Witamy w CZERWCU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Księgowy to partner

11.12.2023 10:40:38

Podziel się

Podejście do księgowości według MST Audit Services Sp. z o.o. zakłada niestandardowe działania w zakresie planowania przyszłości firm, połączone z optymalnymi rozwiązaniami i pomysłami. Wszystko to wsparte wiedzą grupy fachowców i ekspertów również z zakresu prawa. – Dbamy o relacje z naszymi klientami, bo to pomaga nam zbudować zaufanie, a mając dostęp do pełnych informacji dotyczących działalności gospodarczej naszych klientów jesteśmy w stanie zagwarantować im spokój i bezpieczeństwo – mówi Anna Brembor, kierownik działu zajmującego się obsługą księgową klientów MST Audit Sp. z o.o.

ROZMAWIA: Anna Skoczek
ZDJĘCIE: Adobe Stock
[współpraca reklamowa]

Można powiedzieć, że oferujecie obsługę księgową w najszerszym tego słowa znaczeniu.
Anna Brembor:
Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom klientów, którzy mają coraz większą biznesową świadomość i oczekują od księgowości czegoś więcej. Nasza praca nie polega tylko na realizacji podstawowych zadań w postaci zaksięgowania dokumentów i wyliczenia zobowiązań podatkowych. Oprócz tego dajemy klientom dostęp do rozbudowanych informacji zarządczych. Na tej podstawie mogą dowiedzieć się na przykład, jak gospodarować kosztami, jak zyski firmy kształtują się na przestrzeni czasu, pomagamy w skalowaniu biznesu i unikaniu błędów. Sporo firm ma już ogrom danych, ale nie wie, jak z nich korzystać. Czytania i interpretacji sprawozdań finansowych, raportów księgowych i wskaźników też można się nauczyć i my wiemy, jak to zrobić i jak to ułatwić naszym klientom. A jak już wspólnie wyciągniemy wnioski, to również pomożemy zaimplementować nowe rozwiązania.

Najważniejszy jest pierwszy krok?
I nasze pierwsze spotkanie, na którym staramy się rozpoznać potrzeby klienta. W trakcie rozmowy dowiadujemy się, jaki jest zakres prowadzonej przez niego działalności, z czym się obecnie mierzy i do czego dąży. Na podstawie tych informacji jesteśmy w stanie zaproponować konkretny model współpracy dopasowany indywidualnie do danej sytuacji. Już na tym wstępnym etapie pokazujemy, że współpraca będzie optymalna, elastyczna i dostosowana do potrzeb.

Jak opisałaby Pani klientów, którzy trafiają pod Wasze skrzydła?
Zasadniczo to dwa rodzaje klientów. Pierwsza grupa to ci, którzy po prostu wybierają nas jako partnerów przy prowadzeniu firmy albo nowej, albo działającej już na rynku. Druga grupa trafia do nas z potrzebą analizy, czy dotychczasowa księgowość jest prowadzona prawidłowo. W spokoju pokazujemy wszystkim, że w księgowym można mieć partnera, a nie nadzorcę czy urzędnika. Dokładnie na to stawiamy.

Wasza filozofia się sprawdza?
Po pierwsze chcemy, żeby nasi klienci byli zaopiekowani, czuli się bezpiecznie, a także żeby mieli świadomość, że mogą nam powiedzieć o każdym problemie czy pomyśle dotyczącym prowadzonej działalności. Zaufanie to podstawa, dzięki której nasza współpraca z przedsiębiorcami staje się optymalna. Mając pełen obraz działalności klienta, możemy dać mu support biznesowy.

Jedna osoba jest w stanie zadbać o te wszystkie potrzeby?
W dziale księgowości MST Audit pracuje obecnie 15 osób z różnym stażem zawodowym i doświadczeniem. W pracy stosujemy zasadę mistrz i uczeń, nie ma więc możliwości, żeby ktokolwiek zajmował się księgowością klienta w pojedynkę. Każdy klient otrzymuje swojego indywidualnego opiekuna, a oprócz tego nad jego księgowością jest sprawowany nadzór Głównej Księgowej. Ten system gwarantuje nam maksymalną niezawodność. Poza tym pracując w taki sposób, wiele problemów jesteśmy w stanie rozwiązać lepiej i szybciej. Praca zespołowa ułatwia poszukiwanie najlepszych, najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych rozwiązań. Jeśli w moim zespole natrafimy na zagadnienie wymagające szerszego omówienia, to włączamy w temat biegłych rewidentów – są to osoby z ogromną wiedzą i bezcennym doświadczeniem. Wspólnie tworzymy swoiste konsylium księgowe, na którym staramy się rozwiązać dany problem. Często nasze pomysły obudowujemy specjalistyczną wiedzą prawną, ponieważ ściśle współpracujemy z kancelarią Sowisło-Topolewski Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych. Ta synergia gwarantuje nam sukces i mam tu na myśli nas i przede wszystkim naszych klientów.

W obsłudze jakich klientów jesteście najbardziej wyspecjalizowani?
Wszystkich (śmiech), ale czarny mistrzowski pas mamy w prowadzeniu księgowości podmiotów medycznych. Współpracujemy ze spółkami, które są zobligowane do stosowania tak zwanego standardu rachunków kosztów. To jest tak naprawdę księgowość w księgowości, bo oprócz typowej pracy związanej z rozliczaniem, prowadzeniem ksiąg pod kątem urzędowym, podmioty te są zobowiązane do prowadzenia bardzo szczegółowej ewidencji kosztów na odpowiednich kontach, a tych kont może być ponad tysiąc. Mówimy o jednostkach, które mają podpisane kontrakty z NFZ. Kilka lat temu, kiedy przepis ten wchodził w życie, bardzo wiele podmiotów nie miało nawet świadomości, że mają taki obowiązek. Do dziś zresztą jest tak, że osoby, które chcą prowadzić tego typu działalność, często dowiadują się o tych przepisach od nas. Poza podmiotami medycznymi bez problemu obsługujemy firmy handlowe, usługowe, produkcyjne, a także stowarzyszenia i fundacje. Księgowość nie ma dla nas tajemnic bez względu na charakter działalności naszego klienta.

Czy przy tak skomplikowanych dziś przepisach nie trzeba zatrudniać całego działu księgowych?
Z nami nie ma takiej konieczności. Uczymy klientów pilnowania pewnych procesów, dajemy im mapę drogową, której powinni się trzymać, żeby współpraca przebiegała najprościej, jak to możliwe.