Witamy w MAJU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Miś adwokat

13.05.2024 13:33:03

Podziel się

Tego misia nie można nie kochać! Jest mądry, odważny, nigdy nikogo nie zostawia w potrzebie i zawsze szuka wyjścia z nawet najbardziej beznadziejnej sytuacji. Mieszka w bajkowym lesie, zamiast peleryny superbohatera nosi togę z zielonym żabotem i jest literackim bohaterem książki dla dzieci „Leśne sprawy Misia Adwokata”. To właśnie z tą publikacją poznańscy adwokaci i adwokatki ruszyli do szkół i przedszkoli. Wszystko po to, by przybliżyć najmłodszym tajniki swojego prawniczego zawodu. 1 czerwca znów rusza prawniczo-czytelnicza akcja!

TEKST: Justyna Barska
ZDJĘCIA: Archiwum prywatne 
[współpraca reklamowa]

Książka to najlepszy sposób, by dotrzeć do najmłodszych z ważnymi, edukacyjnymi treściami, a czytanie dzieciom to bezcenna inwestycja w ich przyszłość oraz siłę, mądrość i poczucie sprawczości. Dlatego właśnie taką akcję zorganizowała Naczelna Rada Adwokacka i Fundacja Adwokatury, zamawiając u Ewy Ruszkiewicz, autorki bajek dla dzieci, książkę o leśnym mecenasie. Przybliżenie prawniczej profesji dzieciom wpisuje się w ideę budowania obywatelskiego społeczeństwa już u najmłodszych.

Jak zwrócić się o pomoc?
Bajka o Misiu Adwokacie to opowieść o mądrym niedźwiedziu, który pomaga w trudnych sprawach mieszkańcom lasu. Głównym wątkiem opowieści są kłopoty, w jakie wpada niesłusznie oskarżony Wilk Filip. Zwierzak na szczęście ma przyjaciół, którzy wiedzą, że należy udać się do leśnej kancelarii po pomoc, gdzie tytułowy bohater książki – niczym superbohater w todze – rozwiązuje problemy innych. Miś Adwokat również Wilka nie zostawia samego, a przy okazji czytelnicy i czytelniczki bajki odkrywają, w jakich innych sprawach można udać się do kancelarii adwokackiej. – Dzięki bajce dzieci dowiadują się, że adwokaci pomagają na przykład przy zakładaniu spółek czy uzyskać odszkodowanie, ale także pomagają ofiarom przestępstw – mówi mec. Piotr Ruszkiewicz, koordynator akcji. Jak zauważyli nauczyciele, nauczycielki i same dzieci, siłą książki jest to, że historia opowiedziana jest przystępnym językiem i klarownie – choć za pomocą bajkowych metafor – wyjaśnia, czym zajmuje się adwokat, na czym polega jego praca, co to jest toga, a także jak nazywa się miejsce, w którym pracuje. Autorce zależało także na pokazaniu uniwersalnych kwestii dotyczących zwracania się po pomoc. – Mieszkańcy lasu wiedzą, że solidarność polega na wspieraniu oraz wspólnotowym działaniu i to właśnie oni pokazują dzieciom idee niezostawiania nikogo w potrzebie. Miś głośno i wyraźnie daje dzieciom przekaz, że nie ma sytuacji bez wyjścia, jest tylko kwestia zwrócenia się o pomoc do odpowiednich osób – mówi Ewa Ruszkiewicz, autorka bajki, podkreślając jednocześnie, że Miś Adwokat nie tylko ma wiedzę prawną, ale przede wszystkim jest dobry, życzliwy, otwarty i bardzo komunikatywny. Książka spodobała się tak bardzo, że dr Hanna Machińska, prawniczka, działaczka społeczna i wykładowczyni akademicka, stworzyła listę alternatywnych lektur obowiązkowych dla dzieci, które według niej są pomocne w rozwoju poczucia obywatelskiego, świadomości prawnej i pozwolą dzieciom być lepszymi ludźmi – i na tej liście znalazła się właśnie książeczka „Leśne sprawy Misia Adwokata”.

Bajka dla dzieci
W samym Poznaniu z książeczką o Misiu Adwokacie do szkół i przedszkoli ruszyła rekordowa liczba adwokatów. – Adwokaci, adwokatki oraz aplikantkiwokackie naszej Izby tylko w kwietniu ubiegłego roku odwiedzili 14 639 dzieci z 614 klas i grup szkolnych oraz przedszkolnych. W skali kraju w akcję czytania dzieciom książeczki „Leśne sprawy Misia Adwokata” zaangażowało się ok. 1600 adwokatów i aplikantów adwokackich, którzy odwiedzili blisko 6 tys. klas i grup szkolnych i przedszkolnych, docierając tym samym do 120 tys. dzieci w całej Polsce – mówi dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu mec. Tomasz Jachowicz. W Wielkopolsce dzieci reagowały bardzo żywo na historię o Wilku, który popada w kłopoty. – Zadawały często bardzo trudne i ciekawe pytanie: czy adwokat zajmuje się adwokacją?, czy w todze można pójść na wigilię?, czy toga może być różowa?, czy adwokat dużo zarabia? – wymienia mec. Piotr Ruszkiewicz. W każdej odwiedzonej grupie Bajeczny Adwokat – bo tak nazwani zostali przedstawiciele Izby, którzy ruszyli czytać bajkę – zostawiał książeczkę, by młodzi czytelnicy mogli do niej wracać, oraz dyplom zaprojektowany przez NRA. Dzieci otrzymywały też zakładki do książek oraz przygotowaną specjalnie dla nich kolorowankę. Wiele szkół wzięło też udział w konkursie plastycznym Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu. – Postanowiliśmy wyróżnić siedem prac z blisko 100 nadesłanych do Biura Rady. Dzieci oraz wychowawczynie otrzymały nagrody zarówno indywidualne, jak i grupowe – mówi mec. Monika Małecka-Mroziewska, wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu. – A prace były naprawdę imponujące: od uroczych portretów Misia Adwokata, po makiety 3D z leśnej sali rozpraw.

1 czerwca będzie miała miejsce premiera drugiej części leśnych przygód, w której główną bohaterką zostanie przyjaciółka Misia Adwokata – Misia Adwokatka, niedźwiedzica polarna, która między innymi pomaga zwierzętom rozwiązywać prawne problemy związane z ekologią. Bajka ta została objęta patronatem Rzecznika Praw Dziecka.