Witamy w CZERWCU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Kraina Stu Jezior

Podziel się

„Żyj nam sto lat”, „Powtarzam to setny raz”, „Idź do stu diabłów” – przyzwyczailiśmy się, że z tą setką to często przesada. W Krainie Stu Jezior na Pojezierzu Międzychodzko-Sierakowskim nie ma obietnic bez pokrycia: jest ponad sto jezior i niezliczona ilość propozycji, jak spędzić wakacje na 102!

TEKST: Daria Miedziejko, Wielkopolska Organizacja Turystyczna
ZDJĘCIA: Wielkopolska Organizacja Turystyczna, Daria Miedziejko, J. Rybicki, J. Cieślewicz

Nie tylko jeziora stanowią o wyjątkowości przyrodniczej okolic Sierakowa, Międzychodu i Kwilcza. To jeden z najbardziej zalesionych terenów w Polsce. Lasy pokrywają prawie połowę powierzchni: oprócz lasów mieszanych wokół jezior rozciągają się bory sosnowe Puszczy Noteckiej. Południową granicę puszczy stanowi Warta, która wije się tutaj szczególnie malowniczo.

Zwiedzanie między kąpielami
Leżak, sto metrów żabką, rower wodny, spacer. Po trzecim dniu takiego odpoczynku zastanawiasz się, co się kryje w okolicy poza trójkątem: miejsce nocowania – miejsce jedzenia – miejsce kąpieli.

W Sierakowie trzeba zajrzeć do kościoła pobernardyńskiego. Zresztą okazałe wieże i różowa elewacja tak pięknie odcinająca się od bujnej zieleni nie pozawalają przejść obok tej barokowej świątyni obojętnie. Przed laty podczas remontu kościoła znaleziono w podziemiach cenne sarkofagi Opalińskich. Przeniesiono je do odbudowanego zamku, w którym działa muzeum. Kolejnym ważnym punktem wycieczki po miasteczku jest Stado Ogierów Sieraków, działające prawie 200 lat.

Nieopodal Sierakowa znajduje się wieża obserwacyjna Zdroje: z wysokości 25 m można podziwiać wieczną zieleń puszczy. Inny punkt widokowy znajduje się w Łężeczkach. Jego znakiem rozpoznawczym jest pomnik grzyba. Stąd roztacza się widok na Jezioro Chrzypskie z urokliwymi zatoczkami i wyspami.

Atrakcją Międzychodu są fotogeniczne rzeźby rybaka i osiołka nawiązujące do miejscowych opowieści. O planach utworzenia w Międzychodzie uzdrowiska przypomina dziś źródło Laufpompa, z którego płynie wyjątkowa w swoim składzie woda zdrojowa.

Miłośnicy zabytków muszą wygospodarować czas na odwiedzenie gotyckiego kościoła w Kamionnej z bogatym w ornamenty szczytem. Dla tych, którzy nie poprzestaną na fotografii elewacji kościoła, czeka nagroda. Za świątynią rozciąga się niezapomniany pejzaż Doliny Kamionki.

Pałace i dwory w Białokoszu, Rozbitku, Kwilczu, Gorzyniu, Chalinie, ale też w Śródce czy Charcicach przypominają o rozkwicie tych ziem w wieku dziewiętnastym. Nie wszystkie z tych miejsc są ogólnodostępne. Na gościnność natomiast zawsze można liczyć w Skansenie Olenderskim Olandia, w skład którego wchodzą zabudowania dworskie, skansen miniatur, minizoo, wiatrak holenderski i dwuhektarowy park. Działa tu hotel, restauracja i winiarnia, w której można posmakować regionalnych win.

Kraina Stu Jezior nie rozczaruje też amatorów ciekawostek technicznych. W Zatomiu Starym działa przeprawa promowa. Prom górnolinowy na Warcie do Zatomia Nowego kursuje mniej więcej co 15 minut (z przerwą obiadową). Wspomnianej grupie turystów poleca się też ceglany wiadukt kolejowy w Chrzypsku Małym, jedyny tego rodzaju obiekt w Wielkopolsce.

Aktywnie, aktywnie
Kraina Stu Jezior to doskonałe miejsce na wędrówki piesze, z kijkami lub bez, ale liczba szlaków rowerowych nie pozostawia wątpliwości, że to cykliści są tu królami aktywności. Przez pojezierze przebiegają trasy długodystansowe jak Rowerowy Szlak Stu Jezior i Nadwarciański Szlak Rowerowy z Poznania do Międzychodu. Szczególnie godne polecenia są lokalne szlaki kolarskie w okolicach Pszczewa i Sierakowa: trasy mają różny stopień trudności i długość, dlatego coś dla siebie wybiorą zarówno wytrawni kolarze, jak i rodziny z dziećmi bez kart rowerowych.

A co z aktywnością nad wodą? Wypożyczalnie sprzętu wodnego oferują rowerki wodne i łódki. O wyrzucie adrenaliny zdecyduje jednak dopiero wizyta w Wakeparku Sieraków z wodnym placem zabaw i wyciągiem do nart wodnych.

Dla początkujących kajakarzy jeziora są wymarzonym miejscem pierwszych prób i oswajania się z wodą. Trudno jednak wiosłowanie wokół jeziora nazwać spływem. Ponieważ niewiele jezior jest połączonych ze sobą dogodnie, spływ kajakowy najlepiej zaplanować na Warcie. Na Wielkiej Pętli Wielkopolski działają przystanie i mariny jak te w Sierakowie i Międzychodzie. Dobrze skorzystać z tej infrastruktury i umówić się z wypożyczalnią na transport do tych miejsc. Właściciele coraz popularniejszych packraftów są pod tym względem wolni i miejsce spływu mogą wybrać na spontanie.

Letnie wydarzenia
22-23 lipca w Chrzypsku Wielkim są organizowane Dni Wędzonej Sielawy – na biesiadę, kiermasz, koncerty i tańce przybywają licznie nie tylko mieszkańcy, ale i turyści z pobliskiego Sierakowa. W Sierakowie natomiast na XXII Tarpaniadę zaprasza Stado Ogierów – impreza odbędzie się w drugiej połowie sierpnia. Wyjątkowe w skali regionu wydarzenie to sierpniowa Noc Perseidów – obserwację „spadających gwiazd” wraz z prelekcją, projekcją filmu i ogniskiem organizuje Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Chalinie. W Roku Kopernika obecność obowiązkowa!

Lubię zwiedzać Wielkopolskę, poznawać kraj, wyjeżdżać za granicę, marzę też o wyprawie na inny kontynent. Ale główny wyjazd wakacyjny planujemy w Krainie Stu Jezior. Dlaczego? Bo za ten wybór kraina składa nam za każdym razem stokrotne dzięki.