Witamy w CZERWCU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Chustonoszenie

12.09.2019 12:00:00

Podziel się

Bliskość z dzieckiem jest bardzo ważna, zwłaszcza w pierwszych dniach i miesiącach jego życia. Coraz więcej świeżo upieczonych rodziców zamiast wózka wybiera chusty. Chustonoszenie stało się tak popularne, że nie dziwi już nikogo. Skąd w ogóle ten pomysł i jak rozwinął się na przestrzeni ostatnich lat mówi Magdalena Konieczka, organizatorka V Ogólnopolskiej Konferencji Noszenia Dzieci oraz dyrektor targów Happy Baby, które już 14 września rozpoczną się na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

ROZMAWIA: Ewa Wysocka, Joanna Małecka
ZDJĘCIA: MTP

Skąd wzięło się chustonoszenie?

Magdalena Konieczka: Obecnie panujące trendy wychowywania dzieci bardzo silnie gruntują się w nurcie Rodzicielstwa Bliskości. Noszenie dzieci w chustach jest jedną z flagowych zasad wspierających budowanie bezpiecznej więzi dziecka z opiekunem. Widok rodzica niosącego swoją pociechę w chuście dziwi coraz mniej osób. Noszą influencerzy, ludzie świata mody, polityki, mamy, ojcowie, babcie, dziadkowie. I tu nie chodzi o modę, ale też o to, by dziecko znajdowało się w bezpiecznej pozycji, a rodzic czuł się wygodnie. W pewnym momencie zaczęło przybywać firm produkujących chusty i nosidła oraz akcesoria okołochustowe, jak również Doradców Noszenia Dzieci, którzy pomagają rodzicom w zdobywaniu wiedzy o tym, jak dobrać odpowiedni egzemplarz do naszej pociechy i jak robić to z głową.

Doradca Noszenia Dzieci w Chustach i Nosidłach Miękkich to zajęcie, które znane jest głównie osobom mającym małe dzieci oraz działającym w branży dziecięcej. Skąd to się wzięło?

Kiedy w 2015 roku odbyła się pierwsza Ogólnopolska Konferencja Noszenia Dzieci, zawód Doradcy Noszenia Dzieci w Chustach i Nosidłach Miękkich był jeszcze bardzo młody. Do tego momentu doradcy uczyli się zawodu w szkołach macierzystych i ruszali przekazywać swą wiedzę rodzicom. Ale wiedza o pielęgnacji małego dziecka, w tym noszeniu dzieci, zaczęła się bardzo szybko rozwijać i ewoluować. I pojawiła się konieczność doszkalania, weryfikacji i poszerzania swojej wiedzy.

I właśnie wtedy pomyślałaś, że konieczne jest stworzenie specjalnej przestrzeni do wspólnej edukacji doradców i rodziców?

Tak, wtedy wpadłam na pomysł stworzenia niezależnej, wolnościowej przestrzeni wymiany myśli dotyczących pielęgnacji i noszenia dzieci. Miejsca, w którym spotkają się doradcy, doule, położne, fizjoterapeuci, lekarze, osoby pracujące z chustą oraz rodzice noszący swoje dzieci. Miejsca, które skupiałoby ludzi gotowych dzielić się swoją wiedzą, jak i korzystać z doświadczenia innych.

I dziś nazywa się to Ogólnopolska Konferencja Noszenia Dzieci.

Tak i była absolutnym novum w Polsce. Pomysłem nowatorskim, futurystycznym, jak i ryzykownym. Pomysłem, do którego należało przekonać ośrodki szkolące doradców, firmy produkujące sprzęty do noszenia dzieci oraz autorytety w zakresie pielęgnacji maluszków. Należało wszystko stworzyć od podstaw. Przekonać potentatów branży do zainwestowania w pomysł.

Co jest najważniejsze przy organizacji tej konferencji?

Dla mnie zawsze najważniejsza była i jest jakość wystąpień. By dialog prowadzony był na najwyższym możliwym poziomie. Każdego roku wszyscy paneliści stanowią sztab najwyższej klasy specjalistów. Swoje wystąpienia mieli tutaj m in. Tina Hoffmann, Nora de Stael, Wulrike Hower, dr Henrik Norholt, Melanie Koswal, Paweł Zawitkowski, Agnieszka Słoniowska.

Ale takie spotkania to też trudne tematy do poruszenia…

Wokół konferencji skupiają się osoby o otwartych umysłach, nie bojące się podejmowania tematów kontrowersyjnych, potrafiące rozmawiać i argumentować swoje stanowisko. Wszystko budowane jest bez zbędnego patosu, w rodzinnej atmosferze, która skraca dystans między uczestnikami wydarzenia, a jego prelegentami, zachęcając do ożywionych rozmów czy wspólnego wypicia kawy. Dodatkowym atutem wydarzenia jest możliwość osobistego poznania liderów branży produktów do noszenia dzieci, ponieważ konferencja towarzyszy targom Happy Baby.

Czego spodziewasz się po tegorocznej edycji?

Konferencja rozwija się nieustannie od pięciu lat i co roku skupia coraz większą liczbę entuzjastów tematu. Od 2018 roku współtowarzyszy targom Happy Baby, na których będzie można znaleźć Chusto-Strefę. Odbędą się pokazy z różnego rodzaju wiązania chust oraz liczne stoiska z akcesoriami i produktami babywearingowymi. Wierzę, że tegoroczna edycja okaże się równie udana jak poprzednie i wniesie do wiedzy o noszeniu dzieci jakieś nowe nurty. Tego dowiemy się już wkrótce, 14 września. Serdecznie zapraszam do nas i na targi Happy Baby.