Witamy w LIPCU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Łączymy pokolenia

30.09.2021 10:49:42

Podziel się

Gmina Komorniki należy do najprężniej rozwijających się w kraju. Nasza lokalizacja w sercu Wielkopolski, blisko Poznania i na skrzyżowaniu autostrady A2 z drogą S5 i S11, przyciąga zarówno inwestorów, jak i nowych mieszkańców. Od zawsze stawiamy na współpracę i zrównoważony rozwój, dlatego dobrze jest u nas mieszkać i pracować. Wychodzimy naprzeciw wszystkim pokoleniom.

 

TEKST: Paulina Pniewska
ZDJĘCIE: UG KOMORNIKI


Doceniamy tych, którym bliska jest nasza gmina. Od 2004 roku osoby szczególnie zasłużone nagradzane są wyróżnieniem BENE MERITUS, ustanowionym przez wójta Jana Brodę.

Laureaci reprezentują szerokie spektrum życia społecznego i gospodarczego – od kultury poprzez sport i administrację. Wsłuchując się w potrzeby i oczekiwania mieszkańców, budujemy drogi, szkoły, obiekty kultury i sportowych zmagań. Naszą najnowszą inwestycją wartości  37 milionów złotych jest szkoła podstawowa w Wirach o powierzchni 7,8 tys. m2. Budowa trwała od stycznia 2020 roku do maja tego roku. Wraz z pierwszym dzwonkiem, uczniowie i nauczyciele otrzymali do dyspozycji m.in. 26 sal lekcyjnych, 3 świetlice, 4 pracownie, 4 gabinety, bibliotekę, pełnowymiarową salę gimnastyczną z magazynem, 2 salki treningowe oraz szatnie z zapleczem gospodarczym.

Centrum Tradycji i Kultury w Komornikach

Naszą chlubą jest Centrum Tradycji i Kultury w Komornikach otwarte w kwietniu 2020 roku. Budowla została wyróżniona w konkursie „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.” oraz w plebiscycie „Nagroda Architektoniczna Województwa Wielkopolskiego”. Obiekt znajduje się na obszarze najstarszej, historycznej części układu przestrzennego Komornik. Centrum Tradycji i Kultury jest siedzibą Gminnego Ośrodka Kultury, a także Gminnej Biblioteki Publicznej. Głównym punktem wyposażonego w nowoczesne urządzenia budynku jest sala widowiskowa na blisko 300 osób z foyer i szatniami. Obiekt mieści bibliotekę z dużą czytelnią oraz liczne pracownie, w których odbywają się warsztaty i inne artystyczne zajęcia. Centrum stało się miejscem spotkań oferującym bogaty wachlarz usług związanych z kulturą i rozrywką.

20 obiektów sportowych

Mieszkańcy gminy oraz goście mogą również korzystać z rozwiniętej infrastruktury sportowej, aktywnie spędzając czas na ponad 20 obiektach. Do ich dyspozycji są pełnowymiarowe boiska piłkarskie, boiska wielofunkcyjne, hala sportowa, bieżnie, korty tenisowe, siłownie zewnętrzne, pumptrack, skatepark, place zabaw i wiele innych.

Wspieramy zdrowy styl życia naszych mieszkańców rozbudowując zaplecze sportowe na terenie całej gminy. Miłośnicy pieszych wędrówek i turystyki rowerowej mogą korzystać z tras przebiegających przez Wielkopolski Park Narodowy.

Szybko do Poznania

W tym roku zostanie oddana do użytku asfaltowa i oświetlona ścieżka pieszo-rowerowa łącząca Komorniki i Szreniawę. Przemieszczanie się między miejscowościami będzie łatwiejsze, nie będzie też problemu z dostępem do przystanku Poznańskiej Kolei Metropolitalnej zlokalizowanego w Szreniawie. Dotarcie do Poznania będzie szybsze i prostsze. Poznaniacy z kolei, korzystając z roweru, będą mogli dojechać do Szreniawy i odwiedzić Wielkopolski Park Narodowy lub Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego.

Imprezy dla każdego

Bogaty kalendarz imprez pozwala na rozwijanie różnorodnych aktywności w każdym wieku.

Promując bezpłatny program zajęć lekkoatletycznych, stworzyliśmy Lekkoatletyczną Akademię Sportu dla dzieci z całej gminy. Wspieramy kluby dziecięce i młodzieżowe. Nie zapominamy też o naszych seniorach. W związku z rosnącą aktywnością tych osób na różnych polach działania, powołaliśmy Radę Seniorów umożliwiającą budowanie dialogu, partnerstwa, integracji i współpracy między środowiskiem osób starszych a władzami lokalnymi. Gmina sprzyja solidarności międzypokoleniowej oraz tworzeniu optymalnych warunków do pobudzania aktywności obywatelskiej osób starszych. Działania na rzecz partycypacji osób starszych wpisują się w założenia długofalowej polityki senioralnej gminy Komorniki na lata 2020–2025.

Działamy wspólnie  

Z mieszkańcami gminy tworzymy wspierającą się wspólnotę. Dyskutujemy, spieramy się, ale wszyscy czujemy, że łatwiej jest iść razem. We współczesnym świecie trzeba nie tylko szanować siebie nawzajem pomimo różnic, ale również szukać tego, co nas łączy. Wspólne poszukiwanie rozwiązań przenosi się na postawy obywatelskie, a także na indywidualną postawę każdego człowieka.

www.komorniki.pl