Witamy w CZERWCU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Ekologię mamy w naturze!

Podziel się

Nasza świadomość ekologiczna rośnie. Częściej jeździmy na rowerze, oszczędzamy światło, segregujemy śmieci. Staramy się, jesteśmy uważni i bardziej dociekliwi. Jednak jeszcze wciąż się uczymy, bo do wyrobienia dobrych nawyków potrzeba czasu. Z pomocą przychodzą nam podpowiedzi z otoczenia. EKO Przedsionek z recyklomatami, Butik Cyrkularny, loteria z eko nagrodami to inicjatywy Posnanii, która zachęca klientów do zmiany stylu życia.

TEKST i ZDJĘCIE: Posnania

Jak wykazały badania* Ministerstwa Środowiska i Klimatu – Polacy są zgodni, że ochrona środowiska to coś, o co wszyscy powinniśmy szczególnie zadbać. Dlaczego? Aż 73 proc. ankietowanych martwi się o przyszłe pokolenia. Troszczymy się też o swoje zdrowie (63% badanych). Ponad połowa z nas ma potrzebę ekologicznej edukacji. Dostrzegamy jednak duże wyzwania. Są wśród nich zanieczyszczenie powietrza i wód, a także nieumiejętne segregowanie śmieci.

Co ciekawe, różnimy się ze względu na płeć: kobiety częściej zwracają uwagę na ograniczenie zużycia wody oraz, kiedy tylko mogą, korzystają z komunikacji miejskiej lub roweru zamiast z samochodu. Natomiast mężczyźni częściej oszczędzają energię w domu poprzez zakup energooszczędnych urządzeń i instalację systemów do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych.

Jest też kilka wspólnych oczekiwań, jak np. proekologiczne podejście firm i instytucji i wzięcie przez nie odpowiedzialności z swoje działania. Coraz częściej klienci chcą korzystać z przyjaznych dla środowiska rozwiązań, wiedząc, że realna poprawa stanu otaczającego nas środowiska wymaga szeregu innowacji w zakresie budownictwa oraz edukacji. Oznacza to również zmianę codziennych nawyków w centrach handlowych.

Zielony początek
Posnania znajduje się w ścisłej czołówce galerii handlowych w Polsce, które promują rozwiązania ekologiczne. Wdrażała je już na etapie inwestycji i prowadziła proekologiczne inicjatywy od pierwszych lat swojej działalności, często wyprzedzając oczekiwania klientów.
Od 2015 do 2019 roku Posnania organizowała Bike Parade, zachęcając poznaniaków do zmiany nawyków związanych z transportem miejskim. W 2017 roku klienci mogli zapoznać się z ekotrendami w ramach Posnania Future Trends. W ramach szeregu spotkań, warsztatów i wydarzeń mieli możliwość porozmawiać o zdrowym odżywianiu, modzie i designie ze specjalistami i influencerami. W pandemii Posnania otworzyła Miejski ogród, gdzie można było dowiedzieć się, jak założyć swoją własną zieloną oazę, która będzie piękna i użyteczna dla ludzi i owadów. Inspiracją była potrzeba zieleni w mieście i… pszczoły, których dwie rodziny mieszkają na dachu centrum. W tym roku działania proekologiczne powróciły do Posnanii z jeszcze większą dawką emocji w akcji #zmiłościdoprzyszłości.

Ekologia w centrum 
Co kryje się pod hashtagiem #zmiłościdoprzyszłości? To nazwa działań ekologicznych, które zachęcają klientów Posnanii do włączenia przyjaznych dla środowiska nawyków zakupowych. Inauguracja odbyła się w styczniu, kiedy to Posnania – wspólne z organizacją Ubrania do Oddania – zmobilizowała klientów do porządków w szafach. Niepotrzebna odzież trafiła do Posnanii, gdzie w ciągu 16 dni zebrano ponad 13 ton ubrań. Każdy kilogram oznaczał 1 zł pomocy dla Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra”. – Jesteśmy wdzięczni za pomoc, którą otrzymaliśmy od Posnanii. Nie spodziewaliśmy się tak dużego wsparcia. Zapewniamy, że zebrane fundusze zostaną spożytkowane na pilne potrzeby w zakresie ochrony przyrody i edukację przyrodniczą – powiedziała Ewa Olejnik z PTOP „Salamandra”.
Ukoronowaniem akcji „2 życie Twoich ubrań” było otwarcie w Posnanii Butiku Cyrkularnego. – Decydujemy się na współpracę wyłącznie z tymi centrami handlowymi, które aktywnie działają w kwestiach zrównoważenia swojego wpływu na środowisko, racjonalizują decyzje zakupowe swoich klientów, wdrażają rozwiązania, które ograniczają emisyjność, a co najważniejsze, rozumieją, że branża odzieżowa musi się zmienić – podkreśla Zosia Zochniak, co-founderka Ubrań do Oddania.

W marcu Posnania inspirowała klientów do zmiany nawyków związanych z transportem w mieście. W Eko Loterii, na stoisku zbudowanym z materiałów z recyclingu, czekały na nich eko-nagrody – piękne i efektowne rowery elektryczne marki LESS.BIKE oraz wartościowy bon na wypożyczenie na weekend luksusowego elektrycznego BMW od BMW Smorawiński. Na planie centrum pojawiło się również kolejne miejsce pełne ekologicznych inspiracji. To EKO Przedsionek. Klienci mogą skorzystać tam z recyklomatów – butelkomatu i maszyny na elektroodpady. W zamian za oddanie butelki PET otrzymują punkty, które można wymienić na atrakcyjne, ekologiczne upominki. 
EKO Przedsionek to także miejsce edukacji. Posnania wraz z Zakładem Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu przeprowadziła cykl warsztatów edukacyjnych dla dzieci. Zajęcia zostały podzielone na trzy bloki tematyczne: segregację odpadów, odpady niebezpieczne oraz biokompost. W akcji wzięło udział około 185 uczniów ratajskich szkół podstawowych. – Dziękuję organizatorom za tę wspaniałą inicjatywę. Moi uczniowie nie tylko utrwalili wiedzę o segregacji odpadów, ale również dowiedzieli się wielu nowych rzeczy. Wszystko zostało zaprezentowane w atrakcyjnej formie, angażującej uwagę najmłodszych. Dzieci uwielbiają działać, więc sadzenie własnych roślin okazało się strzałem w dziesiątkę! EKO Przedsionek to miejsce, do którego będę wracać razem z uczniami – mówi Paulina Trejda, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Poznaniu. 

Posnania wychodzi naprzeciw również tym osobom, które chcą robić zakupy świadomie i w zgodzie z naturą. Wszystko za sprawą salonu SAVE THE PLANET. To nie tylko sklep z ekologicznymi kosmetykami, środkami czystości, odzieżą, ale również bar serwujący wyjątkowe potrawy, a także przestrzeń artystyczna i edukacyjna. W Posnanii niedawno otworzył się również salon SAVE THE PLANET Home & Decor z meblami i stylowymi dodatkami do wnętrz. To projekt dla wszystkich, którzy swoimi codziennymi wyborami chcą pozytywnie wpłynąć na losy planety.

Nowe standardy budownictwa 
Specjalne akcje to jednak nie wszystko. Posnania dba o ekologię na co dzień. Galeria znajduje się w ścisłej czołówce proekologicznych obiektów handlowych w Polsce. Wszystko za sprawą przyjaznych dla środowiska rozwiązań uwzględnionych już na etapie projektowania budynku oraz wdrażania kolejnych w trakcie jego funkcjonowania. Dzięki stosowaniu innowacyjnych rozwiązań Posnania zdobyła najważniejsze certyfikaty przyznawane budynkom przyjaznym środowisku i mieszkańcom, które potwierdzają działania centrum w kierunku ograniczenia negatywnego wpływu na przyrodę i stworzenia przyjaznego otoczenia dla klientów i pracowników. To najlepszy dowód na to, że galeria jest przyjazna środowisku i wyznacza nowe standardy w zrównoważonym budownictwie. Ponadto warto dodać, że w bliskim otoczeniu budynku zostało posadzonych aż 4500 drzew, powstało 6 km ścieżek rowerowych, zasadzono kwietne łąki, a na dachu Posnanii znajdują się pasieki, których pszczoły, pokonując do 5 kilometrów dziennie, zapylają rośliny na terenie całego Nowego Miasta.

Radość z natury 
Posnania nie zamierza zatrzymywać się w miejscu i już pracuje nam nowymi rozwiązaniami z zakresu ekologii. Do współpracy zaprasza także najmłodszych klientów, ponieważ poprawa stanu środowiska zależy od nas wszystkich. Zrównoważony rozwój mamy w naturze. Zależy nam na ekologicznej przyszłości. Jako firma wprowadzamy kolejne ekologiczne rozwiązania i zachęcamy klientów i najemców, by dbali o środowisko razem z nami. W tym kluczową rolę odgrywa edukacja. Dlatego prowadzimy w Posnanii warsztaty i wydarzenia uwzględniające również uczniów szkół i przedszkoli. To właśnie młodym pokoleniom chcemy zostawić świat, w którym będą żyli dobrze i bezpiecznie – podsumowuje Agnieszka Juszkis, dyrektorka marketingu Posnanii.

* https://www.gov.pl/web/klimat/badania-swiadomosci-ekologicznej