Witamy w LIPCU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Czas rozliczeń

Podziel się

Początek roku to zawsze intensywny czas dla działów finansowych i księgowych. Jednym z poważniejszych wyzwań jest jak zawsze sporządzenie sprawozdań finansowych. Tu z pomocą last minute przychodzą biegli z firmy MST Audit Sp. z o.o. – W czym możemy pomóc? – pytają klientów Wojciech Dziendziura, prezes spółki, i Tomasz Sołtysiak, ekspert od finansów.

ROZMAWIA: Anna Skoczek
ZDJĘCIE: Dorota Urbańska
[współpraca reklamowa]

Intensywny czas w finansach widać już po wejściu do firmy. Czym aktualnie się zajmujecie?
Przede wszystkim jest to przygotowywanie sprawozdań finansowych dla naszych klientów. Są to firmy, które albo od wielu lat korzystają już z naszych usług, lub zdecydowały się na nie pod koniec ubiegłego roku. Jako biuro rachunkowe mamy teraz intensywny czas związany z tzw. zamknięciem roku w księgowości, co kończy się sporządzeniem sprawozdania finansowego. W tym zakresie wspierają nas również nasi biegli rewidenci, tak aby wartość zarządcza i informacyjna sprawozdania zarówno dla zarządu, jak i partnerów naszych klientów była jak najwyższej jakości.

Natomiast jako firma audytorska w tym czasie zajmujemy się głównie badaniami sprawozdań finansowych klientów, którzy obligatoryjnie lub nie są zobowiązani do korzystania z usług biegłych rewidentów.

Jakie firmy muszą zrobić sprawozdanie, które obligatoryjnie podlega badaniu i opinii biegłego rewidenta?
Jednoznacznie mówi o tym ustawa o rachunkowości. Są to między innymi jednostki zaufania publicznego, ale także na przykład podmioty, które osiągnęły odpowiedni poziom przychodów, sumy bilansowej oraz zatrudnienia.

Czy w badaniach chodzi o weryfikację dokumentów księgowych?
Badanie przeprowadzone przez biegłego rewidenta to usługa, która zdecydowanie wykracza poza weryfikację dokumentów księgowych. Badanie ma zweryfikować wszystkie aspekty działalności firmy. Ma na przykład sprawdzić działanie kontroli wewnętrznej, procesy, jakie zachodzą w firmie, właściwą ocenę ryzyk i ich identyfikację oraz zabezpieczenie się przed nimi, a także zdolność firmy, by kontynuowała działalność w przyszłym okresie.

Czy badanie przez biegłego to tylko obowiązek?
Mówiąc najprościej, jest to wszechstronna analiza funkcjonowania firmy i jej danych finansowych. Elementem badania są też rozmowy z zarządem, radą nadzorczą i pracownikami. Od tego zazwyczaj zaczynamy, żeby lepiej poznać i zrozumieć firmę. Przeprowadzając różnego rodzaju badania, dajemy osobom zarządzającym obraz widziany przez zewnętrznego eksperta, jakim jest biegły rewident. Często efektem badania jest także wprowadzenie lub korekta dotychczasowego sposobu zarządzania czy zmiany procesów w firmie.

Duża świadomość i doświadczenie biznesowe biegłych rewidentów pozwala lepiej zrozumieć własną firmę, potencjalnie występujące ryzyka oraz sposoby ich zabezpieczenia. Daje to także dużo informacji zarządczych, które pomagają lepiej skalować biznes na przyszłość.

A czym się kończy takie badanie?
Formalnie biegły rewident w imieniu firmy audytorskiej wydaje sprawozdanie zawierające opinię. Ma to oczywiście postać dokumentu. Taka opinia wraz z samym sprawozdaniem finansowym jest publicznie dostępne zarówno dla instytucji państwowych lub takich, jak banki, ale także dla kontrahentów, dla których firma posiadająca taki dokument jest zdecydowanie bardziej wiarygodna.

A co z tymi, którzy nie mają obowiązku badania – czy też mogą skorzystać z usług biegłego rewidenta?
Dokładnie tak. Biegły rewident może zająć się przeglądem ksiąg rachunkowych, może zbadać firmę na życzenie właścicieli lub zarządu. Może także wspierać firmę poprzez dodatkowe konsultacje lub weryfikować wybrane obszary działalności. Często biegli rewidenci są konsultantami zarządów ze względu na swoje bogate doświadczenie i wiedzę. Dlatego coraz częściej na współpracę z biegłym rewidentem decydują się firmy, które nie mają nawet takiego obowiązku.
Zawód biegłego rewidenta to zawód zaufania publicznego. Przygotowane przez niego dokumenty, opinie, sprawozdania według rygorystycznych standardów i kryteriów niezależności są bardzo cenione przez odbiorców.

Mówimy tu o usługach, które w przeciwieństwie do sprawozdań finansowych nie mają konkretnych terminów realizacji.
Działamy przez cały rok, współpracując na stałe z biegłymi rewidentami. Gdy klient zwraca się do nas z określoną sprawą, potrafimy dobrać odpowiednie wsparcie i działanie, wykorzystując wiedzę i doświadczenie naszych księgowych i biegłych rewidentów. Zauważamy, że coraz więcej firm korzysta z konsultacji z biegłymi nie tylko doraźnie, ale i na stałe. Świadczy to o tym, że jest to bezcenne wsparcie dla działów księgowych i zarządów w firmach. Współpraca z MST Audit daje klientom spokój i pewność współpracy z najlepszą kadrą doświadczonych specjalistów.