Witamy w LIPCU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Instagram to ludzie

02.02.2022 12:45:48

Podziel się

Jeszcze kilkanaście lat temu uznanie smartfona za główny sprzęt fotograficzny byłoby nie do pomyślenia. Aktualnie producenci prześcigają się w stosowaniu innowacji, by aparaty w telefonach, mimo małych matryc, potrafiły zarejestrować obraz bardzo wysokiej jakości. Dzięki niewielkim rozmiarom można go użyć w trudno dostępnych miejscach i zrobić zdjęcia z nietypowej perspektywy. Wiedzą o tym doskonale administratorzy @igerspoznan_ fotograficznej grupy społecznościowej: @possiblerr, @mikepikczers i @kwiatkovski_

ROZMAWIA: Karolina Michalak
ZDJĘCIA: @possiblerr, @mikepikczers, @kwiatkovski_

 

O co chodzi w społeczności fotografów mobilnych?
@possiblerr: Społeczność fotografów mobilnych na Instagramie łączy i zrzesza jej pasjonatów. Ułatwia organizację spotkań i spacerów fotograficznych. Dzięki niej można poznać ludzi, których wspólną pasją jest zgłębianie okolicy za pomocą obiektywu aparatu. Wspólnie odwiedzają miejsca, fotografują je, nawiązują relacje, a przy tym promują najciekawsze miejsca w mieście.

Jak narodził się pomysł, by stworzyć grupę, która będzie przemierzać ulice miast i uwieczniać je na zdjęciach?
@possiblerr: Pomysł na tworzenie grup zrodził się za granicą. Pierwsza tego typu społeczność powstała w Hiszpanii i dość szybko rozprzestrzeniła się na inne kraje. Zaczęły powstawać igersowe profile w większych miastach i regionach, a ich zadaniem jest promowanie najbliższej okolicy.

Na czym polega InstaMeet?
@possiblerr: InstaMeet to spotkanie fotograficzne z motywem przewodnim. Szukamy ciekawych pod względem fotograficznym miejsc, często takich, które nie są dostępne na co dzień, tak jak np. zajezdnia tramwajowa Franowo. Spotkania łączymy z oprowadzaniem przez przedstawiciela danej firmy/instytucji, który oprócz tego, że prowadzi nas po terenie, opowiada również historię miejsca. Efektem InstaMeet są publikacje na profilu grupy wyselekcjonowanych zdjęć zrobionych przez użytkowników Instagrama i uczestników spotkania. Kluczowe są tu oznaczenia dla danego miejsca i profilu tzw. hashtagi (#), dzięki którym w łatwy sposób można wyszukać zdjęcia.

Jakie korzyści niosą InstaMeet?
@possiblerr: Spotkania fotograficzne są doskonałą okazją dla firmy czy instytucji do pokazania się z najlepszej i często nieoczywistej strony. Korzystają na tym wszyscy. Dla uczestników jest to przygoda odwiedzenia nowego i ciekawego miejsca, a dla zapraszającego – szansa na reklamę i rozgłos w mediach społecznościowych. Podczas spotkania powstają setki zdjęć, które później można zobaczyć na Instagramie pod odpowiednim hasztagiem. Każde spotkanie ma swój indywidualny hasztag. Uczestnicy udostępniają zdjęcia w postach i story, po jakimś czasie wybieramy tzw. top 10 zdjęć z danego spotkania i publikujemy album na naszym profilu.
W minionym roku odwiedziliśmy nowo otwarty biurowiec Giant, historyczny Bazar Poznański, dwa spotkania odbyły się we współpracy z Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu, podczas których uwiecznialiśmy kampus Morasko i Collegium Maius, a Zajezdnia Franowo przywitała nas przygotowanym specjalnie dla nas tramwajem.
Zachęcamy również do zgłaszania pomysłów na tego typu spotkania. Jesteśmy otwarci na propozycje. W szczególności zwracamy się do przedstawicieli firm, osób zajmujących się marketingiem. Jeśli uważacie, że moglibyśmy wspólnie zorganizować InstaMeet, napiszcie do nas.

Jak się przygotowujecie do spotkań?
@possiblerr: Każde spotkanie, poprzedzone jest rozmową z przedstawicielami danego miejsca. Wspólnie ustalamy, co ciekawego możemy zobaczyć, liczbę uczestników, termin i czas trwania spotkania. Kolejno rozpoczynamy promocję InstaMeetu za pośrednictwem mediów społecznościowych, a tym samym zapisy do udziału w spotkaniu.

Czy w grupie funkcjonują jakieś zasady?
@possiblerr: Każdy z nas opiekuje się profilem przez tydzień, a później następuje „zmiana warty”. Nasza praca polega przede wszystkim na wybieraniu i udostępnianiu zdjęć na naszym profilu. Śledzimy story i repostujemy najciekawsze i najładniejsze z nich. Dlatego warto oznaczać profil i używać hasztagu #igerspoznan. Posty i zdjęcia niespełniające standardów (treści wulgarne, zdjęcia bardzo słabej jakości, treści prywatne) nie są brane pod uwagę. Zadaniem naszego profilu jest przede wszystkim pokazywanie piękna Poznania i okolic.

Kto się może do Was przyłączyć?
@possiblerr: Każdy, kto chce tworzyć społeczność @igerspoznan_ i ma publiczny profil na Instagramie. Najprostszym sposobem jest fotografowanie Poznania i całej Wielkopolski, a później opublikowanie na Instagramie zdjęć wraz z hashtagiem #igerspoznan i oznaczenie naszego profilu. Relacje, w których zostaliśmy oznaczeni, są później repostowane na naszym story. Kilka razy w tygodniu wybieramy i publikujemy najlepsze zdjęcia zrobione przez użytkowników Instagrama.

Czym jest fotografia mobilna?
@possiblerr: Fotografia mobilna to utrwalanie obrazu za pomocą wszelkiego rodzaju urządzeń mobilnych. Jednak nie każdego, kto wrzuca do sieci zdjęcia wykonane za pomocą smartfona, można nazwać fotografem mobilnym. Fotografia to proces świadomy i powtarzalny, a osoba wykonująca zdjęcie musi wiedzieć, do czego dąży i w jaki sposób może uzyskać zamierzony efekt.

Dlaczego zdjęcia telefonem, a nie aparatem fotograficznym?
@mikepikczers: Wytłumaczę to anegdotą. Pewnego razu, późnym wieczorem, z kolegą wybraliśmy się do centrum fotografować neony. Ja ze smartfonem, on z górą sprzętu. Na sam koniec zostawiliśmy sobie neon „Poznańskie Słowiki”. Ja zrobiłem kilka ujęć z ręki, a kolega w tym czasie zaczął rozkładać statyw, zakładać odpowiedni obiektyw, ustawiać parametry itd. W momencie, gdy już chciał wykonać pierwsze ujęcie, neon się wyłączył (śmiech). Dlatego ja stawiam na smartfon, który szybko wyciągam z kieszeni i robię pstryk tu i teraz.
@kwiatkovski_: Najważniejsza jest wygoda – smartfon mamy zawsze przy sobie. Możemy szybko uchwycić unikalną chwilę i bez dodatkowego sprzętu dokonać edycji zdjęcia i podzielić się nim ze światem. Fotografia w smartfonach na przestrzeni lat poczyniła znaczące postępy, dlatego na potrzeby udostępniania zdjęć w mediach społecznościowych oferowana przez nie jakość nie odbiega od podstawowych aparatów. Często dostaję pytania, jakim aparatem robię zdjęcia. Bezcenne jest zaskoczenie pytających, gdy dowiadują się, że są one robione telefonem.

Plany na nadchodzący rok?
@mikepikczers: Chcemy promować Poznań przez ukazywanie go na zdjęciach i cały czas chcemy też poznawać ludzi, którzy stoją za tymi zdjęciami. Jeśli pandemia pozwoli, to będziemy kontynuować nasze InstaMeety w różnych ciekawych miejscach. Ale oprócz spotkań w miejscach na co dzień niedostępnych dla każdego, chcielibyśmy rozpocząć cykl foto spacerów po różnych dzielnicach naszego miasta. Chcemy odkrywać ich nieznane zakamarki, ale też inaczej spojrzeć na miejsca, które być może mijamy w biegu. Podczas takich spacerów, dostępnych bez zapisów dla wszystkich chętnych, będzie czas, by przyjrzeć im się z bliska na spokojnie i uwiecznić na zdjęciach, a także poznać kolejne osoby, które fotografia wciągnęła tak jak nas.

Planujemy także organizację warsztatów z mobilnej fotografii, podczas których wspólnie będziemy analizować swoje zdjęcia i wymieniać się wiedzą na temat fotograficznych trików.