Najnowszy numer SUKCESU już dostępny 🌞 Sukces po poznańsku to najpopularniejszy magazyn lifestylowy o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Czy czeka nas kryzys gospodarczy?

Podziel się

Polska gospodarka pod względem odnotowanego 4% PKB (r/r) w II kwartale 2024 roku jest na pierwszej pozycji w Unii Europejskiej (dane z Eurostat z dn. 14.08.2024 roku). Niepokój może powodować stagnacja u naszych zachodnich sąsiadów, Niemiec, będących największą gospodarką UE (-0,1% PKB r/r w analogicznym okresie). Według analityków aktualna kondycja tego kraju ma wpływ na wzrost gospodarczy państw Europy Środkowo-Wschodniej. Wpływ ten jest tym silniejszy, im bardziej kraje te powiązane są z niemieckim przemysłem. Czy polska gospodarka będzie na tyle silna, by oprzeć się kryzysowi?

Polska gospodarka pod względem odnotowanego 4% PKB (r/r) w II kwartale 2024 roku jest na pierwszej pozycji w Unii Europejskiej (dane z Eurostat z dn. 14.08.2024 roku). Niepokój może powodować stagnacja u naszych zachodnich sąsiadów, Niemiec, będących największą gospodarką UE (-0,1% PKB r/r w analogicznym okresie). Według analityków aktualna kondycja tego kraju ma wpływ na wzrost gospodarczy państw Europy Środkowo-Wschodniej. Wpływ ten jest tym silniejszy, im bardziej kraje te powiązane są z niemieckim przemysłem. Czy polska gospodarka będzie na tyle silna, by oprzeć się kryzysowi?

TEKST: Jagoda Gołębiewska, partner SWGK, doradca podatkowy

ZDJĘCIE: Bonderphotography

[współpraca reklamowa]

Polska jest jednym z największych partnerów handlowych Niemiec. Jak podaje niemiecki urząd statystyczny (źródło: www.destatis.de), w 2023 roku eksport do Polski wyniósł 92 mld euro, a import z Polski 82 mln euro. Niemcy utrzymują zatem dodatni bilans handlu zagranicznego z Polską, a tym samym Polska utrzymuje bilans ujemny z Niemcami. W „Roczniku Statystycznym RP 2023” (źródło: stat.gov.pl) prezentowane dane w ujęciu procentowym potwierdzają silne uzależnienie polskiej gospodarki od gospodarki Niemiec – jest to nasz główny parter handlowy. Ponad 20% polskiego importu pochodzi od naszych zachodnich sąsiadów, a blisko 30% polskiego eksportu kierowane jest na rynek niemiecki. Niemcy były i są głównym, zagranicznym rynkiem zbytu dla Polski. Wnioski zatem dotyczące możliwego wpływu stagnacji u silnego gospodarczo partnera handlowego powinny nasunąć się same.

Bezpieczne zarządzanie wewnątrz

W Grupie SWGK staramy się podążać za trendami rynkowymi, przede wszystkim poprzez spełnienie oczekiwań naszych klientów. Wdrażając najwyższe standardy wewnątrz organizacji, czyli przykładowo procedury: MDR – identyfikacji i postępowania w przypadku rozpoznania schematów podatkowych, AML – służące ochronie i przeciwdziałaniu procederom prania brudnych pieniędzy, weryfikacji kontrahentów w związku z sankcjami wprowadzonymi po agresji Rosji na Ukrainę, czy w bieżącym miesiącu procedurę ochrony sygnalistów, dbamy przede wszystkim o bezpieczeństwo naszych klientów. Oczekiwania rynku usług doradczych w istotnym zakresie obejmują właśnie wdrażanie procedur compliance, umożliwiających działanie w zgodności z obowiązującymi przepisami prawnymi. Polscy podatnicy i nasi klienci od lat przygotowani są na stosowanie prezentowanego podejścia. Dla niemieckich przedsiębiorców wiele nowych regulacji, w tym zmiany w przepisach dotyczących cen transferowych, będzie stanowić przełom. Przykładowo, w polskich przepisach podatkowych, praktycznie od początku ich obowiązywania, przewidziane są kary za braki wypełnienia obowiązków dokumentacyjnych w określonych terminach. Dodatkowo obowiązują przepisy karne, które wiążą się z sankcjami dla zarządów. W Niemczech, w przypadku braku dokumentacji cen transferowych dla transakcji realizowanych z podmiotami powiązanymi, podatnik mógł negocjować terminy jej sporządzenia i przedłożenia do urzędu skarbowego. Aktualne zmiany zbliżą jednak praktykę niemiecką do polskiej. Podejście polskich przedsiębiorców także do innych kwestii stricte biznesowych rzutować będzie na percepcję przedstawicieli niemieckiego biznesu chociażby w realizowanej i wspomnianej powyżej wymianie handlowej. Czy będzie to zmiana pozytywnie odebrana? Trudno antycypować sytuację, ale mogą pojawić się pewne trudności. Przykład stanowi chociażby podatek od dochodów w kraju źródła, o czym pisałam w ostatnim artykule dla DUB.de. Podatnik będący polską spółką zależną, wypłacający przykładowo dywidendę do zlokalizowanej za granicą spółki matki, musi uiścić podatek (WHT, withholding tax) w kraju źródła (tj. Polsce), przy czym oczywiste zastosowanie mają odpowiednie umowy międzynarodowe, w tym przypadku umowa zawarta między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodów i od majątku, a także przepisy polskich ustaw podatkowych oraz rozporządzeń wykonawczych. W przytoczonym powyżej artykule pisałam o mechanizmach preferencyjnych, przewidzianych przez polskiego fiskusa, jak opinia o stosowaniu preferencji czy procedura zwrotowa (tzw. pay and refund, polegająca na uiszczeniu podatku według właściwej stawki w kraju źródła i wystąpieniu z wnioskiem o jego zwrot).

Poradzimy sobie z kryzysem?

Należy zaznaczyć, że w zespole doradztwa podatkowego obserwujemy w ostatnim czasie zwiększone obowiązki dowodowo-dokumentacyjne w przypadku realizowania takich wypłat za granicę. To w praktyce przekłada się na pojawiające się trudności w dokonywaniu także podobnych transakcji. Oczywistym jest, że w dobie uzupełniania potencjału militarnego Europy i rosnących wydatków na obronność, rząd poszukuje wpływu do budżetu. Pomijając zatem ocenę słuszności działań naszych elit politycznych, obiektywnym jest fakt podwyższonej czujności po stronie organów skarbowych, rosnących obowiązków dokumentacyjnych i pojawiających się komplikacji w dokonywaniu oraz uzasadnianiu transakcji z zagranicą. Mając na uwadze wyjście naprzeciw potrzebom klientów, a także dokonując analizy zachowań organów KAS (Krajowa Administracja Skarbowa), w SWGK jesteśmy już przygotowania na świadczenie usług kompleksowego wsparcia. Ostatnie podjęte przez nas działania to nie tylko wdrożone procedury i przygotowania, ale także m.in. podjęcie współpracy z Deutsche Unternehmerbörse prowadzącej giełdę kupna-sprzedaży przedsiębiorstw. Rozwinięta współpraca z DUB w SWGK to nie tylko zbudowanie potencjału dostępu do niemieckich inwestorów, ale też możliwość wyjścia na rynek niemiecki z dobrym PR-em, rozpoznawalną marką oraz silnym partnerem. Przykładowo – w tym miesiącu jesteśmy obecni na Targach w Berlinie, obok największych firm doradczych i sieci firm doradczych na świecie.
Rynek niemiecki na pewno poradzi sobie z kryzysem gospodarczym. Niemcy kształcą doskonałych ekonomistów, a przede wszystkich technologów. Posiadają i kreują know how, są liderem innowacji. Europa podąża właśnie w tym kierunku! Jestem także przekonana, że po zakończonej wojnie w Ukrainie to Niemcy będą europejskim beneficjentem jej odbudowy. Mam nadzieję, że także wykorzystamy tę szansę. W SWGK zawsze jesteśmy przygotowani na wsparcie naszych klientów w uzyskiwaniu korzyści ze współpracy międzynarodowej w taki sposób, by z jednej strony była ona bezpieczna, a z drugiej by móc zawsze zachować możliwość maksymalizacji obrotów i zysków. German Desk w SWGK to przykład takiej aktywności. Już zaczynamy obsługiwać polskich klientów w Niemczech. I to nie jest jeszcze nasze ostatnie słowo.