Witamy w CZERWCU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Delektuj się przyrodą

02.07.2021 07:45:33

Podziel się

Podróżując po polskich ogrodach mam okazję podziwiać miejsca, które dosłownie wprawiają mnie w osłupienie, zachwycają i pokazują, że polskie ogrody są wyjątkowe. Szczególnie latem. To właśnie wtedy nabierają one lepszego smaku, koloru i zapachu.

TEKST I ZDJĘCIA: TOMASZ SZOSTAK

Żyjąc w Polsce, w naszej szerokości geograficznej i klimacie, mamy niezwykłe szczęście doświadczać czterech pór roku i zmieniającej się wraz z nimi przyrody. Każda jest wyjątkowa, każda ma swoje zalety oraz wady i każda ma swoich zwolenników i przeciwników. Jednak jest wśród nich jedna szczególna, która prawie wszystkim kojarzy się dobrze z czasem beztroski i wypoczynku. To właśnie nasze polskie lato, które w ogrodach nabiera jeszcze większego smaku i pozwala docenić to, co oferuje nam przyroda.

Letnie miesiące to czas kiedy kwitnie większość roślin, kiedy są najbujniejsze i najbardziej kolorowe. To właśnie wtedy do głosu dochodzą liczne byliny i rośliny jednoroczne, ale zachwycają również tak efektownie wyglądające hortensje czy chociażby jeżówki, które paletą odmian i kolorów potrafią rozświetlić każdą rabatę.

KWITNĄCO I KOLOROWO

Warto wybierać właśnie taki kierunek zagospodarowania ogrodów – stawiać na rośliny kwitnące i kolorowe, które dodają uroku naszym ogrodom. Nie powinno w nich zabraknąć chociażby popularnie zwanych rabatówek, tzn. pelargonii, aksamitek, begonii czy petunii, które zawsze kojarzą się z sielskimi, babcinymi ogrodami. Cenne są również trawy ozdobne, które pięknie szumią na wietrze, a także dziesiątki innych gatunków, które warto stosować w aranżacji ogrodów.

Lato w polskich ogrodach to nie są jednak tylko rośliny. To również, a może nawet przede wszystkim, niepowtarzalny klimat, gdy w powietrzu czuć atmosferę beztroskiego wypoczynku i relaksu. Sprzyja temu wiele elementów, jednak mnie najbardziej zachwycają niecodzienne i niezwykle oryginalne kąciki wypoczynkowe, w których dosłownie można zapomnieć o całym świecie. Na swojej drodze widziałem ich już setki i z całą stanowczością mogę powiedzieć jedno: w każdym mógłbym wypoczywać, delektując się otoczeniem i wszystkimi zmysłami chłonąc właśnie swojskie, ogrodowe lato.

Letni relaks w ogrodzie ma przeróżne formy, od tych bardziej aktywnych, po typowo rekreacyjne, sprzyjające odpoczynkowi, a czasem nawet leniwe. I jak się okazuje, do komfortowego odpoczynku wcale nie potrzeba wielkich przestrzeni, ogromnych budżetów i zaawansowanych rozwiązań. Wystarczy niewielki kącik, w którym można urządzić klimatyczne patio, otoczyć je ciekawymi nasadzeniami roślinnymi i efekt ogrodowego „spa” jest praktycznie na wyciągniecie ręki.

DODATKI I DETALE

Ogrody, które zachwycają latem, i w których tak naprawdę możemy nabierać energii, zawsze powinny być zadbane, a jednocześnie urządzone ze smakiem i dbałością o szczegóły. I to nie tylko w zakresie samego zagospodarowania i zastosowanych roślin, ale także w sferze dodatków i najdrobniejszych detali. To właśnie one tworzą nastrój i pozwalają poczuć letnią, wakacyjną atmosferę. Idealnym przykładem może być chociażby aranżacja ogrodowego stołu, która w niczym nie musi ustępować tej, którą wykonujemy w domowym salonie.

OGRODOWE PRZYJĘCIA

Jest to tym bardziej istotne, że my Polacy bardzo cenimy sobie spotkania, biesiady i właśnie letnie, ogrodowe przyjęcia. Dlaczego zatem nie zadbać o odpowiednią oprawę i atmosferę, którą tworzą właśnie detale? Moim zdaniem jest to niezbędne i warto poświęcić temu nieco uwagi. A sam ogród, jak i przebywający w nim goście, z pewnością to docenią.

Letnie ogrody oferują bardzo, bardzo wiele. Oczywiście wszystko zależy od sposobu zagospodarowania, stylu i charakteru danego miejsca, jednak jedna rzecz nie ulega wątpliwości: warto w nie inwestować i tworzyć miejsca przyjazne, do których można przenosić różne aktywności życia codziennego. Chociażby letnie gotowanie, czy robienie przetworów. W końcu ogród to nie jest tylko miejsce wypoczynku, ale również i pracy, na przykład za sprawą warzywników, które tak chętnie urządzamy w naszych ogrodach. A te wcale nie muszą być nieestetyczne i kojarzyć się z typowo uprawowym charakterem ogrodów. Wręcz przeciwnie, mogą być to miejsca zorganizowane i dobrze komponujące się z całą przestrzenią. I to właśnie latem mogą szczególnie zdobić, ale również wydawać plony, które z kolei możemy przetwarzać w ogrodowych kuchniach. Podczas swoich wojażów widziałem wiele takich miejsc i zawsze wzbudzały we mnie pozytywne odczucia, kojarząc się z domowym ciepłem, sielskim klimatem i rodzinną atmosferą.

Ogrody to miejsca wyjątkowe, do których bardzo często przykładamy wiele uwagi, poświęcając im czas, zaangażowanie, ale i środki finansowe. One odpłacają się swoim urokiem, dają schronienie przed światem i stanowią takie nasze małe azyle. Te dobrze przemyślane i urządzone są atrakcyjne przez cały rok, jednak to właśnie latem rozpościerają przed nami swoje szczególne piękno, niczym dumne pawie swoje ogony.

O ile na pawie w ogrodzie nie każdy może sobie pozwolić, o tyle zrobienie atrakcyjnego ogrodu jest w zasięgu każdego. Tym bardziej w dzisiejszych czasach, kiedy możliwości roślinne, materiałowe, a przede wszystkim baza inspiracji jest tak duża, że aż grzechem jest z tego nie skorzystać. Jeśli więc pójdziemy tą drogą, mamy szansę stworzyć wokół siebie piękne miejsca, które, z pomocą natury, latem będą czarowały nas paletą barw i zapachów, będą dotykały wszystkich naszych zmysłów.

Korzystajmy więc z bogactwa przyrody i z naszych dobrych tradycji. Jesteśmy narodem towarzyskim, gościnnym, lubiącym wspólne spędzanie czasu. Spotykajmy się więc w ogrodach, które latem zachwycają. Mamy po swojej stronie piękne rośliny, ale także możliwości wykorzystania materiałów, mebli, świateł i dodatków, którymi możemy wyczarować wyjątkowe przestrzenie. Ze swoich doświadczeń wiem, że czas spędzony w pięknym, letnim ogrodzie jest czasem bezcennym, który śmiało może konkurować z egzotycznymi wycieczkami czy innymi atrakcjami. Ogród nas nigdy nie zawiedzie, w nim zawsze miło spędzimy czas, karmiąc zmysły i delektując się otaczającą przyrodą.