Witamy w kwietniu! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Najbardziej zielone miasto w Polsce [GALERIA ZDJĘĆ]

01.06.2022 12:32:35

Podziel się

Podczas gdy w wielu miastach znikają drzewa i trawniki, a ich miejsca zajmują betonowe trakty i brukowane skwery, Poznań króluje w rankingu miast z największą powierzchnią zieleni. Tutaj nowoczesna architektura i zabytki kłaniają się w pas żywej roślinności!

TEKST i ZDJĘCIA: Anna Nowotna-Nadziejko 

Zielona infrastruktura, do której należą między innymi parki, lasy gminne i roślinność uliczna, zajmuje obecnie 25% powierzchni Poznania. I właśnie ten wynik zapewnił stolicy Wielkopolski pierwsze miejsce w rankingu miast z największą powierzchnią zieleni miejskiej.

Zieleń na wagę złota
Zieleń w mieście sprawia, że jest ono nie tylko zdrowsze, ale po prostu bardziej przyjazne. Zdecydowanie lepiej żyje nam się z myślą, że tuż po wyjściu z domu przywita nas zielona alejka, ogród pełen sezonowych roślin lub po prostu kawałek soczystego trawnika. Staje się to szczególnie ważne w okresie wiosenno-letnim, kiedy to szukamy cichego miejsca na spacer lub piknik, ciekawego szlaku na przejażdżkę rowerową albo po prostu spokojnego zakątka z ławką do wypoczynku. Na szczęście, w Poznaniu niemal każda dzielnica ma w swojej okolicy park. Ba, ma również jeziora, do których można się dostać zaledwie w parę minut!

47 powodów do dumy
W Poznaniu jest aż 47 parków miejskich! Ile z nich znamy, w ilu byliśmy? Na poznańskiej top liście znajduje się Cytadela, Park Sołacki, Malta, Park Jana Pawła II oraz tereny rekreacyjne nad Wartą. Ostatnio jednak przybyły dwa kolejne powody do dumy – Park Rataje oraz mieszczący się w nim „Ogród pięciu zmysłów”.
Z czego tym razem możemy być dumni? Otóż Park Rataje to obecnie największy park miejski w Polsce. Zajmuje aż 14,5 ha, jest tam plac z fontanną, a całość przystosowana jest do osób niepełnosprawnych. Ogród pięciu zmysłów to z kolei propozycja dla osób niedowidzących i niedosłyszących, dla których stworzono strefę pachnących roślin, interaktywny plac zabaw i dydaktyczną ścieżką sensoryczną. W Parku Rataje nie brak również leżaków dla tych, którzy pragną błogiego bezruchu, „zakątka ciszy” dla tych, którzy cenią sobie spokój oraz kilku miejsc do zabawy dla najmłodszych poznaniaków.

Bambry poznańskie, czyli park z historią w tle
Innym ciekawym miejscem jest park miejski na Dębcu, u zbiegu ulic Dolna Wilda i Orzechowa. Został on nazwany imieniem Bambrów Poznańskich, co upamiętnia osadników z okolicy Bambergu, którzy przybyli do Poznania 300 lat temu. To kameralna przestrzeń zieleni, którą polubią zarówno ci, którzy poszukują ciszy, jak i rodziny z dziećmi, a także opiekujący się zwierzętami. Na powierzchni 2,6 ha stworzono bowiem kilka stref dostosowanych do różnych potrzeb. I tak znajdziemy tam: miejsce spokoju i rekreacji, strefę dziecięcej aktywności ruchowej (w tym urządzenia zabawowe i edukacyjne oraz ściankę wspinaczkową), a także strefę dla kudłatych czworonogów, czyli miejsce spotkań przyjaciół zwierząt, których z pewnością ucieszy tor agility i wybieg dla psów. Park to również idealne miejsce dla biegaczy, bowiem elementem kompozycyjnym są licznie przeplatające się zielone ścieżki oraz aleja główna z bogatym szpalerem drzew.

Zielonego nigdy dość!
Każdy, nawet najmniejszy miejski ekosystem w postaci choćby pasa przydrożnej zieleni, pracuje na rzecz jego mieszkańców: działa pozytywnie na samopoczucie, zmniejsza zanieczyszczenia, zwiększa wilgotność powietrza i wprowadza przyjazną estetykę w przestrzeni publicznej.