Witamy w CZERWCU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Kiedy z osteoporozą można wygrać

08.10.2021 13:42:22

Podziel się

Stanęłam na maszynie OsteoStrong wykonując dokładnie pierwsze ćwiczenie. Potem fizjoterapeuta przeszedł ze mną po wszystkich stacjach, odpowiednio mnie instruując. Po zakończeniu sesji czułam, że ćwiczyłam, ale nie byłam zmęczona, spocona i nic mnie nie bolało. – I już przeszłaś jeden z etapów regeneracji kości – powiedział Maciej Handke, manager operacyjny OsteoStrong Poznań. – Teraz powinnaś ćwiczyć raz w tygodniu, żeby się wzmacniać, pracować nad mięśniami i nie doprowadzić do osteoporozy. – Genialne! – pomyślałam. OsteoStrong to jedyna na świecie naturalna metoda odwracania osteoporozy i osteopenii, dzięki której, zamiast życia na wózku inwalidzkim, można cieszyć się zdrowiem i kondycją przez wiele lat. Sprawdziłam. To działa.

ROZMAWIA: Joanna Małecka
ZDJĘCIA: Sławomir Brandt

Zanim specjaliści z Osteostrong skierują na ćwiczenia, wykonują u każdego badanie stanu kości. Po diagnozie zaproszą na konsultację. Dalej, fizjoterapeuta dobiera częstotliwość ćwiczeń. Jedna sesja trwa dosłownie 15 minut i można wykonać ją w każdej chwili: bez specjalnego stroju, przygotowania i bez bólu. 

Skąd mamy wiedzieć, że chorujemy na osteoporozę?

Tak naprawdę osteoporozę diagnozuje się dopiero po wypadkach czy kontuzjach i odbywa się to w szpitalu. I chociaż ta choroba zawsze kojarzona była ze starszymi osobami, głównie kobietami w trakcie menopauzy, to dzisiaj diagnozuje się ją nawet u osób bardzo młodych, chłopców, mężczyzn. Stąd tak bardzo istotna jest diagnostyka i wczesne wykrycie problemu, ponieważ schorzenie to można wyleczyć.

Czym jest osteoporoza?

Zmiany zaczynają się na poziomie osteopenii, a więc zwapnienia kości, które można sprawdzić, choćby u nas w klinice. Osteopenia prowadzi do osteoporozy. Została uznana za chorobę cywilizacyjną. Jest zaburzeniem wytrzymałości kości i prowadzi do złamań, które wiążą się z pogorszeniem jakości życia, niepełnosprawnością, a nawet śmiercią.

Dlaczego tak się dzieje?

Ma na to wpływ wiele czynników: dieta, ruch, kondycja organizmu. Zgłasza się do nas z tym problemem coraz więcej kobiet przed 40. rokiem życia. Występuje u mężczyzn, którzy intensywnie ćwiczą na siłowni, zażywają sterydy, u sportowców, osób po chemioterapii. Wiele osób jest też obciążonych genetycznie. Poza tym kości muszą mieć odpowiednio silną stymulację mięśni, żeby móc się regenerować.

Co zrobić, żeby sprawdzić, w jakiej kondycji są nasze kości

Można przyjść do nas dosłownie z ulicy i wykonać tzw. badanie z pięty. Jeśli wyniki są poniżej normy i zaczyna się coś dziać, wykonujemy skan organizmu uzyskując precyzyjne wyniki. Dalej podejmujemy odpowiednie kroki. Dlaczego profilaktyka jest tak istotna? Dlatego, że może cofnąć schorzenie. Mieliśmy już wiele osób, które były aktywne zawodowo, zdrowe i dopiero złamania ujawniały problem ze zrastaniem się kości. Jedna z naszych pacjentek musiała spędzić sześć miesięcy w gipsie, ponieważ kości były tak słabe, że nie trzymały śrub.

I co się z nią stało?

Noga nie zrosła się tak, jak powinna. Mieliśmy pacjentkę, której w trakcie wstawiania implantu ukruszyła się kość szczęki. Lekarz natychmiast zalecił badanie gęstości kości i okazało się, że ma zawansowaną osteoporozę. Nic jej wcześniej nie bolało, nic niepokojącego się nie działo.

Czyli ta choroba nie boli…

Właśnie dlatego jest tak rzadko diagnozowana. W Polsce niestety mamy bardzo mało profilaktyki.

Czy można tę chorobę zatrzymać?

Można chorobę spowolnić poprzez dostępne na rynku leki i suplementy, którymi oczywiście warto się wspomagać, ale dzięki OsteoStrong możemy cofnąć ubytki w kości i je zregenerować. Same leki nie cofną choroby, a poza tym długotrwałe przyjmowanie leków ma negatywny wpływ na nasz organizm. Tutaj najważniejszy jest odpowiedni trening i stymulacja mięśni.

Na czym polega technika OsteoStrong?

Metoda OsteoStrong to technologia oparta na ćwiczeniach oporowych, izometrycznych przy wykorzystaniu urządzeń biomechanicznych Spectrum. Spectrum to unikalne, pierwsze i jedyne w swojej kategorii maszyny, nazwane przez ich wynalazcę Robotic Musculoskeletal Development System (RMDS). Pozwalają na efektywną stymulację wzrostu tkanki kostnej przy wykorzystaniu prawa Delpecha-Wolffa. W skrócie prawo to mówi, że przy silnej, regularnej stymulacji kości, uzyskujemy efekt formowania się beleczek kostnych wzdłuż linii sił mechanicznych działających na kość. Rośnie nowa, zdrowa tkanka kostna. Ze względu na fakt, iż osteoblasty, po otrzymaniu impulsu, pozostają aktywne przez 5–7 dni, wystarczy jedna sesja tygodniowo. OsteoStrong jest terapią stymulującą kości do osteogenezy, czyli naturalnej odbudowy tkanki kostnej. Podczas krótkich ćwiczeń przeprowadzanych pod okiem fizjoterapeuty, wywierany jest nacisk na długą oś kości, co pobudza tkankę kostną do regeneracji. W efekcie, po kilku miesiącach, kości stają się gęstsze i mocniejsze, a pacjent cieszy się pełną sprawnością i może korzystać z życia.

Jak długo trwają ćwiczenia?

Jak widzisz, mamy cztery maszyny. Cała sesja jest bardzo prosta, łatwa i nieuciążliwa. Trwa 10–15 minut. Na każdej maszynie wykonujesz jedno ćwiczenie oporowe, które cię nie obciąża. Twórcą urządzeń stosowanych w terapii oraz samej metody jest dr John Jaquish, którego matka zachorowała na osteoporozę. To dla niej wynalazł rozwiązanie, z którego korzystają dziś ludzie na całym świecie. W roku 2012 ukazało się badanie, w którym udowodniono, że efektywna stymulacja wzrostu zdrowej tkanki kostnej jest możliwa po osiągnięciu siły nacisku równej 4,2-krotności własnej masy ciała. W OsteoStrong urządzenia Spectrum pozwalają na osiągnięcie nacisku na długą oś kości rzędu od 4 do nawet 10-krotności własnej masy ciała. Z kolei meta analiza 152 badań klinicznych wykazała, że technologia OsteoStrong daje najwyższą skuteczność w budowaniu gęstości kości w okresie 12 miesięcy.

Ile takich sesji należy wykonać?

Każdy organizm reaguje inaczej, jeden będzie regenerował się szybciej, drugi wolniej. Mamy klientkę, której kości zregenerowały się w trzy miesiące, u innej w pół roku, a jeszcze u innej – po roku. Na pewno z miesiąca na miesiąc robimy postępy, jest reakcja organizmu, którą sprawdzamy za pomocą specjalnej maszyny do badania. Jest też skutek uboczny, ale bardzo pozytywny, ponieważ w trakcie ćwiczeń budujemy mięśnie głębokie, rzadko stymulowane podczas ćwiczeń na siłowni. Te mięśnie zanikają, zwłaszcza po pięćdziesiątce, kiedy ta aktywność fizyczna jest mocno ograniczona. Dzięki temu odzyskujemy prawidłową postawę, likwidujemy bóle lędźwiowe. Mamy pacjentkę, która przyszła do nas z okropnym bólem odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Najbardziej żałowała, że nie może pracować na swojej działce, którą kochała. Zaczęła ćwiczyć dwa razy tygodniu. Po jakimś czasie zadzwoniła i powiedziała, że wreszcie wstała bez bólu, pojechała na działkę i cieszyła się nią cały dzień. I to jest niesamowita rekomendacja. Laskę, którą podpierała się, kiedy się poznaliśmy, odstawiła do szafy. Mamy pacjentkę, 25-letnią Marcelinę, u której osteoporozę stwierdzono w bardzo młodym wieku. Dziewczyna się załamała, bo groziło jej kalectwo. Akurat wyjeżdżała na studia do Szwecji, gdzie metoda OsteoStrong jest już bardzo popularna. Skonsultowała się z tamtejszym lekarzem i zalecono jej leczenie właśnie ta metodą. Po ośmiu miesiącach cofnęła chorobę z poziomu -3,2 do -2,2. Była więc na granicy osteoporozy i osteopenii. Kiedy przyjechała ze Szwecji na wakacje do Polski i dowiedziała się, że mamy w Poznaniu te urządzenia, przyjeżdżała do nas co tydzień z Piły pociągiem. Dzisiaj wykonuje ćwiczenia wyłącznie żeby utrzymać efekt.

I nie jeździ na wózku?

Nie i ma się świetnie. Jest naszą ambasadorką.

A co z osobami, które cierpią na bóle kręgosłupa, a nie mają osteoporozy?

Zapraszamy do nas sportowców, którzy uprawiają wyczynowo sport, narciarzy, rowerzystów. Zapraszamy wszystkich, którzy mają słabe mięśnie kręgosłupa. Nasze ćwiczenia są uzupełnieniem leczenia cukrzycy typu II, przeznaczone są dla osób, którzy chcą zwiększyć wydolność i efektywność sportową, a także dla tych, którzy odczuwają bóle kostno-stawowe, spowodowane nie tylko schorzeniami, ale też siedzącym trybem życia.

Są efekty?

Oczywiście! I to niesamowite! Nasi klienci osiągają coraz lepsze rezultaty na maszynach. Są nawet tacy, którzy idą na rekord (śmiech). Ważne jest, że taka jedna sesja trwa kilkanaście minut, klient jest na sali tylko z fizjoterapeutą. Po zakończonych ćwiczeniach wchodzi kolejna osoba. Zapraszamy wszystkich na bezpłatne badania stanu kości, które wykonamy ze stopy, i konsultację. I sami Państwo zobaczą, jakie to proste i jak szybko można wrócić do pełnej sprawności.

OsteoStrong Poznań

Nobel Tower
Dąbrowskiego 77A
60-529 Poznań

tel.: +48 696 351 985
e-mail:kontakt.poznan@osteostrong.pl