Witamy w MAJU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Historia warta Poznania

06.10.2022 11:47:15

Podziel się

Dziesięć dni zdjęciowych trwających od kwietnia, godziny rozmów z historykami i potomkami kawalerzystów z 15. Pułku Ułanów Poznańskich oraz godziny spędzone w internetowej bazie archiwalnych zdjęć – tak powstawał film o dawnych koszarach, położonych między ulicami Matejki, Ułańską i Grunwaldzką. Film jest zapowiedzią nowego, miastotwórczego projektu, który będzie miał swoją odsłonę już niebawem. O niezwykłych dziejach terenu oraz o tym, jak inwestorzy będą łączyć jego historię ze współczesnością, zgromadzeni goście mogli przekonać się na uroczystej premierze filmu pt. „Historia warta Poznania”.

TEKST i ZDJĘCIA: BPI-REVIVE

– Planowany projekt jest jedną z największych inwestycji w całym portfolio BPI Real Estate Poland – zapowiada Béranger Dumont, dyrektor generalny BPI Real Estate Poland. – Zgodnie z naszym motto „URBAN SHAPERS” postawiliśmy na kompleksowy i wielkomiejski projekt, który będzie aktywnie kształtował przestrzeń miejską w centrum Poznania z poszanowaniem lokalnej architektury i środowiska. Zależy nam na stworzeniu otwartego minimiasta w mieście, które będzie służyć kolejnym pokoleniom.

– Inwestycja na poznańskim Łazarzu jest projektem bardzo prestiżowym w naszym portfolio. Jednocześnie jest ogromnym wyzwaniem – przyznaje Alexander Huyghe, CEO Revive Poland. – Podejmujemy się rewitalizacji terenów, które mają swoją bogatą historię. Chcemy ją połączyć z lokalną kulturą i stworzyć miejsce, które będzie odpowiadało na potrzeby ludzi, miasta i biznesu oraz wpisywało się w architekturę dzielnicy, przy zachowaniu genius loci, ducha przeszłości.

Powrót do przeszłości
Stąd pomysł na film „Historia warta Poznania” oraz cały projekt Koszary Kultury, który działa już drugi sezon i przypomina poznaniakom o dziejach ułanów, historii dzielnicy i miejscu inwestycji. Teren między ulicami Matejki, Ułańską a Grunwaldzką w okresie międzywojennym stanowił koszary 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Dla ponad 650 żołnierzy oraz kilkuset koni był to teren ćwiczeń, pracy i miejsce do życia. „Historia warta Poznania” to dokument o przeszłości połączonej z przyszłością i jest zapowiedzią tego, co powstanie. Twórcom filmu bardzo zależało, żeby poruszał wiele ważnych tematów, dlatego znajdziemy w nim wątek architektury Poznania, ale także żeby był dobrze osadzony we właściwej dzielnicy, stąd opowieść o historii dzielnicy św. Łazarz. Dodatkowo film w założeniu twórców ma pełnić rolę edukacyjną i stanowić wspaniałą lekcję historii dla uczniów, studentów, nauczycieli oraz wszystkich mieszkańców Poznania.

Zrewitalizowane koszary
Inwestycja w Poznaniu to pierwszy wspólny projekt firm BPI Real Estate Poland oraz Revive Poland, który jest inspirujący, ale też bardzo wymagający. Budynki historyczne będą połączone z nową zabudową w sposób nieprzytłaczający, przy zachowaniu ducha tego miejsca. Projekt, którego podjęła się pracownia SUD Architekt Polska, zakłada połączenie funkcji mieszkaniowych i komercyjnych, a także rewitalizację zabytkowych budynków dawnych kawaleryjskich koszar.

W zrewitalizowanych budynkach dawnych koszar powstaną restauracje, kawiarnie, sklepy oraz inne miejsca użyteczności publicznej. Wnętrza tych obiektów zostaną przebudowane, planowana jest niewielka ingerencja w fasady i dachy. Dużą wartość terenu stanowi zieleń, która będzie zintegrowana z dzielnicą. Całość inwestycji zostanie podzielona na trzy części: biznesową od strony ulicy Grunwaldzkiej, mieszkalną od strony ulicy Matejki oraz zabytkową od strony ulicy Ułańskiej, która stanowić będzie „serce” całego kompleksu. Część mieszkalna inwestycji zaplanowana w nowo powstających budynkach uwzględnia realizację mieszkań w standardzie podwyższonym oraz premium.

Miejsce do życia
Inwestycja na poznańskim Łazarzu idealnie wpisuje się w misję istniejącej od 13 lat na europejskim rynku deweloperskim firmy Revive, która zakłada rewitalizację terenów często poprzemysłowych, z jednoczesnym zachowaniem dawnego charakteru zabudowań. Dla dewelopera równie ważne, co miejsca do mieszkania, są tereny wspólne między budynkami, które powinny sprzyjać umacnianiu relacji sąsiedzkich oraz być proekologiczne. Wszystkie tworzone przez Revive projekty są indywidualnie dopasowywane do konkretnych miejsc, by podkreślić ich wyjątkowość i klimat. Inwestycje Revive cechuje zróżnicowane przeznaczenie – są jednocześnie miejscem do życia, rekreacji, a także pracy.

BPI Real Estate Poland jest obecne na polskim rynku od 2009 roku. W tym czasie deweloper zrealizował siedem inwestycji, oddając łącznie ponad 2 tys. mieszkań, co sprawia, że ma duże doświadczenie na rynku nieruchomości mieszkaniowych. Wszystkie realizacje firmy wyróżnia atrakcyjna lokalizacja, przemyślana architektura oraz wysoka jakość wykonania. Zgodnie z mottem „Urban Shapers” deweloper stawia na aktywne kształtowanie nowoczesnych przestrzeni miejskich w poszanowaniu lokalnej architektury i środowiska. W najbliższych latach BPI Real Estate Poland planuje realizację kolejnych inwestycji w Polsce, koncentrując się na miastach, w których powstały wcześniejsze projekty – Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu, jak również Trójmieście.