Witamy w LIPCU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Co czytał Poznań w 2022 roku?

25.01.2023 14:44:10

Podziel się

Z usług Biblioteki Raczyńskich w 2022 roku skorzystało niemal 63 tysiące czytelników, którzy wypożyczyli w sumie ponad milion trzysta pozycji. Po jakie książki sięgali najchętniej w mijającym roku?

TEKST: na podstawie materiałów prasowych Biblioteki Raczyńskich
ZDJĘCIA: Biblioteka Raczyńskich

Wśród literatury beletrystycznej dla dorosłych najchętniej wypożyczaną książką była pozycja pt. „Słowik” Kirstin Hannah. Światowy bestseller, podbił serca również poznaniakom. Książka przedstawia historie dwóch sióstr, Isabelle i Vianne, których dzieli wszystko: wiek, okoliczności, w jakich przyszło im dorastać, i doświadczenia. Kiedy w 1940 roku do Francji wkracza armia niemiecka, każda z nich rozpoczyna własną niebezpieczną drogę do przetrwania, miłości i wolności.

- W tej książce jest wszystko, co kocham – Francja, wielka historia i miłość, nad którą nie można zapanować. Idealna lektura na wolny dzień, samotny wieczór i bezsenną noc  – napisała o książce Magdalena Różczka. Natomiast Lisa See, autorka bestsellerów „Dziewczęta z Szanghaju” i „Chińskie lalki” napisała: „Najbardziej podobało mi się pokazanie skomplikowanej relacji między dwiema siostrami. Czy jesteśmy bohaterami, czy tchórzami? Czy jesteśmy lojalni wobec ludzi, których kochamy najbardziej, czy potrafimy ich zdradzić?”. Jakie inne powieści porwały mieszkańców miasta? W pierwszej piątce znalazły się cztery powieści niesamowitej pisarki Lucindy Riley. Zainteresowanie  książkami: „Dziewczyna z Neapolu”, „Drzewo Anioła”, „Sekret Heleny” i „Pokój motyli” sprawiły, że w ścisłej czołówce nie znalazł się żaden kryminał. Remigiusz Mróz uplasował się w rankingu Biblioteki Raczyńskich dopiero na szóstym miejscu.

Coraz więcej ebooków
Jeśli chodzi o literaturę niebeletrystyczną dla dorosłych, w 2022 wygrała Mitologia Parandowskiego wyprzedzając „Inny Świat” Gustawa Herlinga Grudzińskiego. Wśród literatury beletrystycznej dla dzieci wygrały klasyki: „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego, „Chłopcy z Placu Broni” Ferenca Molnara i „Akademia Pana Kleksa” Brzechwy.
Poznaniacy bardzo chętnie sięgają też po ebooki z Legimi. Na pierwszym miejscu wśród tych książek znalazła się pozycja Jennifer Armentrout pt.  „Krew i popiół”, na drugim „Korepetytor” Joanna Balicka. Na podium nie zabrakło Olgi Tokarczuk z „Empuzjonem”.

Nie tylko w bibliotece
Od 2022 roku wszyscy czytelnicy Biblioteki Raczyńskich mogą zamawiać i oddawać książki w książkomatach. Od maja do końca grudnia  z 11 urządzeń skorzystało 1849 użytkowników. W tej grupie są prawdziwi rekordziści. Trzech użytkowników przeprowadziło odpowiednio 123, 118 i 106 operacje. Ponad 300 osób zapisało się do Biblioteki Raczyńskich z uwagi na książkomaty. Urządzenia najchętniej są odwiedzane w środy, poniedziałki i piątki, a najrzadziej w niedziele. Najwięcej osób przy książkomatach można spotkać o godzinie 16.00.