Najnowszy numer SUKCESU już dostępny 🌞 Sukces po poznańsku to najpopularniejszy magazyn lifestylowy o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Dom Tramwajarza

12.07.2024 10:28:07

Podziel się

Dom Tramwajarza to jeżyckie miejsce kultury, sztuki i edukacji otwarte na działania prospołeczne. Od 2021 roku jego operatorem jest Fundacja Pana Gara, która wspiera lokalnych twórców, spełnia marzenia i dba o upowszechnianie oraz podtrzymywanie tradycji. Realizuje wydarzenia dopasowane do każdej grupy odbiorców. Fundacja powstała jako uzupełnienie działalności restauracji Pan Gar, prowadzącej szeroką działalność kulturalną, opartą na przyjaźni polsko-gruzińskiej i wymianie międzykulturowej.

ROZMAWIA: Dominika Job
ZDJĘCIA: Agata Jesse Obiektywnie

 

Jesteśmy w Domu Tramwajarza, który od blisko 100 lat jest kulturowym sercem Jeżyc. Kto najczęściej odwiedza to miejsce?
Michał Jasiński, kierownik promocji: Jesteśmy domem dla wszystkich, którzy pragną działać, rozwijać się, tworzyć, ale również uczestniczyć w życiu kulturalnym i artystycznym naszego miasta. Od kilku lat funkcjonujemy jako centrum kultury, sztuki i edukacji, prężnie działając w trzech najistotniejszych filarach: wsparcie młodych, początkujących artystów, działania na rzecz dzieci i młodzieży, a także działania na rzecz integracji seniorów. Od 2021 operatorem Domu Tramwajarza jest Fundacja Pana Gara, którą założyli obecni tu Szymon Konrad i Giorgi Beżuaszwili. Współpracują z nami animatorzy kultury, muzycy, aktorzy, artyści plastycy i filmowcy – wszyscy związani ze środowiskiem kulturalnym i artystycznym w Poznaniu.

Giorgi Beżuaszwili, kierownik administracyjny: Fundację Pana Gara założyliśmy w trakcie pandemii, kiedy musieliśmy wstrzymać naszą działalność kulturalną. Postanowiliśmy wykorzystać ten czas na to, aby zrealizować nasze plany, które mieliśmy już od paru lat. Zaczęliśmy od organizowania streamowanych koncertów. Zapoczątkowaliśmy cykl występów okołojazzowych, które miały swoją publiczność online. Zorganizowaliśmy wówczas też Nieme Kino z muzyką na żywo. Filmy razem z muzyką zostały nagrane, zmontowane i udostępnione na kanale YouTube Fundacji Pana Gara, dzięki czemu każdy w zaciszu własnego domu mógł mieć namiastkę normalności w tym trudnym czasie kwarantanny.

Szymon Konrad, dyrektor artystyczny: Gia sam jest cenionym artystą, występuje, tworzy muzykę, jest bardzo zdolnym multiinstrumentalistą i zależało mu, aby stworzyć miejsce, gdzie można wspierać kulturę. W dodatku jest też świetnym kucharzem. To on w sercu Jeżyc otworzył restaurację Pan Gar, gdzie jednocześnie prowadził działalność kulturalną. Pan Gar dał początek tej działalności, która powstała w wyniku naszej przyjaźni polsko-gruzińskiej.

Wasza przyjaźń dała początek wspaniałym inicjatywom na Jeżycach.
Michał: Solidnym fundamentem naszej fundacji, jest właśnie przyjaźń. Z Szymonem znamy się od ponad 20 lat. Obaj mieliśmy doświadczenia w firmach handlowych. Nasze drogi często się stykały, mieliśmy podobne marzenia, aż w końcu postanowiliśmy je zrealizować. Zaczęliśmy wspólnie tworzyć kulturę, czyli to, co kochamy, w czym się spełniamy i co przede wszystkim chcemy robić razem. To jest nasz sukces po poznańsku.

Dzięki temu, co robicie, wielu młodych artystów miało okazję się wybić. Jak ich wspieracie?
Giorgi: To dla nas bardzo ważne, by tą pasją i marzeniami zarażać też innych. Jednym z głównych filarów naszej działalności jest wspieranie młodych artystów. Mamy tutaj naprawdę mnóstwo utalentowanych ludzi, zarówno aktorów, jak i muzyków, których jest chyba najwięcej. Pojawiają się u nas osobistości z fantastycznym talentem, a jeszcze nie do końca odkrytym. Zespoły nie tylko grają na naszej scenie, ale też tworzą się tutaj nowe formacje, które rozpoczynają tu swoją działalność. Nam sprawia ogromną frajdę wspieranie tych ludzi i promowanie ich na równi ze znanymi artystami.

Szymon: Właśnie dlatego powstała u nas coroczna Młoda Scena – cykl, w którym wybieramy młodych, początkujących artystów, organizujemy im występ na naszej scenie i nagrywamy cały koncert profesjonalnie, tworząc jednocześnie teledysk do jednego z utworów. Promowane przez nas klipy dostępne są na profilu YouTube Fundacji Pana Gara. Zazwyczaj jest to pierwsze wystąpienie młodych twórców. Otrzymują od nas profesjonalne nagranie, które mogą pokazać innym, dzięki temu ich talent trafia do szerszego grona odbiorców. Do tej pory w ramach Młodej Sceny wystąpiło u nas około dziesięciu zespołów. Liczymy na to, że w tym roku dojdzie co najmniej pięć nowych, które będziemy mogli promować.

To bardzo duże ułatwienie dla początkujących muzyków. Podobnie wspieracie aktorów?
Michał: Tak, organizujemy dla nich bezpłatne warsztaty, które prowadzi Agnieszka Pawlak, aktorka scen muzycznych, wykładowczyni piosenki i sceny aktorskiej w Studiu Sztuki Teatralno-Aktorskiej. Otwarta Scena Teatralna to zespół młodych ludzi, który rozwija się i tworzy w Domu Tramwajarza. Co roku jest ogłaszany nowy nabór, niemniej do projektu mogą przystąpić również uczestnicy z poprzednich lat. Uczestnicy tworzą i wystawiają swój pierwszy spektakl, który jest grany tutaj, w Sali Amarantowej Domu Tramwajarza. W ubiegłym roku w czasie sesji wakacyjnej udało się stworzyć musical z młodzieżą, który powstał w ciągu tygodnia intensywnych zajęć!

Zauważyłam, że Wasze zajęcia teatralne cieszą się zainteresowaniem również seniorów.
W tym roku wystartuje u nas grupa teatralna dla osób dorosłych, oczywiście również w wieku senioralnym, prowadzona przez aktora i reżysera Sebastiana Konrada z Warszawy. Osoby w wieku senioralnym mają ogromny potencjał i olbrzymią potrzebę, żeby coś robić, dlatego mamy dla nich szereg propozycji kulturalnych, w których mogą uczestniczyć, np. potańcówki, zajęcia gimnastyczne czy próby chóru „Canticorum”.

Seniorzy odegrają też główną rolę w Waszym najnowszym projekcie – opowiadanie żywej historii. Na czym polega to przedsięwzięcie?
Zauważyliśmy, że osoby w wieku senioralnym często mają do opowiedzenia interesujące historie ze swojego życia. Chcą rozmawiać, podzielić się swoim doświadczeniem i przeżyciami. Dlatego zrodził się taki pomysł, który będziemy realizować – chcemy stworzyć nieoficjalną historię Jeżyc, opowiedzianą językiem mieszkańców. Będziemy prosić osoby w wieku senioralnym, aby dzieliły się swoimi wspomnieniami. Opowiedzieli, jak istotne wydarzenia historyczne wpłynęły na ich codzienne życie, jak w tym czasie zmieniała się dzielnica, jak wyglądało ich życie. Chcemy, aby opowiedzieli żywą historię mieszkańców Poznania. Nagrane wywiady będziemy publikować na naszym kanale YouTube oraz specjalnie utworzonej w tym celu stronie internetowej.

A jaką ofertę macie dla najmłodszych?
W Domu Tramwajarza odbywają się zajęcia również dla dzieci, a niektóre nawet dla niemowlaków, które nie mają jeszcze roczku. Dzieci w wieku 0-6 lat, podzielone na dwie grupy wiekowe, mają zajęcia prowadzone przez cenioną instruktorkę Katarzynę Jaskólecką, podczas których uczą się poczucia rytmu, melodyki, po prostu chłoną muzykę. Na najmłodszych czekają również zajęcia plastyczne, przyrodnicze, słuchowiska bajek, spektakle uznanych poznańskich teatrów i wiele innych atrakcji.

Wasza działalność obejmuje bardzo dużo różnych grup odbiorców.
Staramy się, aby każda grupa była zaopiekowana. Prowadzimy też warsztaty arteterapeutyczne – w tym roku organizujemy zajęcia dla osób w spektrum autyzmu z Poznańskiego Domu Autysty, które prowadzi artystka oraz doświadczona instruktorka arteterapii, pani Katarzyna Mularczyk. Podczas spotkań powstają niesamowite dzieła, dlatego cieszymy się, że możemy tworzyć kolejne grupy i promować ich działalność.

Widziałam, że można u Was obejrzeć wystawę tych prac – są cudowne!
Michał: Organizujemy również wystawy prac poznańskich artystów plastyków, malarzy i grafików. Mieliśmy kiedyś taką sytuację, że artysta zdecydował się po raz pierwszy pokazać swoje prace właśnie u nas i podczas wystawy sprzedał wszystkie. To było niesamowite doświadczenie dla nas wszystkich!

Szymon: W zeszłym roku otworzyliśmy również przestrzeń Domu Tramwajarza na nowy festiwal OFF Jeżyce, organizowany przez zaprzyjaźnione fundacje i Radę Osiedla Jeżyce, czyli festiwal krótkometrażowych filmów amatorskich. W ramach podobnych kolaboracji z fundacjami i organizacjami odbywają się u nas również Fifne Targi Sztuki, Poznańska Giełda Płytowa, zrzeszająca poznańskie wytwórnie niezależne, czy popularny ZinFest. W tym roku również zapraszamy na pokazy filmowe i kolejne slamy poetyckie organizowane z fundacją KulturAkcja. Odbywają się u nas również wydarzenia płatne, takie jak warsztaty bębniarskie, warsztaty dziewiarskie organizowane z Fundacją Adnil czy białego śpiewu. Organizujemy też popularne warsztaty gry na lirze korbowej prowadzone przez Malwinę Paszek, prezeskę Fundacji Korba, której Dom Tramwajarza dużo zawdzięcza. Wspiera nas od początku istnienia, bardzo cenimy sobie jej pomóc. Koniecznie musimy też dodać, że duża część naszych działań jest mocno wspierana przez Wydział Kultury Miasta Poznania oraz Radę Osiedla Jeżyce. O naszych wydarzeniach i inicjatywach można opowiadać długo, najlepiej śledzić nasze działania w mediach społecznościowych lub na stronie internetowej.

Nie sposób wymienić wszystkie wydarzenia, które się tu odbywają, ale z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Giorgi: Jesteśmy miejscem otwartym nie tylko dla osób korzystających z naszych aktywności. Każdy może do nas przyjść, posiedzieć w restauracji Pan Gar, czy po prostu w naszym holu – spotkać się z kimś, porozmawiać, popatrzeć, co tu się dzieje. Zapraszamy do nas, gdzie można to miejsce chłonąć, zwiedzić budynek, który mimo że jest bardzo stary i ma 100 lat, jest po prostu magiczny.=

https://www.facebook.com/domtramwajarzapoznan
https://dt.fundacjapanagara.pl/