Witamy w CZERWCU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Doczekaliśmy się! Weekend za miastem w okolicy Poznania

09.06.2020 13:00:00

Podziel się

Nie trzeba wyjeżdżać daleko, by odetchnąć na łonie natury. W Wielkopolsce znajdziemy wiele klimatycznych miejsc bez tłumów, idealnych na spokojny relaks lub aktywny wypoczynek w siodle, kajaku czy na rowerze. Przedstawiamy kilka propozycji, gdzie znaleźć odpoczynek od zgiełku miasta.

TEKST i ZDJĘCIA: WOT

Na spotkanie z przyrodą warto wybrać się tuż za miasto do Wielkopolskiego Parku Narodowego. Park to modelowy wielkopolski krajobraz w miniaturze. Są tu liczne jeziora, chociażby jezioro Góreckie z malowniczą wyspą i ruinami zameczku, wzgórza i głębokie jary. To idealne miejsce na aktywny wypoczynek – piesze i rowerowe wycieczki oraz bieganie. W pobliżu znajdziemy kilka hoteli (Wielspin, Hotel Szablewski, Hotel Poznański, Hotel „Delicjusz”), w których nie tylko spędzimy udany weekend, ale i skorzystamy ze SPA i dobrej kuchni. Bliskość natury i cisza pozwolą zrelaksować się i zregenerować siły.

Szukając odpoczynku na łonie natury, możemy też wyruszyć nieco dalej. Miejscem z niezwykłym klimatem jest Olandia. To obiekt nawiązujący do osadnictwa olenderskiego, położony w wielkopolskiej Krainie 100 Jezior na skraju Puszczy Noteckiej. Tutejsza restauracja serwuje dania zgodnie z zasadami slow food. Znajdziemy także klimatyczną winiarnię oraz SPA. Wieczór warto spędzić podziwiając zachód słońca nad jeziorem Kuchennym. Chcąc aktywnie odpocząć w Puszczy Noteckiej, na bazę wypadową najlepiej wybrać Wronki (np. usytuowany na skraju puszczy Hotel OLYMPIC Wronki). W okolicy znajduje się najdłuższy piaszczysty pas Puszczy Noteckiej, na którym wśród sosen znajdziemy wrzosowe wydmy.

Wielkopolska to nie tylko Kraina 100 Jezior. Znalezienie miejsca na wypoczynek nad wodą nie powinno stanowić problemu. My proponujemy zaszyć się w sercu Powidzkiego Parku Krajobrazowego nad jeziorem Powidzkim w Hotelu Moran SPA, mającym własną przystań, a nawet szkołę nurkowania. Warto także poświęcić chwilę na relaks na plaży nad brzegiem jeziora. Jadąc jeszcze kawałek na wschód znajdziemy się w Licheniu. To nie tylko miejsce pielgrzymkowe, ale też piękne i ciepłe jezioro Licheńske. Dodajmy do tego okoliczne lasy na długie spacery czy rowerowe wycieczki. Dobrą bazą wypadową będzie Hotel ATUT, w którym można skorzystać jeszcze z innych form aktywności na świeżym powietrzu, np. tenisa lub siłowni zewnętrznej.

Świetnym celem podróży będą również wielkopolskie miasta i miasteczka, na przykład królewskie Gniezno. Znajdziemy tam wielką historię, niezwykłą architekturę, ale też ciekawe atrakcje na Trakcie Królewskim – na którym waszymi przewodnikami będą… króliki. W Gnieźnie najlepiej zatrzymać się w Hotelu Pietrak, który mieści się w zabytkowych kamienicach gnieźnieńskiej starówki. Z okien hotelu rozciąga się piękny widok na katedrę. Słynie on też ze znajdującej się w podziemiach sali do degustacji nalewek. Blisko centrum miasta odpoczniemy także w Hotelu FENIKS.

Na południu Wielkopolski, w okolicy Leszna, znajdziemy okazały Zamek w Rydzynie, przywodzący na myśl bajkowe rezydencje. Można tam spełnić swoje marzenia i spędzić weekend w barokowej posiadłości z pięknym dziedzińcem i basztami. Hotel oferuje noclegi w eleganckich i przytulnych pokojach. Warto trochę czasu spędzić także w otaczającym zamek parku, zwiedzić wnętrza oraz wybrać się na spacer po barokowym miasteczku.

Dla aktywnych dobrym pomysłem jest wypoczynek w siodle. W Wielkopolsce znajdziemy wiele szlaków konnych oraz klimatycznych ośrodków jazdy konnej, w których – niezależnie od umiejętności – można dobrze spędzić czas. W okolicy Szamotuł w kameralnym Pałacu Baborówko odpoczniemy w otoczeniu zabytkowego parku. Innym miejscem stworzonym z pasji do koni jest malowniczo położony w dolinie Warty Folwark Konny Hermanów, w którym spróbujemy także regionalnej kuchni docenionej certyfikatem Dziedzictwa Kulinarnego – Wielkopolska.

Nie trzeba wyjeżdżać daleko, by spędzić wyjątkowo weekend. Więcej propozycji na kilkudniowe podróże po Wielkopolsce można znaleźć na www.wielkopolska.travel