Witamy w LIPCU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Imieniny ulicy św. Marcin - PROGRAM WYDARZEŃ

Podziel się

11 listopada w Poznaniu będzie wyjątkowo i tradycyjnie. Ten dzień znów wypełnią barwne postaci korowodu, który zakończy się uroczystym przekazaniem kluczy do bram miasta św. Marcinowi. Na imieninowych gości i gościnie będą czekać akcje uliczne i pokazy akrobatyczne, kiermasz rogala i liczne atrakcje dla całych rodzin. Wieczorem na scenie głównej wystąpią czeski zespół Uz Jsme Doma i Majka Jeżowska.

Świeżo wyremontowana ulica Św. Marcin znów będzie obchodzić swoje imieniny. Poznaniacy i poznanianki, jak i osoby odwiedzające tego dnia miasto, powrócą do tradycyjnej formy celebracji tego święta, o czym wspomina Andrzej Maszewski, organizator Imienin Ulicy Św. Marcin:

Radosnemu świętowaniu przyświecać będzie wyjątkowa idea poznańskich obchodów 11 listopada, która podobnie jak w poprzednich latach, wyraża się w haśle CZYŃ DOBRO, nawiązującym do postawy patrona św. Marcina. Zbieżność z Dniem Niepodległości sprawia, że pragniemy przypomnieć, czym jest nowoczesny patriotyzm polegający na trosce o słabszych i potrzebujących pomocy, budowaniu płaszczyzn porozumienia oraz dbałości o otoczenie – środowisko naturalne i klimat. Jednocześnie chcemy się nim dzielić, organizując obchody 11 listopada pozbawione patosu i podziałów, wypełnione dumą z lokalności i dziedzictwa oraz szacunkiem dla różnorodności, a także otwartością i przyjacielskimi gestami.
Powrót tradycyjnego korowodu po kilkuletniej przerwie dostarczy wielu wrażeń. Barwna parada wyruszy od ulicy Piekary i dotrze do ulicy Wieniawskiego. Weźmie w niej udział 300 osób, na czele ze Świętym Marcinem w stroju rzymskiego legionisty. Nie zabraknie widowiskowych obiektów plastycznych stworzonych przez Teatr Asocjacja 2006 oraz artystów cyrkowych z Teatru z Głową w Chmurach. Po raz pierwszy w korowodzie wezmą udział aktorzy i aktorki z niepełnosprawnościami z „Teatru powszechnego” działającego w Centrum Kultury ZAMEK.Pojawią się także dwa nowe elementy korowodu, wyłonione w konkursie organizowanym przez CK ZAMEK: „Czyń dobro – Save Planet” autorstwa performerek Ewy Bone i Ewy Kozubal oraz „Rzeka (Warta) Dobra”, którego autorkami są Iwona Kazia Kaliptan-Młodkowska i Agnieszka Radniecka, ze Szkoły Podstawowej nr 93. W korowodzie przejdą także uczniowie i uczennice Szkoły Podstawowej nr 53, przebrani w barwne stroje, przywołają patrona swojej placówki – Edmunda Strzeleckiego. Korowód wzbogacą: postać Bamberki, footboliści z „Armii Poznań”, Stajnia Lajkonik oraz jeźdźcy w strojach 15. Pułku Ułanów Poznańskich. O muzyczną oprawę parady zadbają Drumersi pod kierunkiem Mieszka Łowżyła, Fanfara Awantura, Gladiatorzy ze Śródki oraz Poznań Brass Band.
Obchody 11 listopada rozpoczną się o godzinie 11. W programie imprezy znajdują się liczne atrakcje dla całej rodziny: warsztaty plastyczne i artystyczne, pokazy akrobatyczne Teatru z Głową w Chmurach czy tańca breakdance. Dla publiczności zagrają: zespół Siły Specjalne i Pan Kataryniarz. Strefę organizacji pozarządowych, działających na rzecz drugiego człowieka, wypełnią warsztaty, animacje i prezentacje o codziennej działalności NGO-sów. Przez cały dzień aż do późnego wieczora będzie działał kiermasz, kuszący swoimi smakami i wyrobami rzemieślniczymi. Gospodarze i gospodynie lokali gastronomicznych mieszczących się przy ulicy Św. Marcin zaproszą na imieninowe menu i specjalną grę miejską. Animacje będą dostępne przez cały dzień. Wieczorem na dużej scenie na placu Adama Mickiewicza, wybrzmią dźwięki czeskiego zespółu Uz jsme doma i dobrze znana kilku pokoleniom Polaków i Polek, Majka Jeżowska, autorka niezapomnianych piosenek, które wszyscy potrafią zanucić.

PROGRAM
KIERMASZ ROGALA
g. 11-21.30
al. Niepodległości oraz ul. Św. Marcin (odcinek od al. Niepodległości do ul. Gwarnej)

ANIMACJE
g. 11-13 | „Lalki motanki i origami świętomarcińskie” – warsztaty / Fundacja Art Cluster
ul. Św. Marcin 57
g. 11-13 i g. 15-18 | Warsztaty plastyczne / Fundacja AITWAR
ul. Św. Marcin 57
g. 12-18 | Pan Kataryniarz przestrzeń ul. Św. Marcin
g. 15-18 | Teatr z Głową w Chmurach (szczudlarze, żonglerzy, kuglarze)przestrzeń ul. Św. Marcin
g. 15-18 | Pokazy tańca breakdance
skrzyżowanie ulic Św. Marcin i F. Ratajczaka
g. 15-21 | Sety dj-skie Pod Alfami:
g. 15-18 – Nienaturalne Pobudzenie Sounsystem
g. 18-21 – Dj Radar
g. 15.30, 16.30 i 17.30 | Fundacja Nordoff Robbins, Zespół Muzyczny SIŁY SPECJALNE
okolice ul. Garncarskiej

STREFA NGO-sów
g. 11-13 i g. 15-18 | Strefa prezentacji organizacji pozarządowych działających na rzecz drugiego człowieka w Poznaniu – warsztaty, spotkania i okazje do rozmów z tymi, którzy działają na co dzień

KOROWÓD
g. 13 | Uroczyste przekazanie kluczy do miasta z udziałem Prezydenta Jacka Jaśkowiaka oraz Orkiestry na rowerze
start: ul. Piekary, koniec: plac A. Mickiewicza

KONCERTY FINAŁOWE
g. 18 | Uz Jsme Doma
g. 19.15 | Majka Jeżowska
Scena Główna na placu A. Mickiewicza

KOALICJA ŚWIĘTY MARCIN
Gra uliczna oraz prezentacja okolicznych lokali