Witamy w MAJU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Movember czyli Wąsopad

15.12.2022 09:56:32

Podziel się

W listopadzie na całym świecie celebrowano akcję Movember. Co to takiego? Wszystko zaczęło się w Australii w 2004 roku. To wtedy mężczyźni zaczęli zapuszczać wąsy, po to, żeby zwrócić uwagę na wstydliwe męskie kwestie nowotworowych chorób jąder. Zbitek dwóch słów: Moustache- wąsy i November- listopad zbudował nowe słowo Movember. Dlatego tłumacząc je w Polsce czasem nazywamy to wydarzenie Wąsopadem.

TEKST: Adam Szulc & Jama
ZDJĘCIA: Maciej Bogaczyk

 

Nasza Jama wielokrotnie przystępowała do tej akcji. A to namawiając na zapuszczanie wąsa jesienną porą, a to robiąc sesje zdjęciowe, filmy czy teledyski propagujące badanie intymnych części ciała przez lekarzy odpowiednich specjalizacji. Dwukrotnie braliśmy też udział w strzyżeniu w przychodni lekarskiej i w zamian za przebadanie się, nasze usługi były dla pacjentów gratis. Wąs stał się zatem bronią w walce przeciw chorobie, a przynajmniej włosiastym herbem na sztandarze w tejże walce.

Czym jest wąs? Jak mówi definicja: „Wąsy to rodzaj zarostu, w którym zostawia się na twarzy włosy powyżej ust i pod nosem, przy czym pozostała część twarzy musi być ogolona na gładko”. Czym jest naprawdę? Chlubą czy wątpliwą ozdobą? To czy rosnące nad wargą włosy będą postrzegane jako higieniczne i schludne zależy od mężczyzny, jego upodobań, a czasem…od jego żony! Ale panowie lubią zapuścić wąsisko i często używają go jako swoistej kurtyny przed światem lub wręcz przeciwnie lubią nim epatować. Mówi się też, że tylko trzy narody potrafią nosić wąsy z dumą: Polacy, Węgrzy i Meksykanie- wszystkie trzy mają zresztą nazwane wąsy od krajów ich pochodzenia.

Jak to było z tym wąsiskiem przez lata? W starożytnej azjatyckiej kulturze Pazyryk konni jeźdźcy nosili obfite wąsy, pod koniec XVIII wieku oficerowie układali je rozgrzaną smołą, polski poeta Dionizy Kniaźnin napisał „Odę do wąsów”, dziewiętnastowieczni eleganci potrafili kilka godzin dziennie spędzić przy ich formowaniu, a w drugiej połowie XX wieku wąs był atrybutem co drugiego dzielnicowego Polski Ludowej…a dziś?

Początek trzeciej dekady XXI wieku to ostrożne, ale coraz częściej widziane wąsy na polskich ulicach. Noszą je młodzi ludzie, którzy z ochotą próbują tego co pod nosem zapuszczali ich dziadkowie. Nowe wąsy są ładne, czasem delikatne, czasem sumiaste, ale zawsze eleganckie i wzbudzające życzliwe emocje. Bo przecież nie przykrywa się nim ust po to, żeby nie było widać braków w uzębieniu. Wąs zdecydowanie powinien być ozdobą, a jak o każdą ozdobę i o niego trzeba dbać.

Prezentujemy zatem nasze wersje wąsów do sprawdzenia przez szanownych czytelników. Zapuścić jeszcze przed Gwiazdką, żeby zaskoczyć teściową przy wieczornej kolacji? Bezcenne!

Życzymy dobrych (wąsatych) Świąt!

Fryzury i wąsy:
Adam Szulc
Nikodem Szulc
Tamara Krupa
Tymoteusz Woźniak

Zdjęcia:
Maciej Bogaczyk

Modele:
Jakub Własny
Marceli Michalski

Patryk Dratwa
Adam Grzywaczyk
Piotr Janiak
Maciej Tomaszewski
Maciej Bona
Michał Żarnowski