Witamy w LIPCU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

[nie]Znana tarczyca

22.04.2020 12:00:00

Podziel się

Jak rozpoznać, że coś złego dzieje się z nasza tarczycą? Gdzie szukać pomocy? Jak leczyć tarczycę? Na te i inne pytania odpowiadają Adrianna Adamek, liderka projektu [nie]ZNANA TARCZYCA oraz Olga Bętkowska, współautorka projektu.

ROZMAWIA: Joanna Małecka
ZDJĘCIA: Archiwum prywatne

Gdybyście miały w jednym zdaniu streścić główny cel [nie]ZNANEJ TARCZYCY?

Olga Bętkowska: Naszym celem jest przede wszystkim uświadamianie, głównie ludzi młodych, w naszym wieku. Koncentrujemy się na przekazywaniu wiedzy o chorobach tarczycy, podkreślamy, jak ważna jest profilaktyka i regularne badania.

W jaki sposób?

Adrianna Adamek: Projekt jest realizowany na zasadzie prelekcji organizowanych w poznańskich liceach. Zapraszamy na nie specjalistów: dietetyków i endokrynologów. Wypowiadają się także osoby cierpiące na choroby tarczycy. Staramy się przedstawić choroby tarczycy z różnych punktów widzenia. Działamy także w mediach społecznościowych, takich jak Facebook czy Instagram. Tym sposobem chcemy trafić do jak największej liczby odbiorców. Do tej pory udało nam się uświadomić ponad 1000 osób.

Jakie są objawy zaburzeń tarczycy? Jakie badania i gdzie można wykonać, aby sprawdzić stan jej zdrowia?

OB: Wszystko zależy od danego schorzenia. Przy nadczynności można zauważyć nadmierne chudnięcie mimo zwiększonego apetytu, uczucie kołatania serca czy uderzenia gorąca. Z kolei, jeżeli pojawia się uczucie ciągłego zimna, senność oraz zauważa się przyrost masy ciała – możemy mieć tu do czynienia z niedoczynnością tarczycy. Najlepiej udać się do endokrynologa, który zleci badania morfologiczne (TSH, fT3 i fT4) oraz zrobi USG gruczołu. Symptomy, które wymieniłam wcześniej, są oczywiście jednymi z wielu. Zawsze jednak mówimy, że warto udać się w pierwszej kolejności do lekarza – my staramy się być „częścią uświadamiającą”.

Z kim współpracujecie przy projekcie [nie]ZNANA TARCZYCA?

AA: Projekt realizujemy we współpracy z gronem specjalistów krajowych z zakresu endokrynologii oraz dietetyki. Nasz pomysł uzyskał patronat Młodzieżowej Rady Poznania. Wspiera nas także Wielkopolska Izba Lekarska.

Po co ta akcja?

OB: Chcemy zachęcić młodych ludzi do dbania o swoje zdrowie, pokazać, że jest to jedna z najważniejszych rzeczy w naszym życiu. Bez dobrego zdrowia nie jesteśmy w stanie realizować swoich planów i spełniać marzeń.

Dlaczego akurat tarczyca?

AA: W wieku 12 lat dowiedziałam się, że mam niedoczynność tarczycy oraz chorobę Hashimoto. Dzięki kompleksowej pomocy, jaką otrzymałam od lekarzy, walczę z tymi dolegliwościami. Przez lata wśród moich rówieśników zauważyłam coraz szybciej rosnącą liczbę osób zapadających na choroby tarczycy. Zbyt mała powszechność informacji na temat wcześniej wspomnianych schorzeń, niestety wiązała się z niewiedzą. W momencie diagnozy chciałam mieć wsparcie młodych osób – teraz to my, zespół [nie]ZNANEJ TARCZYCY, pomagamy innym w tej sytuacji. Pokazujemy, że choroby tarczycy to nie koniec świata i da się z tym funkcjonować!

OB: Osobiście choruję na autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, czyli Hashimoto. Zostałam zdiagnozowana trochę ponad rok temu, od tego czasu wiele zmieniło się w moim życiu. Najtrudniejsze w tej chorobie jest to, że nie ma jednej metody jej leczenia. Każdy pacjent musi znaleźć odpowiednią dla siebie. Dlatego też odwiedziłam wiele gabinetów lekarskich, zanim znalazłam to, co mi pomaga. Przed diagnozą moja wiedza na temat chorób tarczycy praktycznie nie istniała. Wielu moich rówieśników także ma ograniczoną wiedzę. A coraz więcej młodych osób choruje. To dlatego uznałyśmy, że warto zrobić taki projekt społeczny i edukować ludzi w zakresie chorób tarczycy. Warto dodać, że obecnie na świecie choruje ponad 300 mln osób, a połowa z nich wcale o tym nie wie.

Jak scharakteryzowałybyście zespół [nie]ZNANEJ TARCZYCY?

AA: Jesteśmy grupą prężnie działających uczennic poznańskich szkół średnich: International School of Poznan (Adrianna Adamek – lider), Akademickiego Liceum Da Vinci (Maria Zielińska), I Liceum Ogólnokształcącego (Natalia Dobrowlańska, Martyna Gwiazda, Olga Łukaszewska), II Liceum Ogólnokształcącego (Olga Bętkowska, Rozalia Popielas) oraz V Liceum Ogólnokształcącego (Oliwia Andrzejewska). Charakteryzuje nas zapał, odwaga, chęć do działania, ambicja oraz bezinteresowność. Prywatnie tworzymy grupę serdecznych koleżanek.

Gdzie można uzyskać więcej informacji o Waszym projekcie oraz o głównej bohaterce – tarczycy?

OB: Informacje o projekcie i organizowanych przez nas wydarzeniach można znaleźć na naszym Instagramie (@nieznanatarczyca) oraz na Facebooku (NIEznana Tarczyca). Regularnie pojawiają się tam także posty dotyczące chorób, więc nawet bez wychodzenia z domu można się czegoś nauczyć! Zachęcamy do zaobserwowania naszych mediów społecznościowych.