Witamy w MAJU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Dobry czas na edukację i rozwój zawodowy

16.09.2020 14:01:54

Podziel się

Podczas gdy w innych zawodach ludzie tracą pracę, oni są szczególnie poszukiwani. Mowa o księgowych, zaliczanych do najbardziej pożądanych specjalistów w obecnym – trudnym dla gospodarki – okresie. W przypadku głównych księgowych ofert pracy jest nawet więcej niż przed pandemią.

TEKST: Konrad Bugiera
ZDJĘCIA: Archiwum

Słowo "dziękuję" wypowiedziane raz to za mało…, wypowiedziane 22 razy też nie wystarczy… – w taki sposób rozpoczyna się list od 22 uczestniczek i uczestników kursu na samodzielnego księgowego, którzy chcieli wyrazić swoją wdzięczność wykładowczyni. Elżbieta Chojenka, bo o Niej mowa, jest jedną z ponad stu osób prowadzących kursy i szkolenia organizowane przez Oddział Wielkopolski w Poznaniu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

Kursy w Stowarzyszeniu przerwano w marcu, gdy ogłoszono restrykcje obejmujące działalność szkoleniową prowadzoną w salach wykładowych. W tym czasie na zajęcia uczęszczało ponad 1000 osób podzielonych na 40 grup.

Dokończono je częściowo w formie online, a ich uczestnicy pod koniec lipca zdali egzaminy i otrzymali stosowne certyfikaty. Część grup wysłała do swoich wykładowców podziękowania. Podobnie jak w przypadku Elżbiety Chojenki, również do Reginy Frąckowiak dotarł elegancki list o ujmującej treści, podkreślający szczególnie poświęcenie, cierpliwość i zaangażowanie w niełatwej sytuacji.

Nie wiadomo, jakie będą wytyczne sanitarne w nadchodzącym sezonie szkoleniowym, ale niezależnie od tego, Stowarzyszenie przygotowało nową ofertę. Zapisy na kursy online już trwają. Dzięki cyfrowej formie, chętni zgłaszają się także spoza Wielkopolski. Nawet z odległej Irlandii.

Skąd popyt na księgowych?

Bez względu na to, czy firmie się wiedzie, księgowy jest zawsze potrzebny. Każda firma, nawet jeśli nie zatrudnia pracowników, zwykle i tak musi opłacić rachunki za czynsz, prąd, telefony i internet. A te trzeba księgować. Im większa organizacja, tym więcej może być tych kosztów niezależnych od aktywności sprzedażowej i generowania obrotów.

Trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że kiedy już pojawiły się pierwsze możliwości uzyskiwania pomocy publicznej dla firm, to właśnie księgowe i księgowi zajmowali się przygotowaniem wniosków i dokumentów z nimi związanych. 

Pracy dla księgowych przybywa

Jak wynika z danych przedstawionych w raporcie firmy Grant Thornton, główni księgowi to jedyna profesja, w której liczba ofert pracy jest jeszcze wyższa niż przed pandemią. Jako jedną z najbardziej pożądanych obecnie grup pracowników zaliczanych do tzw. pracy umysłowej, księgowych wymienia w swoim raporcie Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach. Stawia ich na równi z programistami, ekspertami ds. cyberbezpieczeństwa i administratorami sieci IT.

Warto mieć świadomość, że gdy sytuacja gospodarcza się ustabilizuje, urzędy przystąpią do kontroli. Zapowiadają je: ZUS, Państwowa Inspekcja Pracy i urzędy pracy. Mogą one potrwać co najmniej przez trzy lata. A zatem to właśnie księgowi będą reprezentować firmę przed urzędnikami prowadzącymi kontrole.

Sezon szkoleniowy na start

Od sierpnia trwają już zapisy na kursy i szkolenia organizowane w Oddziale Wielkopolskim w Poznaniu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Najważniejsze z nich, dające certyfikaty zawodowe, zaczynają się w pierwszych tygodniach września. Wśród nich „Kurs podstaw rachunkowości” pozwalający zdobyć pierwsze kwalifikacje do rozpoczęcia kariery w księgowości.

— Niezależnie od restrykcji dotyczących zajęć w formie stacjonarnej, startujemy z kursami online. Są one dopracowane na najwyższym poziomie, natomiast czekamy na możliwość ponownego uruchomienia zajęć w salach, które dają uczestnikom dodatkową wartość w postaci rozmów kuluarowych, nieformalnej wymiany doświadczeń i zdobywania cennych kontaktów – mówi Mariusz Noworyta, dyrektor w Oddziale Wielkopolskim w Poznaniu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

Na kursy online można zapisywać się poprzez stronę internetową Oddziału. Warto dołączyć też do grona członków, aby móc korzystać z bezpłatnych działań statutowych, niedostępnych dla osób spoza Stowarzyszenia. Już teraz zaplanowanych jest dla członków siedem wykładów online, poświęconych najbardziej aktualnym problemom w rachunkowości i podatkach.

W okresie społecznej kwarantanny, w pierwszym półroczu tego roku, dostęp do takich materiałów został otwarty dla szerokiej publiczności, a widownia przekroczyła 30 tys. osób, podczas gdy liczba członków w Oddziale to ok. 2,5 tys. To pokazuje, że treści przekazywane przez wykładowców Stowarzyszenia Księgowych w Polsce są aktualne i bardzo wartościowe.

Informacje dotyczące szkoleń i członkostwa można znaleźć pod adresem:

https://skwp.poznan.pl/