Mieszkanie idealne „pod wynajem”
28.06.2019 13:00:00
Wanna czy kabina prysznicowa? Co wybrać, aby szybko i efektywnie wynająć nieruchomość? Atrakcyjna oferta jest sumą właściwych wyborów.
Natalia Skiba
menadżer ds. najmu i sprzedaży nieruchomości w Estate Center
Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej oraz Wydziału Europeistyki w Gdańsku. Pośrednictwem w sprzedaży i najmie nieruchomości zajmuje się od 6 lat. Pierwsze doświadczenia w branży zdobywała w Trójmieście, od 3 lat związana z rynkiem poznańskim.
Zbigniew Leszczyński
Prezes Zarządu Estate Center Sp. z o.o.
Absolwent Politechniki Poznańskiej Wydziału Elektrycznego. Licencjonowany zarządca nieruchomości. Posiada duże doświadczenie w zarządzaniu oraz obsłudze technicznej nieruchomości. Wcześniej Prezes Zarządu CWW sp. z o.o, były członek Rotary Club Zielona Góra, a obecnie Rotary Club Poznań. W latach poprzednich Członek Zarządu Miasta Zielona Góra, Prezes Euroregionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej oraz Prezes Zarządu oddziału Stowarzyszenia Elektryków Polskich w Zielonej Górze. Prywatnie kocha golf i czas spędzony z rodziną.
Wiele osób poszukujących sposobu na zdeponowanie oszczędności w ciągu minionych 4 lat, decydowało się na zakup mieszkania. Inwestowanie w nieruchomości to nie tylko bezpieczna forma ulokowania nadwyżki finansowej, ale również możliwość powiększenia zainwestowanego kapitału o kilka procent w skali roku. Rentowność na poziome około 6% w okresie najniższego od lat oprocentowania na lokatach bankowych spowodowała dynamiczny wzrost zainteresowania zakupem nieruchomości z przeznaczeniem pod wynajem. Poza ceną zakupu mieszkania, na późniejszy zysk z inwestycji ma wpływ długość okresu pustostanu, w trakcie którego poszukiwany jest najemca, wysokość czynszu najmu oraz koszty związane z zakupem i adaptacją wnętrza.
W sztuce wyboru idealnej nieruchomości najistotniejszym wydaje się znalezienie odpowiedzi na pytanie, która inwestycja jest najatrakcyjniejsza pod kątem wynajmu. Jednak nie tylko lokalizacja, rodzaj zabudowy czy powierzchnia mają znaczenie przy późniejszym znalezieniu najemcy i ustaleniu satysfakcjonujących warunków umowy. Istotna jest także odpowiednia aranżacja. Decyzje związane z wyborem elementów umeblowania powinny być skrupulatnie przemyślane. Często właściciele bagatelizują kwestie odpowiedniego wykończenia lub popadają w przeciwną skrajność, wybierając mało uniwersalne i zbyt drogie wyposażenie. Aktualnie, przy wysokiej podaży mieszkań na wynajem, decyzja o wyborze oferty sprowadza się do porównania funkcjonalności i atrakcyjności designu. Dobra lokalizacja nie wystarczy już do zagwarantowania szybkiego wynajęcia.
Kwestia wyposażenia wymaga przemyślanych decyzji inwestora. Nacisk na znaczenie wykończenia wnętrza nie jest tożsamy z koniecznością zakupu wszystkiego i z najwyższej półki. Warto pamiętać, że urządzamy lokal, w którym nie będziemy mieszkać osobiście. Aranżacja powinna być uniwersalna. Kobieca stylistyka skomplikuje wynajem dla mężczyzny, a intensywna kolorystyka ścian lub ulubione przez właściciela meble w stylu Ludwika XVI mogą okazać się atrakcyjne dla zbyt wąskiego grona poszukujących. Zakup bardzo wysokiej klasy mebli lub elementów takich jak drewniane podłogi obniżą rentowność, a ich konserwacja może okazać się uciążliwa. Nie każdy lokator doceni oraz zadba o kosztowne wyposażenie. Wyjątek stanowią oferty, które szykujemy z myślą o konkretnym typie najemców. Jeżeli planujemy wynajem dla grupy docelowej pracowników szczebla kierowniczego, przebywających w mieście w okresie trwania kontraktów, wysoki standard jest uzasadniony. W większości przypadków takie osoby dysponują budżetem na zakwaterowanie określonym przez firmę, w której są zatrudnione. Właściciel nieruchomości będzie mógł liczyć na czynsz oscylujący na poziomie nawet 7000 zł miesięcznie, jednak nieruchomość musi być gwarancją komfortu dla przebywającego w niej pracownika firmy. Nieruchomości, które sprawdzą się przy nastawieniu na tę grupę docelową, to dobrze skomunikowane z centrami miast i dzielnicami biznesowymi posiadłości z ogrodami oraz apartamenty o powierzchniach powyżej 70 m2.
W dużych aglomeracjach, takich jak poznańska, ze względu na liczne międzynarodowe korporacje, obserwujemy zapotrzebowanie na atrakcyjne apartamenty i domy do wynajęcia. Z uwagi na wysoki koszt zakupu i adaptacji, niewielu kupujących może pozwolić sobie na inwestowanie w ten rodzaj nieruchomości.
Naszym klientom lokującym kapitał na poziomie powyżej 700 tys. złotych rekomendujemy wybór dużych mieszkań lub domów. Przy obecnym, bogatym wachlarzu lokali jedno- i dwupokojowych, przygotowanie propozycji dedykowanej dla klienta biznesowego i jego rodziny może okazać się świetną alternatywą dla zakupu 2 mniejszych o metrażach w granicy 40 m2.
Najemca długoterminowy czy dobowy?
Poza podjęciem decyzji o stylu aranżacji, znaczenie ma dobór sprzętu AGD i RTV, funkcjonalność mebli oraz drobny ekwipunek. W przypadku wyboru kolorystyki, dobrze sprawdzą się uniwersalne, neutralne barwy połączone z akcentami w aktualnie panujących trendach. Na etapie zakupu wyposażenia istotny jest wybór kierunku najmu – długoterminowy czy dobowy.
Przy wynajmie krótkoterminowym, znaczenie ma osiągnięcie możliwie najefektywniejszej liczby osób jaką możemy zakwaterować.
Dla przykładu – lepszy będzie zakup dwóch pojedynczych łóżek do sypialni, dających możliwość połączenia lub rozdzielenia w zależności od przebywających w mieszkaniu gości. Przy wynajmie długoterminowym możemy założyć, że użytkownikiem sypialni będzie jedna osoba lub para. Dla takiego lokatora spanie przez rok lub dłużej na łóżku łączonym, będzie niekomfortowe. W przeciwieństwie wynajmu długofalowego, przy wynajmie o charakterze hotelowym konieczne będzie zagwarantowanie drobnych elementów, takich jak pościele, ręczniki, akcesoria kuchenne czy żelazko. Lodówka, zmywarka lub płyta grzewcza z najniższej półki cenowej w przypadku obu rodzajów najmu może okazać się zbyt awaryjna. Nie warto szukać oszczędności w sprzęcie AGD. Warto natomiast zastanowić się, jaki sprzęt jest niezbędny. Piekarnik i pralka będą potrzebne przy długim okresie najmu, natomiast przy wynajmie dobowym mogą okazać się mniej pożądane niż ekspres do kawy. Jeżeli wykluczamy wynajem dobowy, z nabyciem części sprzętów można wstrzymać się do momentu konkretnych rozmów.
Jak dokonać właściwych wyborów, aby stworzyć atrakcyjną ofertę? Pomoc projektanta wnętrz może okazać się opłacalna w związku z rosnącymi oczekiwaniami dotyczącymi poziomu życia, funkcjonalności i estetyki. Warto skorzystać także z porady doświadczonego pośrednika w obrocie nieruchomościami, który na co dzień, po prezentacjach, odbiera informacje zwrotne od poszukujących klientów. Współpraca z biurem nieruchomości już od momentu poszukiwania odpowiedniej nieruchomości, poprzez doradztwo doświadczonego pośrednika na etapie wyboru formy wynajmu i selekcji właściwego wyposażenia – znacznie zwiększa szanse na szybkie znalezienie idealnego lokatora.
W dużych aglomeracjach takich jak poznańska ze względu na liczne, międzynarodowe korporacje obserwujemy zapotrzebowanie na atrakcyjne apartamenty i domy do wynajęcia