Witamy w MAJU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Nowoczesne i energooszczędne Osiedle Księżnej Dąbrówki

03.11.2022 10:43:56

Podziel się

Szukający dzisiaj mieszkania czy domu nie skupiają się jedynie na lokalizacji, zachwycającej architekturze czy układzie pomieszczeń. Piękna okolica bez wątpienia przyciąga uwagę kupujących, ale od niedawna do głosu doszedł jeszcze jeden czynnik decydujący o atrakcyjności nieruchomości. Jest to możliwość oszczędnej eksploatacji.

TEKST: Agnieszka Jaworska-Goździewska
ZDJĘCIA: Nickel Development Sp. z o.o.

Kształtowane od ponad 20 lat Osiedle Księżnej Dąbrówki zmieniało się w tempie zgodnym z rozwojem otoczenia: zarówno w warstwie architektonicznej, technologicznej, jak i społecznej. Różnorodność formy, funkcjonalne układy mieszkań, dobra ekspozycja na światło słoneczne – to znaki rozpoznawalne Osiedla Księżnej Dąbrówki, które do tej pory projektowało łącznie 5 architektów. Koncept Nickel Development wyróżnia się mocno na tle architektury przedmieść, gdzie przeważają powtarzalne, podobne do siebie projekty. Chociaż prawie wszystkie etapy osiedla zdominowała zabudowa wielorodzinna, to architektura kameralnych, niskich budynków sprawia, że bliżej im do willi miejskich niż do bloków. Decydujący się na tę lokalizację mogą cieszyć się swoim własnym kawałkiem zieleni – ogródkami lub dodatkową powierzchnią w postaci balkonów, loggii czy tarasów.

Nowe trendy i potrzeby
Projektując najnowszy etap osiedla – Skarbcową, deweloper starannie analizował preferencje klientów, które na przestrzeni ostatnich dwóch lat uległy dość wyraźnej zmianie. Standardem dla wielu stała się praca zdalna i hybrydowa, powodując zainteresowanie lokalami o podobnych jak przed pandemią powierzchniach, ale z większą liczbą pomieszczeń lub dających ciekawe możliwości aranżacyjne. Widoczne stały się trendy work life balance oraz biophilic design prowadzące zainteresowanych zakupem mieszkania do miejsc znajdujących się blisko natury. W orbicie zainteresowań znalazła się także ekologia i energooszczędność. Na te wszystkie potrzeby kupujących Nickel Development odpowiedział rozwiązaniami, których wcześniejsze etapy osiedla nie znały.

Wkraczają innowacyjne technologie
Stosowane w poprzednich projektach osiedla ogrzewanie gazowe i lokalne kotłownie okazały się niewystarczające na nowe czasy. Dzisiaj, gdy kluczowe jest bezpieczeństwo energetyczne, oszczędność i ekologia, do głosu doszły pompy ciepła i fotowoltaika. Dlatego ciepło do budynków etapu Skarbcowa dostarczać będzie jedno z najnowocześniejszych rozwiązań na rynku – pompy ciepła powietrze-woda renomowanej niemieckiej firmy Dimplex. Urządzenie to będzie gwarantować komfort cieplny w całym domu oraz zaspokoi w 100% zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową. Dzięki wykorzystaniu odnawialnego źródła energii jakim jest powietrze atmosferyczne, pompa ciepła pozwala na uzyskanie niskich kosztów eksploatacji budynku. Wysokie współczynniki sprawności, wynoszące ponad 4 z 1kWh energii elektrycznej użytej do napędu pompy ciepła sprawiają, że uzyskuje się od 4 do 5 kWh energii cieplnej zasilającej budynek. Takie rozwiązanie pozwala nie tylko na zredukowanie liczby dostawców energii pierwotnej, ale także stwarza możliwość połączenia całego systemu z instalacją paneli fotowoltaicznych i dalszą oszczędność.

W stronę domu zeroenergetycznego
Budynki zeroenergetyczne to takie, które nie zużywają w ogóle tzw. energii pierwotnej. Aby taki lub zbliżony efekt uzyskać trzeba postawić na realne oszczędności, czyli instalacje fotowoltaiczne w różnych konfiguracjach oraz pompy ciepła typu powietrze-woda, woda-woda, solanka-woda. Deweloper przewidział możliwość instalacji paneli fotowoltaicznych dla zabudowy szeregowej, które w obecnej ofercie można otrzymać w cenie domu (o szczegóły warto zapytać sprzedawcę). Dodatkowo właściciele szeregów mogą także zainwestować w magazyny energii, które umożliwiają przechowywanie energii wyprodukowanej w dzień i używanie jej, gdy fotowoltaika kończy po zachodzie słońca produkcję, a ponadto zapewniają zasilanie awaryjne. Wspólne zastosowanie pomp ciepła i fotowoltaiki niesie wymierne korzyści zarówno dla domu, jak i ekologii. Na pierwszym miejscu warto wymienić korzyści finansowe i uniezależnienie od podwyżek cen dostawy i dystrybucji energii elektrycznej. Ponadto zielona inwestycja pozwala pozyskiwać czystą, przyjazną środowisku energię, a trwałość instalacji oblicza się na 30 lat.