Witamy w MAJU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Jaki jest turysta 2022?

14.10.2022 13:13:16

Podziel się

Jak zmieni się turystyka w perspektywie najbliższego roku? Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle trudna. Choć powstało wiele prognoz dotyczących drogi, jaką pójdzie turystyka w roku 2022, to wiemy już dzisiaj, że wiele z nich okazało się trendami krótkotrwałymi. Warto zastanowić się więc, jaki jest obraz dzisiejszego turysty i na ile przewidywania okazały się trafne.

ZDJĘCIA: Archiwum WOT

Jednym z bardziej fantastycznych scenariuszy było zastąpienie realnych wyjazdów podróżami wirtualnymi. Łatwo zauważyć, że pomysły te zniknęły niemal natychmiast po zniesieniu większości obostrzeń pandemicznych. Badania społeczne wskazują, że wiele osób korzystało z usług turystycznych nawet chętniej niż przed pandemią, próbując „nadrobić” stracony czas.

Branża musi być jednak świadoma, że choć ich klienci łakną prawdziwych doświadczeń, to jednak zmianie uległy chociażby metody wyszukiwania ofert czy oczekiwania dotyczące standardu oferowanych usług i warunków zawieranych umów.

Częściej, lepiej, bliżej
Trafne okazało się założenie, że wzrost dynamiki warunków skutkować będzie częstszymi, ale krótszymi wyjazdami. Model „dwa tygodnie nad morzem” jest nadal popularny, jednak traci on na rzecz wyjazdów 5-7-dniowych – często bardziej intensywnych niż do tej pory.

To wymusza zmiany również wśród usługodawców. Pojęcie „turnusów” powoli odchodzi do przeszłości, robiąc miejsce elastycznym ofertom, z możliwością anulacji lub zmiany terminu. Szybkie decyzje promują również tych usługodawców, którzy dysponują wygodnymi kanałami komunikacji, nie tylko aplikacją rezerwacyjną, ale kontaktem z prawdziwym człowiekiem.

Krótsze i częstsze wyjazdy wiążą się też z istotną zmianą preferencji dotyczących jakości usług. Oczywiście touroperatorzy mogą nadal liczyć na amatorów all inclusive, jednak dla wielu podróżujących ważniejsze będą lokalna kuchnia, unikatowe miejsca noclegowe i autentyczność przeżycia.

Zmieniły się też preferencje tego, dokąd jedziemy. Rośnie zainteresowanie bliższymi destynacjami. Wielu mieszkańców Europy zdecydowało się lepiej poznać własny kraj oraz sąsiednie państwa. W Polsce pojawiło się zainteresowanie jeziorami, spływami kajakowymi, górami innymi niż Tatry. Skrajnym przejawem jest staycation, czyli często turystyka jednodniowa, bez noclegu, ale nadal nastawiona na maksymalizację doświadczeń.

Planowanie na przyszłość
Czy zatem prognozowanie ma uzasadnienie? Oczywiście, że tak. Większa zmienność otoczenia tym bardziej wymusza pracę nad zdefiniowaniem długofalowych celów, przy jednoczesnym elastycznym podejściu do środków ich realizacji oraz analizę danych. Kluczem jest wymiana doświadczeń i wspólne, sieciowe działania.

Dobrą okazją do tego, jak również do wciągającej dyskusji nad współczesną turystyką, będzie organizowana 20 października 2022 roku konferencja TURYSTA 2022. To już trzecia edycja wydarzenia, które na dobre wpisało się w kalendarz najważniejszych branżowych eventów w Poznaniu. O najlepszych prelegentów i doskonałą oprawę zadba jak zawsze Wielkopolska Organizacja Turystyczna. Udział w konferencji jest bezpłatny, jednak dostępna liczba miejsc jest ograniczona.

Więcej na konferencjaturystyczna.pl