było też rannych, zatrzymano mniej pijanych kierowców. Ale jednocześnie początek nowego roku obfitował w doniesienia medialne o serii tragicznych wypadków spowodowanych przez młodych kierowców. Niestety, za swoje błędy za kierownicą zapłacili najwyższą cenę.

 MATERIAŁY: Autostrada Wielkopolska S.A.

Jak wynika z badania Polskiej Izby Ubezpieczeń, aż 93% młodych kierowców uważa siebie za dobrych lub bardzo dobrych kierujących samochodem. 57% ocenia swoje umiejętności jako ponadprzeciętne, a 77% deklaruje, że zawsze bezbłędnie ocenia sytuację na drodze. Co innego mówią jednak policyjne statystyki. Kierowcy w wieku 18-24 lat powodują proporcjonalnie najwięcej wypadków, w których jest aż 55,5% ofiar śmiertelnych. Jak podaje Komenda Główna Policji, przyczyną 38,2% wypadków w Polsce spowodowanych przez młodych kierowców było „niedostosowanie prędkości do warunków ruchu” (dane z rok 2021).

We wspomnianym już badaniu PIU, 70% młodych kierowców zgadzało się ze stwierdzeniem, że można jeździć szybko i bezpiecznie, a 54% wskazywało, że przekraczanie dozwolonej prędkości poza miastem jest najczęściej popełnianym przez nich błędem. Niestety, także zdarza się to na autostradach i drogach szybkiego ruchu, które młodzi kierowcy mylą z torem wyścigowym.

- Do około 20% wypadków i kolizji na autostradzie przyczyniają się młodzi, niedoświadczeni kierowcy. Niestety, cechuje ich często brawura i duża skłonność do ryzyka, a w warunkach ruchu na autostradzie, gdzie wszyscy użytkownicy poruszają się z dużą prędkością, konsekwencje każdego błędu za kółkiem mogą być tragiczne – mówi Izabela Czerwińska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Dlatego bardzo ważne jest, by młodzi adepci już na etapie nauki jazdy poznawali zasady bezpiecznego poruszania się po drogach szybkiego ruchu. Autostrada Wielkopolska S.A. zachęca ośrodki szkolenia kierowców, by wymagane przez prawo 4 godziny jazdy poza miastem, wykorzystać właśnie na autostradzie.

- Dla zwiększenia bezpieczeństwa drogowego uruchomiliśmy Kurs jazdy na autostradzie. Kurs obejmuje bardzo różne aspekty. Od bezpiecznego włączania się do ruchu, przez sygnalizowanie manewrów, aż po reguły zachowania na Punktach Poboru Opłat czy MOP-ach. Z kolei dla osób, które prawo jazdy już mają, oferujemy bezpłatne programy doszkalające, dzięki którym można nabrać pewności w poruszaniu się po autostradzie – mówi Anna Ciamciak z Autostrady Wielkopolskiej S.A.

 

Więcej informacji oraz listę ośrodków, w których można poprawić swoje umiejętności za kierownicą można znaleźć na: https://kursjazdynaautostradzie.pl/