Dlaczego Sardynia?
U progu sezonu turystycznego ogłaszamy kolejny przebój wakacyjny – Sardynię! Ta przepiękna, tajemnicza wyspa jest teraz w zasięgu lotu z Portu Lotniczego Poznań Ławica do jej stolicy, Cagliari.

TEKST: Beata Nowak
ZDJĘCIA: Port Ławica Poznań
[Współpraca reklamowa]
Loty odbywać się będą, od 31 marca 2025, aż cztery razy w tygodniu, w poniedziałki, środy, czwartki i soboty, co daje możliwość komfortowego zaplanowania wakacji. Realizować je będzie niskokosztowy Ryanair.
Lotnisko
Port lotniczy Aeroporto Mario Mameli Cagliari – Elmas (CAG) położony jest kilka kilometrów na północny zachód od stolicy – Cagliari. To znacznie ułatwia dotarcie do wybranego miejsca w mieście lub dalej na wyspie. Linie autobusowe i kolejowe kursują sprawnie, chociaż trzeba pamiętać, że zwłaszcza w tzw. wysokim sezonie jest tu naprawdę spory ruch.
Sardynia jest drugą co do wielkości włoską wyspą (po Sycylii) i znacznie większą od swojej francuskiej „siostry” – Korsyki.
Co wiemy o Sardynii?
Powszechnie niewiele. Niektórzy mogliby mieć problem ze wskazaniem jej na mapie. To obecnie stanowi olbrzymi walor tej destynacji. W większości skalista, sprawia wrażenie dzikiej i niedostępnej. Ukształtowanie terenu i linii brzegowej powoduje, że wakacje stają się niezapomniane. Nie ma tu spektakularnie szerokich plaż obudowanych sieciami resortów turystycznych. Plaże są piaszczyste, żwirowe lub pokryte kamieniami i skałami. Ukryte w licznych bajecznych krajobrazowo zatoczkach i lagunach dają walor intymności i wyciszenia amatorom szukającym tego typu relaksu.
Oczywiście w miejscowościach nadmorskich usianych po całej wyspie, znajdziemy także dzielnice typowo klubowe czy hotelowe, jednak bez nadmiernego zgiełku.

W mroku dziejów
Historia Sardynii jest równie fascynująca, co tajemnicza. Pierwsi mieszkańcy, o których niewiele wiemy, zasiedlili ją być może 4 tysiące lat temu, a może jeszcze wcześniej. Pozostawili po sobie słynne nuragi, warowne wieże z połowy II tysiąclecia p.n.e. zbudowane z ociosanych potężnych głazów megalitycznych, bez użycia zaprawy. Do dziś odnaleziono ich około… 7 tysięcy! Kim byli budowniczowie, naukowcy wciąż starają się wyjaśnić. Są hipotezy, że Sardynia, była kiedyś częścią legendarnej Atlantydy.
Legendą za to nie są związki ze starożytną Kartaginą. To afrykańskie państwo rywalizujące kiedyś ze starożytnym Rzymem o prymat w basenie Morza Śródziemnego, pozostawiło na wyspie liczne zabytki i nekropolie.
Najważniejsze miasto
Stolica wyspy – Cagliari, liczy ponad 2800 lat. Władali nim Fenicjanie, słynny Hannibal, konsulowie i cesarze rzymscy, Wandalowie, cesarze bizantyjscy, Goci, Arabowie, władcy Pizy i królowie Aragonii, a także austriaccy Habsburgowie.
Ta mozaika kultur pozostawiła potomnym i przyjezdnym Sardynię wyjątkową. Pełną zabytków, urokliwych miasteczek i wiosek, portów i półdzikich górskich szlaków.
Można tu nurkować w szafirowych lagunach, przemierzać bezdroża na rowerze, uprawiać trekking lub wspinać się na bazaltowych skałach. Jeść kozie i owcze sery, zagryzając miejscowe winogrona lub siedząc w romantycznej portowej tawernie, zajadać się świeżymi rybami i owocami morza. Wszystkie te atrakcje są w zasięgu lotu z Poznania.
