Witamy w LIPCU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Handel przenosi się do Internetu

05.04.2022 13:58:31

Podziel się

Twierdzą tak właściciele poznańskiego biura rachunkowego TaxCoach. Krzysztof Mrugalski i Miłosz Baranowski – eksperci od podatków – tłumaczą, dlaczego rynek e-commerce stał się tak popularny i dlaczego warto otworzyć taką działalność.

ROZMAWIA: Joanna Małecka
ZDJĘCIA: TaxCoach

Dlaczego tak ważne jest zaistnienie w Internecie?
Krzysztof Mrugalski:
Dzięki powszechnemu dostępowi do urządzeń elektronicznych, zakupy możemy robić zawsze i wszędzie. Ten fakt dawno zauważyli przedsiębiorcy, którzy coraz chętniej przenoszą swoje biznesy do Internetu i tworzą sklepy mobilne. Jak wynika z raportu Gemius na temat branży e-commerce w 2021 roku, 77% internautów przynajmniej raz dokonało zakupu przez Internet. Portal Statista natomiast przewiduje, że w 2022 roku chiński rynek e-commerce wygeneruje około 1,5 biliona dolarów przychodu. Sprzedaż internetowa jest jedną z tych gałęzi gospodarki, która wiele zyskała z sytuacji pandemicznej i wszystko wskazuje na to, że dalej będzie się rozwijać. Naszą rodzimą platformą do sprzedaży przez Internet jest Allegro, które istnieje już ponad 20 lat, jednak obecnie musi konkurować z takimi gigantami jak Amazon, eBay, AliExpress czy Etsy.

Co czyni biznes e-commerce tak atrakcyjnym dla przedsiębiorców?
Miłosz Baranowski:
Po pierwsze, sprzedając przez Internet, przedsiębiorcy mogą zapomnieć o kosztach związanych z wynajęciem lokalu na sklep. Oszczędzają więc nie tylko na kosztach powierzchni, ale również energii elektrycznej, wody itd. Z brakiem fizycznej lokalizacji sklepu wiąże się dostępność towaru dla klientów 24 godziny na dobę, ponieważ sklep internetowy operuje cały czas. To prowadzi oczywiście do wzrostu sprzedaży. Nie trzeba zatrudniać pracowników do obsługi stacjonarnego sklepu, co również jest sporą oszczędnością. Dzięki możliwości zamawiania produktów z hurtowni, gdzie koszt jest bardzo niski, nakładając na produkt swoją marżę, cena dla klienta i tak będzie niższa niż w sklepie lokalnym. Jeśli chodzi o przechowywanie towaru – dzięki np. modelowi FBA prowadzonemu przez Amazon, mogą zamawiać towar od producenta do magazynów Amazona, z których jest on potem wysyłany. Dodatkową korzyścią jest możliwość wysyłki towaru na cały świat - to również zwiększa dochód, ponieważ produkt może dotrzeć do szerszej grupy klientów. TaxCoach obsługuje właśnie ten rynek.

KM: Wybór branży e-commerce jest szczególnie dobrym rozwiązaniem dla początkujących przedsiębiorców, którzy nie mogą sobie pozwolić na duże inwestycje w nową działalność. Niekoniecznie chodzi tu o pieniądze, ale również o czas – sprzedawanie przez Internet nie musi być pracą na pełen etat. Warto zwrócić uwagę na wzrost popularności dóbr cyfrowych. W kontekście e-commerce, na serwisach typu Etsy lub Amazon można znaleźć coraz więcej plakatów, naklejek, kalendarzy itp. do samodzielnego wydrukowania przez klienta. Taka sprzedaż całkowicie eliminuje kwestię przechowywania sprzedawanych przedmiotów, zamawiania ich oraz wysyłania. Generuje również dochód pasywny, ponieważ raz stworzona rzecz może być sprzedana praktycznie nieskończenie wiele razy.

Czy w związku z rozwojem sprzedaży internetowej wzrośnie zapotrzebowanie na księgowość dla branży e-commerce?
MB: Tak, zdecydowanie. TaxCoach jest nowoczesnym biurem rachunkowym z Poznania, które specjalizuje się właśnie w księgowości e-commerce. Nie jest to łatwe zadanie – rozliczanie takich biznesów wymaga sporej elastyczności, ponieważ mogą one rozwinąć się w zawrotnym tempie i w kilka miesięcy przejść od kilkuset transakcji do kilkunastu tysięcy. Dzięki nowoczesnym konwerterom danych i innym narzędziom IT, czas rozliczenia jednej faktury to kilka sekund, a dodatkowo automatyzacja zmniejsza ryzyko błędu niemal do zera. W efekcie możliwa jest obsługa dużej liczby firm ze znacznymi obrotami, jak również niewielkich jednoosobowych działalności. Zajmujemy się również tematami VAT Compliance oraz znamy się na VAT OSS. Dzięki obecności prawników w biurze jesteśmy na bieżąco z prawem podatkowym. Oprócz branży e-commerce, TaxCoach jest liderem na rynku księgowości dla kierowców Uber, Bolt oraz FreeNow. Mimo że istnieje dopiero od 2017 roku, zajmuje piąte miejsce co do wielkości w Wielkopolsce z ponad 60 pracownikami oraz publikacjami w Forbes i Business Insider. Jeśli myślisz nad otwarciem firmy sprzedającej przez Internet lub już taką prowadzisz – skontaktuj się w celu otrzymania oferty. Zapewniamy kompleksową obsługę, skalowalną ofertę oraz bieżący kontakt z księgowymi i doradcą podatkowym.