Witamy w MAJU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Nowe pociągi Kolei Wielkopolskich

01.12.2020 12:58:43

Podziel się

Na początku listopada flotę pojazdów spalinowych eksploatowanych przez Koleje Wielkopolskie zasiliły dwa nowe typu 36WEhd. W grudniu tego roku do eksploatacji oddane zostaną kolejne dwa składy.

TEKST i ZDJĘCIA: Koleje Wielkopolskie

Te trzyczłonowe pojazdy stanowić będą istotne uzupełnienie taboru obsługującego połączenia na liniach Poznań – Wągrowiec – Gołańcz oraz Poznań – Grodzisk Wlkp. – Wolsztyn. To na tych odcinkach odnotowuje się coraz większe potoki pasażerskie, dlatego cieszymy się, że możemy odpowiedzieć na wnioski naszych pasażerów i rosnące zapotrzebowanie na transport podmiejski.

Całe przedsięwzięcie jest realizowane dzięki dofinansowaniu w ramach WRPO 2014+ ("Rozwój publicznego transportu zbiorowego w Wielkopolsce poprzez zakup spalinowego taboru kolejowego”). Łączna wartość zamówienia na cztery pojazdy opiewa na 94 956 000 zł, a kwota dofinansowania wynosi 66 368 000 zł. Warto zaznaczyć, że jeden pojazd kosztuje 19 300 000 zł netto.

Firma NEWAG została ogłoszona zwycięzcą przetargu na dostawę czterech spalinowych zespołów trakcyjnych w lipcu 2019 roku. Nowe składy posiadają 170 miejsc siedzących, a ich prędkość eksploatacyjną określono na co najmniej 120 km/h. Pociągi są przyjazne dla osób z ograniczoną możliwością poruszani się, a komfortową przestrzeń uzupełniają liczne gniazdka do ładowania urządzeń elektrycznych, klimatyzacja oraz ekrany z informacją pasażerską. Estetykę wnętrza dopełniają stonowane kolory i zastosowanie materiałów wykończeniowych wysokiej jakości.

Istotną cechą konstrukcyjną pociągów jest możliwość dołączenia pantografu, co oznacza, że są to pojazdy hybrydowe i mogą funkcjonować również jako zespoły elektryczne.